İskandinav stili, samimi mekanların vazgeçilmezi olma yolunda… Yaşam alanına sadeliğin yanı sıra enerji de katmak isteyenlerin tercihi olan bu tarzın en önemli özellikleri ise geniş, modern alanlara rahatlıkla uygulanması ve dilediğiniz stille kombine edebileceğiniz esnekliğe sahip olması. Günümüzde yeni arayışlarla yavaş yavaş rafa kalkmaya hazırlanan minimalist anlayış mekanların tamamında uygulandığında özgün olmayan, sıkıcı ve ruhsuz yaşam alanlarının ortaya çıkmasına sebep olabilir. İşte bu sıradanlığı ortadan kaldırmanın en güzel yollarından biri, yalın ve doğal İskandinav stilinden ilham alan dekorasyon şifreleriyle, mekanlara hareket ve enerji katmak.

Ham ahşap kullanın
Ham ahşap yüzeyler sıcak ve samimi bir etki yaratmak için birebir; aynı zamanda beraberinde kullanacağınız doğal aksesuarlar ve bitkilerle mükemmel uyum sağlayacaklar.

Feng Shuı.’den yardım alın
Kuzey stilinde çok fazla kullanılmayan bu iddialı renkleri uygularken aşırıya kaçmamakta fayda var. Mesela duvarları bu renge boyamak yerine kütüphanenizde yer alan birkaç özel objeyi bu renklerde seçmeyi ya da en rahat kanepenizin yastıklarının arasına bu tonlarda yastıklar eklemeyi düşünebilirsiniz.

Trendlerden Uzak Kalmayın
Pantone ve Carlin International, 2014 ilkbaharının öne çıkan renklerini, kumaş çeşitlerini, gündemdeki akımları geçtiğimiz ay açıkladı. Bu trendlerin yansımaları moda haftaları, dekorasyon ve tasarım fuarlarında kendini göstermeye başladı. Pantone’nin tanıttığı renklerin hemen hemen hepsi İskandinav stiliyle mükemmel uyum sağlayacak tonlar. Özellikle her mevsim kullanabileceğiniz “cayenne”, “celosia orange” ve “fresia” isimli harika tonlar evinize tatlı bir sıcaklık kazandıracak.
Bitki ve Çiçeklerin Enerjisinden Yararlanın
Yeşilin etkisiyle canlanan mekanınıza renkli çiçek demetleriyle daha hareketli bir görünüm verebilirsiniz. Bitki kullanmayı sevmiyorsanız ya da onlarla yeteri kadar ilgilenemeyeceğinizi düşünüyorsanız yepyeni tropikal desenlerle neşe katacağınız kuzey stilinin izinden gidin deriz…

Banyo ve Mutfakta da Ahşap Sıcaklığından Vazgeçmeyin
Geniş bir banyo ve mutfakta metal yüzeyli mobilyaları tercih etmektense dayanıklı ahşap türlerini kullanmanız mekanınızın soğuk, steril havasını kırmanız için kesinlikle daha uygun olacaktır.

Duvarlara Hareket Katın
Kuzey stilinin en önemli anahtarlarından biri de yumuşak tek bir renkle boyanan duvarların bol fotoğraf ve tabloyla hareketlendirilmesi. Duvarlarınızın yaşayan bir mekanı tamamlaması için siyah-beyaz fotoğraflarınızı ya da özel koleksiyonunuzu kullanabilirsiniz. Burada önemli olan seçeceğiniz çerçevelerin olabildiğince sade ahşaplardan yapılması ya da hiç çerçeve kullanılmaması. Duvarlarınızda uçuk mavi, gri, bej ya da su yeşili gibi soğuk tonlar kullanabilirsiniz.
Nef
Yazar

Nef

Gizlilik İlkeleri & Kullanım Koşulları

Nef’in web formunu dolduran müşteri tarafından siteye kayıt formunda belirtilen veya daha sonra kendisi tarafından güncellenen adresi, e-posta adresi, sabit ve mobil telefon hatları ve diğer iletişim bilgileri üzerinden mektup, e-posta, SMS, telefon görüşmesi ve diğer yollarla üyeye iletişim, pazarlama, bildirim ve diğer amaçlarla kullanıcıya ulaşma hakkı bulunmaktadır. Müşteri, Nef’in web sitesinden bilgi formu doldururken ve/veya başka yollarla geçmişte vermiş olduğu ve/veya gelecekte vereceği kişisel ve alışveriş bilgilerinin ve alışveriş ve/veya tüketici davranış bilgilerinin yukarıdaki amaçlarla toplanmasına, kullanılmasına ve arşivlenmesine izin verdiğini beyan ve kabul eder. Müşteri kendisine yönelik yukarıda belirtilen iletişim faaliyetlerinin devam etmemesini ve veri paylaşım tercihlerini değiştirmek isterse bu talebini Nef’in info@nef.com.tr adresine iletebilir.