16. İstanbul Bienali Başlıyor: Yedinci Kıta

16. İstanbul Bienali, 7. Kıta teması doğrultusunda insanlığın dünyada bıraktığı izleri ve sanatın güncel durumunu incelemeye hazırlanıyor. Bu yazımızda sizler için Bienal kavramını, 16. İstanbul Bienali’nin temasını ve mekanlarını inceledik.

16. İstanbul Bienali, İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) tarafından 14 Eylül – 10 Kasım 2019 tarihlerinde düzenlenecek. Yedinci Kıta başlığını taşıyacak 16. İstanbul Bienali, insan faaliyetlerinin dünyada bıraktığı izleri araştırmak üzere yola çıkacak. Bienalin küratörlüğünü ise Fransız küratör, yazar ve akademisyen Nicolas Bourriaud yapacak.

Bu yazımızda son yıllarda kulaklarımıza sıklıkla çalınan bir kavram olan bienal nedir sorusuna cevap vereceğiz ve İstanbul Bienali 2019’un temasını, mekanlarını inceleyeceğiz.

Bienal Nedir?

Son yıllarda sıkça duyduğumuz bienal kavramı aslen Fransızca kökenli. Fransızcadaki karşılığı ise "her bir diğer yıl" demek. Sanat faaliyetlerinin yürütüldüğü bienaller, belirli zamanlarda yapılan etkinlikler. Bu kavram ilk olarak Venedik'te 1985 yılında kullanılıyor.

Bu sebeple tarihte düzenlenen en eski bienal de Venedik Bienali. Bu yüzden Venedik Bienali'nin çağdaş sanata sunduğu yenilikçi bakış önemli bir yere sahip.

Bienallerin Amacı Nedir?

Bienaller, sanat olgusunu kapsayan bütün ürünleri içinde toplarlar. Ünlü sanatçılar kadar genç sanatçıların da isimlerini duyurmalarına yardımcı olurlar. Bu sanat faaliyetlerinin programı sadece sergiler tarafından da oluşmaz. Atölyeler, söyleşiler, sempozyumlar da bienallerin kapsamında yer alır.

Aynı zamanda bienallerin bir amacı da sanat tutkunlarını ve eleştirmenleri sanatçılarla bir araya getirmektir. Bu organizasyonlar sanatın yaygınlaşmasına ve zenginleşmesine yardımcı olan oluşumlardır.

Ülkemizdeki Bienal Geçmişi: Uluslararası Bir Kültür Ağı

Ülkemizde 1987 yılından beri düzenlenen bu sanat faaliyeti, farklı sanatçılar ve sanatseverler arasında bir buluşma noktası oluşturuyor. Bu zamana kadar toplamda düzenlenmiş 15 bienal var ve bu organizasyonlar kültürler arasında uluslararası bir ağ yaratmış durumda.

Bugün itibariyle Venedik, São Paulo, Sydney gibi prestijli bienaller arasında gösterilen İstanbul Bienali, sergi modeli itibariyle görülmeyi fazlasıyla hak eden ve ufuk açan bir yapıya sahip.

16. İstanbul Bienali’nin Teması: Kültür Doğa Ayrımı

Kültür-doğa ayrımının giderek bulanıklaştığı yeni bir jeolojik dünyada yaşıyoruz. Antroposen ismi verilen bu yeni çağın en dikkat çekici özelliği, ona jeolojik faaliyetlerden ziyade insan faaliyetlerinin yol açmış olması.

Bu yeni çağda gezegenimizdeki insan eli değmemiş köşeler giderek azalıyor. Yerleşim merkezleriyle, başka canlıların yaşadığı alanlar arasındaki kültür-doğa ayrımı ortadan kalkıyor. Dünya, kentlerin tek bir megapolde birleştiği, insan üretimi olan merkezsiz bir mekana dönüşüyor ve ekolojik dengeler sarsılıyor.

Bienal bu yılki ana temasını Pasifik Okyanusu’nun ortasındaki devasa atık yığınından alıyor. Popüler bilimde 'Yedinci Kıta' olarak anılan bu devasa kütle, 3,4 milyon kilometrekare genişliğinde, 7 milyon ton ağırlığında bir plastik yığından oluşuyor.

İnsanların eliyle okyanusun ortasında yeni bir kıtanın oluşumuna sebebiyet veren bu olay, 16. İstanbul Bienali için ekolojik bir tema yaratıyor ve sanatın güncel durumu için de bir tartışma konusu oluşturuyor.

İstanbul Bienali Nerede?

İnsanların sebep olduğu atıklara ve insanlığın yeni durumuna sanatsal bir bakış atacak 16. İstanbul Bienali'nin mekanları da belli oldu.

MSGSÜ İstanbul Resim ve Heykel Müzesi

Daha önce bienal mekanlarından biri olarak açıklanan Haliç Tersaneleri, temizlik çalışmalarının henüz tamamlanmaması dolayısıyla sergi kapsamından çıkarıldı ve Haliç Tersanaleri yerine Tophane’de 5 numaralı antrepo binasında yer alan MSGSÜ İstanbul Resim ve Heykel Müzesi, 16. İstanbul Bienali sergi mekanlarından biri oldu.

Pera Müzesi

Pera Müzesi, 2015 yılından beri İstanbul Bienali mekanlarından biri olarak dikkat çekiyor. Müze bu yıl da bienal sanat faaliyetini ağırlayacak ve önemli koleksiyonlara, sergilere ev sahipliği yapacak.

Büyükada

Tarih boyunca farklı kültürleri bir arada bulunduran Büyükada, 16. İstanbul Bienali mekanlarından biri olarak sanatseverlere sürprizler sunacak. Büyükada’daki farklı yapılara yayılacak sergi, dünyaca ünlü sanatçıların eserleriyle ve yerel üreticilerle birlikte farklı formlar kazanacak.

Ayrıca dilerseniz Rehberli tur ve Bienal Özel biletlerine de göz atabilirsiniz ve sergileri uzmanlar eşliğinde gezebilirsiniz.

05.09.2019 - Kültür Sanat
Sanat, Kültür, Tasarım