2019 Milano Tasarım Haftası'nda Neler Oldu?

Tüm dünyanın takip ettiği tasarım buluşmalarından biri olan ve Milano Tasarım Haftası, bu yıl 9-14 Nisan’daydı. Fuardan notlar, yepyeni trendler ve tasarımlar ise içeriğimizde.

Sadece modanın kalbinin attığı değil ev dekorasyon trendleri ve mobilya sektörünün de neredeyse tüm detaylarının şekillendiği, yeni trendlerin ve popüler uygulamaların belirlendiği bir yer olan Milano, bu kez bize 2019 evlerinde göreceğimiz ipuçlarını paylaşıyor. Mesela, bu yıl hangi tasarımlar moda?

Her yıl yapılan ve ‘Milan Design Week’ ismiyle artık bir ikon haline gelen Milano Tasarım Haftası, bu yıl 9-14 Nisan tarihleri arasında yaşam alanları konusunda uzmanlığını konuşturdu. Herkesin bildiği ünlü tasarımcılar ve dünya çapında markaları bir araya getiren etkinlik, şehri bir tasarım merkezine dönüştürdü.

‘Salone Del Mobile’ uygulaması, yani akıllı telefonlar için tasarlanan şehir planıyla sadece tasarımları incelemekle kalmadan, tüm şehre yayılan eşzamanlı etkinliklerden haberdar olma şansı sundu ve ziyaretçiler adeta tasarıma doydu.

Dünyanın En Büyük Mobilya Fuarı Milano’da

Tasarım Haftası içinde yer alan mobilya ve dekorasyon fuarı ise 2019 dekorasyon trendleri ve tasarımlarını ziyaretçilerle paylaşıyor. Birçok markayı bir arada görmek bir yana, aynı zamanda en yeni tasarımları ve bu tasarımların yaratım süreçlerini de görmek mümkün oldu.

2019 yenilikleri neler? Tasarım Haftası, hangi etkinliklerle dikkat çekti? Dekorasyonda hangi malzemeler ön planda olacak? Bu yılın tüm dekorasyon temalarının belirlendiği Milano sokaklarından notlarla dekorasyonunuza dair değişiklikler yapabilirsiniz.

Milano Sokaklarından Tasarım Notları

Evrensel Renk Otoritesi Pantone’nin belirlediği yılın rengi ‘Living Coral’ tasarım haftasının adeta gözbebeğiydi. Hemen her köşede enerji veren mercan rengi, fuar tasarımları içinde tekstil ve aksesuarlarda dikkat çeken bir detay oldu. Büyük ölçekli mobilyalara nazaran küçük objelerde çok daha kullanışlı olan Living Coral, pastel renklerle harika işbirlikleri yapıyor gibi görünüyor.

Yılın dikkat çeken dekorasyon stilinden bahsedecek olursak eskiye özlem duyan bir yaşam alanı kurgusu hala oldukça popüler. 1970’li yılların zarif ama renkli dünyasının tüm detaylarını özgürce kullanabileceğiniz bir yıl sizi bekliyor.

Masa ve sehpa kullanımını sıkça gördüğümüz Milano Fuarı’nda bu yıl, dekoratif sunumlar için bolca alana sahip olacağız demek. Yuvarlak formlu yemek masaları, yine oval veya yuvarlak orta sehpalar ile birlikte kullanılarak daha yumuşak hatlara sahip bir ev dekorasyonu şeklinde karşımıza çıkıyor.

Zemin ve duvar uygulamalarında ise bir desen bütünlüğü mevcut görünüyor. Geometrik desenler, doğal ahşaplar özellikle ahşap parke üzerinde bahsettiğimiz retro stili tamamlıyor ve daha eğlenceli hale getiriyor.

Tasarım Haftasına Özel Hangi Etkinlikler Dikkat Çekti?

Milano seyahatlerinde her zaman dikkat çeken bir yapı olan Plazzo Isimbardi isimli 16. yüzyıl şaheseri, bu yılki Milano Tasarım Haftası’nda bir enstalasyona ev sahipliği yaptı. Görkemli ve ses getiren bu etkinlik, Fransız Mimar Arthur Mamou-Mani imzasını taşıyordu. ‘Conifera’ isimli ve 700 adet biyoplastik tuğladan oluşan yapı, sürdürülebilir malzemelerin neler yapabileceğini göstermeyi amaçlamış.

Ünlü tasarım markası Muuto, International Arts+Mind ve Reddymade Architecture işbirliğiyle çarpıcı bir enstalasyona imza attı. Bir bileklik tasarlayarak bu bileklikle farklı estetiksel duruşların insan beyni üzerinde hissettirdiklerini kaydetmiş. Böylece estetik algısı ile hissettiklerimiz arasındaki bağlantı bulunmuş oldu.

Benjamin Hubert isimli İngiliz tasarımcı, dekton malzemeden yapılmış 6 metre yükseklikte ve 25 metre uzunluğunda bir tünel yaparak oldukça dikkat çekti. Tünel içindeki ışık ve su yansımalarıyla ziyaretçilerine eşsiz bir deneyim sunan Cosentino markası, zamandan bağımsız bir dinginliğin içinde ziyaretçilere birkaç dakika hediye etmeyi başardı.

22.08.2019 - Kültür Sanat
Trendler, Tasarım, Sanat