2019 Yılının Yeni Rengi: Living Coral ve Dekorasyon Fikirleri

Pazarlama dünyasının sıkı takip ettiği, modadan dekorasyona renk trendlerini belirleyen Pantone, bu yılın rengini optimist bir ton olarak belirledi. ‘Living Coral’ olarak belirlenen renk kodu, artık sık sık karşımıza çıkacak.


Küçük ya da büyük ölçekli mobilyalar, pantolonlar, mücevherler, dekoratif objeler, imaj çalışmaları, internet sitesi tasarımları, endüstriyel tasarımlar, mekanlar.... Pazarlama dünyasında renk trendlerinin tek belirleyicisi olan Pantone, ‘Color of the Year 2019’ rengi olarak ‘Living Coral’ı seçti. Sosyal medyanın yakından takip ettiği ve geçtiğimiz yılın son günlerinde ortaya çıkan bu yeni renk, ‘Living Coral’ yani ‘Canlı Mercan Rengi’ ile hayatımıza girdi.

Mutluluk Arayışı ve İyimserlik Ön Planda

Geçtiğimiz yıllarda çok kullanmadığımız ama artık renk algılarımızın başrol oyuncusu olacak enerjik ve sıcacık bu yeni renk, her yıl olduğu gibi bu yıl da bir mesaj içeriyor. Pantone 2019 kataloğu, bu yeni renk için iki motto düşünmüş: ‘İyimserlik’ ve ‘Mutluluk Arayışı’. Geçtiğimiz yılın rengi olan ‘Ultra Violet’ rengi ile soyut kavramlara ve duygulara yönelmeyi tercih etmiş, görsel düşünme ve gelecek kavramlarına dikkat çeken bir renk seçmişti. Anlaşılan bu romantik hikaye, bu yıl da devam ediyor.

Sıcak ve Enerjik Living Coral Rengine Merhaba Deyin

Pantone renk seçimlerinden sonra pazarlama dünyasının ünlü ya da ünsüz tüm isimleri, gelecek yıla hazırlayacakları koleksiyonlarda yeni yılın yeni rengine son dakika özel edisyonlar hazırlamaya başladı bile. Yılın en popüler rengi yumuşak ve canlı mercan olarak, eğlenceli ve enerji dolu bir görünümü destekliyor.

2019 Yılının Yeni Renk Standartları

Renk yönetimi konusunda standart belirleyicisi olan Pantone renk kataloğu, her yıl olduğu gibi bu yıl da 2019’un rengini özellikle tekstil alanında bir yönlendirme amacıyla kullanıyor. Pantone kataloğu adıyla 16-1546 kodlu bu yeni renk, ilk günlerini yaşadığımız önümüzdeki senenin rengi için bize heyecan veriyor. Sadece yaz aylarında değil kışın soğuk ve kasvetli günlerinde bile aynı enerji ve pozitif bir düşünceyle kullanılmaya başlayan renge, yine yılın her mevsimine uyumlanan beyaz renk kullanımı yardımcı oluyor.

Retro ve Romantik Bir Bakışa Hazırlanıyoruz

Pastel ve neon tonlarındaki diğer renklerle hoş bir birliktelik sunacak ‘Living Coral’ ile ilgili Pantone’nin başkan vekili Laura Pressman, yeni rengin retro bir hava içerisinde olduğunu söylüyor: “Renk, doğal ve dijital gerçekleri deneyimlediğimiz eşitleyici bir mercek. Etkileşim ve sosyal bağlantı isteyen tüketiciler için Living Coral’ın insancıllaştırıcı, keyif ve yürekli nitelikler uyandırıcı bir akoru var.” Birçok markanın ‘Living Coral’ akımına kapıldığına bir örnek olarak teknoloji devi Apple’ın iPhone XR model telefonunu gösterebiliriz.

Yılın rengini adım adım yaşam alanlarına uyumlama önerileri

Altın alt tonlarına sahip canlı mercan tonu, motivasyonu ve modu yükselten bir dokunuşa sahip. İlgi çekici, sıcak, enerji dolu, pozitif ve sofistike bir renk olan yılın rengi, dekorasyonda öncelikli olarak aksesuar koleksiyonlarında bize göz kırpıyor. Birkaç farklı örnekle bu görünümü dekorasyonunuza adapte edebilirsiniz.

*Parlak, pürüzsüz bir ahşap renginde ya da yumuşacık kadife bir yastıkla her mevsim canlılık vaadediyor.

*Uçuşan ve akışkan tekstiller, tonsürton perdeler, eğlenceli ve figüratif hayvan formlu dekoratif objelerle zenginleşen bir stil anlayışı söz konusu.

*Doğrudan bir görünüm elde etmek istiyorsanız duvar renginde yılın rengini kullanabilir ve alanın devamında hasır ve bambu malzemelerle tasarlanmış koltuklar ve sehpalarla tamamlayabilirsiniz.

*Mobilya tercihlerinizde mercan ve somon renklerinde koltuk ya da berjer seçimi yapabilir, yastıklarla Canlı Mercan rengini tamamlayabilirsiniz.

*Bu renk dekorasyonda en çok vintage bir görünümle uyum sağlayacaktır. Farklı bir 70’li yıllar havası estirmek için İskandinav formlu tasarımlara yönelebilirsiniz.

*Living Coral ile en yakışan renk ise ‘Adaçayı Yeşili’. Koltuk şalları ya da halı seçimlerinizde lüks bir algı oluşturabilirsiniz.

*Tercih edeceğiniz materyal rengi ise pirinç olmalı. Daha zen ve denge hissi veren bir görünümü tamamlayacak bir detay.
  
*Yılın renginin tamamlayıcısı renkler ise mutlaka nötr ve yumuşak tonlar olmalı. Duvarlarda ve zeminlerde tercih edeceğiniz mat gri bir görünüm örneğin…

*Aksesuar seçimlerini sona bıraktıysanız eğer cam ve seramik gibi parlak yüzeylere sahip objeler, daha kaliteli ve dingin bir stil anlayışına gönderme yapacaktır.

Ruhsal Zenginliği Yeni Temsilcisi Canlı Mercan

Yaşam alanlarınızın değişiklik isteyen renk pantonesi içinde hemen göze çarpacak ve diğer tüm pastel tonlarıyla uyum sağlayacak yılın yenisi, evrensel ruh halimizi yansıtan birçok analiz ve aşamalar sonucunda belirlendi. Görsel hafıza ve psikolojik tepkiler de göz önünde bulundurularak oldukça güçlü bir jüri tarafından belirleniyor olması, bu trendin anlamını da güçlendiriyor. Yani renk trendlerini göz ardı etmemekte fayda var.

Hayatın İçindeki Dengeyi Kurma Misyonuyla Pantone

Doğası gereği açık iletişim destekleyen, modern hayat içinde bir arada olmayı, doğal hayatımız içinde karşımıza çıkan Living Coral, besleyici bir renk olarak yorumlanıyor. Günlük hayatımızda her geçen gün artan dijital teknoloji ve sosyal medya kuşatmasına bir tepki olarak, insanların birbiriyle samimiyet kurmasını amaçlayan Pantone Renk Enstitüsü, doğal ve dijital gerçeklikler arasında bir denge kurmayı amaçlıyor. Böylece insan ilişkileri ve sosyal hayatın sağlıklı bir etkileşimle devam etmesini destekleme gibi derin mevzulara gönderme yapıyor. Gelişen teknolojinin gerisinde kalmadan eski ve gelenekselleşen insan ilişkilerimizi sağlam tutmamızı tavsiye ediyor.

05.02.2019 - Dekorasyon
Dekorasyon, İç Tasarım, Trendler