2019’un En Gözde Dekorasyon Trendleri

Zaman hızla akıyor, trendler de aynı hızla değişiyor. 2019’un en iddialı ev dekorasyon trendlerini keşfetmek için yazımıza hemen göz atın!


Koca bir yıl göz açıp kapayıncaya kadar geçip gidiyor. Haliyle ev dekorasyonu trendleri de aynı hızla değişiyor ve gelişiyor. Zamansız parçalar ve renkler bir yana, her yıl trendlere dokunan minik değişiklikler yapmak evinize de sizlere de iyi gelebilir. Gelin bu yılın en çok dikkat çeken ev dekorasyon trendlerine birlikte göz atalım ve listelerimizi şimdiden hazırlayalım.

Doğaya Özlem, Doğal Malzemeler

Bir süredir mimarlık ve modayı adeta ele geçiren ‘doğa aşkı’ bu yıl ev dekorasyonu trendlerinde de iyiden iyiye kendini gösterecek. Doğaya olan özlem, dekorasyonda ağırlıklı olarak mobilyalarda ve aksesuarlarda doğal ahşap malzeme kullanımı olarak karşımıza çıkabilir. Avizeler, sehpalar, masa ve sandalyeler, mutfak dolapları ya da gardıroplar… Aklınıza gelebilecek tüm mobilya ve eşyalarda doğal ahşap tasarımlar gözünüze çarpabilir. Malzemede bir diğer doğal çözüm ise doğal taşlar: Mutfak tezgahları, lavabo ve küvetler, yer kaplamaları, duvar süslemeleri ve daha niceleri… Renkli karolar ve mozaik kaplamalar da güzel birer alternatif olabilir. Ancak doğallık elbette yalnızca doğal malzemelerle sınırlı kalmayacak: Yeşil tonlarda duvar renkleri, bitki ve ağaç desenli kilimler, koltuk kumaşları ve diğer ev tekstil ürünleri de bizlere ‘doğada olduğumuzu’ daima hatırlatan detaylar olacak. Şayet bu etkileri gerçekten en doğal haliyle yaşamak isteyenlerdenseniz salonunuzu, oturma odanızı ve hatta yatak odanızı farklı boyuttaki ev bitkileriyle zenginleştirebilirsiniz. Bu yıl, ahşap ve canlı bitkileri evinizde sıklıkla misafir etmeye hazır olun!

Konforlu Bohem Detaylar

2019’da doğallık kadar konforlu ve samimi olmak da önemli. Peki bu iki kelime bizlere aslında ne anlatmak istiyor? Çok basit: Pastel tonlar, etnik kumaşlar, kil ya da toprak aksesuarlar, daha fazla yağlı boya tablosu, farklı desenlere sahip yastıklar, renkli mobilyalar ve daha fazlası. Bohem tarzınızı hayata geçirmeye öncelikle söz konusu mekanda konforlu alanlar yaratarak başlayın. Geniş yer yastıkları, hafif ve renkli puflar ya da yumuşak süngerli koltuklarla konforu garantiledikten sonra işin ‘bohem’ kısmına geçebilirsiniz. Burada kelimenin tam anlamıyla bohemlikten söz edebiliriz: Hasır aksesuarlar, duvara asılan dekoratif kilimler, renkli koltuk örtüleri, püsküllü duvar süsleri, dekoratif tabaklar ve minik heykeller…. İşin sırrı samimi olmakta, yani farklı tarzdaki aksesuar ve mobilyaları dilediğiniz gibi bir arada kullanarak tamamen kendinize has bir tarz yaratmak da buna dahil. Son olarak bohemliğin bir diğer önemli parçası ihtiyaca göre şekillenebilen modüler mobilyalar.

Geçtiğimiz yıllarda da daha çok ofis dekorasyonunda karşılaştığımız bu tip mobilyalar, 2019’un bohem rüzgarına kapılarak ‘göçebe mobilya’ adını alıyor ve ev dekorasyonumuzun baş tacı olmak üzere yola çıkıyorlar.

Ayna Takıntısı

Çoğumuz saatlerini ayna başında geçiriyor. Görünen o ki, bu yıl ev eşyalarınız da sıklıkla cam ve aynalarla haşır neşir olmak isteyecek. Özellikle küçük ve karanlık odalar için müthiş çözümler sunan aynalar, alışılanın aksine daha farklı boyut ve formlarda kullanılabilecek. Geçtiğimiz yıl sıklıkla altın ve pirinç detaylarla süslenen geniş aynaların hakim olduğu bir dönem yaşasak da bu yıl aynaları mobilya ve aksesuarların önemli birer parçası olarak göreceğiz. Aynalı sehpalar, çerçeveler, dolap kapakları ve hatta bardak altlıkları… Kısacası elinizi attığınız her yerde minik bir yansıma görebileceksiniz. Aynalardan bahsetmişken, yine 2019 için  aynalarla ilgili devrim niteliğindeki yükselen bir trendden bahsetmezsek olmaz. Evet, akıllı aynalardan söz ediyoruz. Yaşamımızda her geçen gün daha da fazla yer edinen ‘akıllı’ araç ve teknolojilere bir yenisi daha eklenmiş oldu. Sabah dişlerinizi fırçalarken size günlük programınızı hatırlatan, bildirim gönderen ve hatta güncel olarak sağlık verileri sunan bir aynaya kim hayır diyebilir ki?

Sivriliğin Alemi Yok: Kıvrımlı Hatlar

Bu yıl; ev dekorasyonunda tüm sivri köşeleri, sert hatları ve keskin görünümleri bir kenara bırakıyoruz. Mobilyalardan aynalara, dekorasyon ürünlerinden yataklara dek aklınıza gelebilecek tüm mobilya ve aksesuarlarda yuvarlak formlar ve kıvrımlı hatlara sahip tasarımlar ön plana çıkıyor. Buna masa, sehpa, sandalye ve koltuklar da dahil. Eklektik dekorasyonun harika birer parçası olan kıvrımlı tasarımlar, özellikle 60’lı yıllarda oldukça popülerdi. Şimdiyse, benzer akımın daha farklı renkler ve malzemelerle buluşmasıyla 2019’un en iddialı ev dekorasyonu trendlerinden biri haline gelmesi an meselesi.

18.01.2019 - Dekorasyon
Dekorasyon, Trendler, Tasarım