3D Yazıcılar ve Dekorasyonun Geleceği

Kısa sürede adapte olmayı başarabildiğimiz yeni teknolojilerden biri olan üç boyutlu yazıcıları, önümüzdeki dönemde iç dekorasyon dünyasında çok daha sık göreceğe benziyoruz. Detaylar yazımızda.


Dijital tasarımları 3 boyutlu katı nesneler haline getirerek teknoloji kütüphanemizdeki yerini hızlıca sağlamlaştıran 3D yazıcılar, artık tasarımcıların kaleminden çıkan tüm çizgileri hayata geçirebilen sihirli bir kutu haline geldi. Mühendislikle başlayan, sanata ve oradan iç tasarıma uzanan bu yolculukta 3D yazıcıların gelişimine göz atıyoruz.

Tasarımım da Beni Görecek mi?

Bilinenin aksine 80’li yıllardan bu yana hayatımızın bir parçası olan üç boyutlu yazıcılar, ilk olarak oldukça küçük bir boyutta tasarlanmıştı. 3 boyutlu baskı mantığı ise ilk olarak bir animasyon programında tasarlanan şekillerin katmanlara ayrılmasıyla keşfedilmiş oldu. Bu katmanları sırasıyla oluşturan yazıcılar, böylece tasarlanan formun katı halini elde etmeyi başardı. Çeşitli teknolojik aletlerin parça eksiklerini gidermek için tasarlanan, ara parçaları hızla ve düşük maliyetle üreten bu alet, kısa süre içerisinde protez baskıları ya da heykel kalıp baskıları almaya başladı bile. 3D yazıcıların çalışma prensibi cihazın kapasitesine bağlı olarak değişmekle birlikte- oldukça basit. 3 boyutlu tasarımlar yapmanıza imkan sağlayan tasarım programları yardımıyla hayata geçirdiğiniz ürünler yazıcıya iletiliyor ve programda tasarladığınız boyutlara sadık kalınarak 3 boyutlu bir biçimde bastırılıyor. Daha büyük boyutlarda alınmak istendiğinde ise küçük parçalara ayrılarak aynı form yakalanabiliyor. 3 boyutlu yazıcılarda 3 farklı baskı tekniği bulunuyor:

  • Plastik, termoplastik, kauçuk gibi materyallerin belirli sıcaklıkta makinede eritilip 3D yazıcı üzerinde yer alan hareketli kol aracılığıyla 2D katmanlar halinde üst üste dizildiği Fused Deposition Modeling (Eriyik Yığma Modelleme) tekniği,
  • Sıvı halde bulunan reçinenin lazer ışını sayesinde kürleştirilmesi prensibine dayanan Stereolithography (Kalıp Çıkartma) tekniği,
  • Toz halinde bulunan plastik malzemenin lazer ışını ile tarandığı ve taranan bölgelerin birbirine kaynaştırıldığı, bu sayede de her bir katmanın oluşturulduğu Selective Laser Sintering (SLS) tekniği.

Aksesuar Parçalarından İç Dekorasyona ‘Şık’ Bir Geçiş
Medikal protezler ve teknolojik aksesuarlar kadar çağdaş sanat alanında da büyük fark yaratan 3 boyutlu yazıcılar aracılığıyla sanatçılar, 3 boyutlu tasarımlarını ortaya koyarak bu tasarımları güçlü ve büyük birer heykele ya da detaylarıyla büyüleyen bir sanat eserine dönüştürebiliyor. Hal böyle olunca ürün tasarımcıları da ilgilerini aynı hızla bu harika üretim kaynaklarına yöneliyor. Bu durumun en güzel örneklerinden biri, mobilyaları orijinal boyutlarında üretebilen ONE isimli 3 boyutlu yazıcı. Malzeme olarak bilinen plastik ürünlerin yanı sıra ahşap fiber ve polimer karışımı gibi materyalleri de kullanabilen bu harika yazıcı, tasarımda yer alan oyma ve süslemeleri de kapsayacak şekilde tüm detayları incelikle baskı versiyonuna taşıyabiliyor. Almanya menşeli BigRep stüdyosunun ürünlerinden biri olarak hayata geçen ONE, kullanıcıların hem bugün hem de gelecekte kendi çalışma ve yaşam alanlarını kendilerinin tasarlamasına olanak sağlıyor.

Yazıcının ‘Sanatsal’ Dışavurumu

Bu imkanları daha ‘sanatsal’ bir çerçevede ele alan DUS Mimarlık tarafından tasarlanan bir atölye alanı; masadan sandalyeye, kalemlikten raflara dek uzanan tüm ‘ihtiyaçları’ birer sanat eseri haline dönüştürüyor. Tasarımlarında 3 boyutlu yazıcıların oluşturduğu temel iskelete epoksi ekleyerek daha sağlam ve şık bir görüntü yaratmayı hedefleyen ekip, ürün kategorilerine yeni bir bakış açısı getiren 6 yeni ürün tasarımını da böylece tasarım dünyasına kazandırmış oluyor.

3 boyutlu yazıcıların çok hızlı bir şekilde üretim sağlaması ve hata payının çok düşük olması sebebiyle dekorasyonun geleceğinde büyük bir yer edinmeleri bekleniyor. Şimdilik yalnızca 3 boyutlu tasarım programı bilenlerin dümeni eline alsa da sonraki dönemde kullanıcı için otomatik tasarımlar sunabilen ve bu tasarımları kişiselleştirmeye yardım edecek yeni cihazların da üretilmesi söz konusu. Kendi tasarladığınız bir masayı ya da sehpayı dakikalar içerisinde elde edeceğinizi bilmek bile harika bir mutluluk, öyle değil mi?

27.04.2018 - Teknoloji
Mimari, Tasarım, İnovasyon