Akıllı Camlar Yeni Enerji Kaynaklarımız mı Olacak?

Gün geçtikçe çevre dostu ve sürdürülebilir kaynaklara yöneliyoruz. Bu yeni kaynak arayışına yönelik denemeler, diğer sektörlerde olduğu gibi mimarlıkta da güçlü bir karşılık buluyor. Peki, evlerimizi ya da ofislerimizi birer enerji kaynağına dönüştürmeye ne kadar yakınız? Ya da bunu gerçekten istiyor muyuz?


70’li yıllardan bu yana modern estetik kaygılarla bina cephelerinde kendine yer bulan cam malzeme, yakın gelecekte çok daha ‘ulvi’ bir görevi sahiplenmek üzere: Enerji üretme. Peki, gerçekten bina cephelerini kullanarak o binanın enerjisini üretmeyi başarabilecek miyiz? Şimdilik umut var gibi görünüyor.

Güneş Giren Eve Fatura Girer mi?

Güneş enerjisinin kullanımı bizim için artık pek de yeni bir teknoloji sayılmıyor. Yazlık bölgelerde gördüğümüz, çatı üstlerine eklenen solar paneller ya da elektrikli araçlarda popüler hale gelen solar araç tavan camları uzunca bir süredir hayatımızın bir parçası. Şimdilerde bu konuda en çok dikkat çeken gelişmelerden biriyse yalnızca evlerde değil; uçak, ev ve otobüslerde de kullanılmaya başlayan “akıllı” camlar. “Window Dimming” adı verilen ve tek bir düğme ile ışığı ‘kısabileceğiniz’, özel bir kullanım sunan bu camlar, içeriye ulaşan ışınların göze zarar vermemeyi ve yolcuya daha rahat bir seyahat sunmayı hedefliyor. 

Güneş Hücreleri, Yeni Bir Yaşam Peşinde

Bu basit ancak bir o kadar da yararlı teknolojiyi bir adım öteye taşımak isteyen Lawrence Berkeley Ulusal Laboratuvarında bir ekip hem ışığı gölgeleyebilen (ışığın içeriye direkt olarak girmesini engelleyen) hem de bu esnada elektrik üretebilen (fotovoltaik) camlara yönelik çalışmalar yürütüyor. Sezyum, kurşun iyodür, bromür ve perovskit gibi farklı kimyasalları bir araya getirerek yarı iletken bir sıvı elde eden ekip, cam bir levhayı sıvı içerisine batırarak camın yüzeyini bu sıvı ile kapladı. Sonuç olarak oda sıcaklığındayken yaklaşık %82 oranında şeffaf hale gelen, 221 derecede ısıtıldığındaysa koyu turuncuya dönen ve yaklaşık 30 saniye içinde ortalama %35 oranında şeffaf hale gelen mucizevi bir kaplama ortaya çıkmış oldu. İlk bakışta sıradan pencere kaplamaları gibi görünen bu cam levha, elektrik üretmek gibi diğerlerinden çok daha önemli ve farklı bir özelliğe sahip. ‘Güneş Hücresi’ (Solar Cell) olarak anılan bu akıllı camlar, birçok solar panele göre daha fazla emilim gösterirken bu sürecin sonucunda normal bir camdan enerji üretebilen bir cama saniyeler içerisinde geçiş yapabilmesi nedeniyle de dikkatleri çekiyor.

Her Alanda Güneş Enerjisi

Bu mucizevi buluşla birlikte evlerimiz, iş yerlerimiz ve hatta arabalarımız dahi birer enerji kaynağına dönüşecek. Araçların ön ve arka camlarında kullanılabilecek olan bu özel malzeme, araçlarda çok yüklü enerji kaybına neden olan klima kullanımı gibi durumlarda, tüm enerjinin güneşten sağlanmasına yardımcı olacak. Üstelik bu sınırlı alanlarla yetinmeyen ekip, aynı alan üzerine ek ‘güneş hücresi’ ya da ‘güneş pili’ yerleştirmeyi planlıyor. Böylece mevcut alandan daha fazla elektrik üretilebilecek ve belki de araçların ya da evlerin tüm elektrik ihtiyacı sağlanabilecek. ‘Tandem mimarisi’ adı verilen bu yöntem ile %22’ye kadar enerji verimliliği sağlanması bekleniyor.

Teknik anlamda kusursuz görünen bu tasarım, iş görselliğe geldiğinde -şimdilik- pek de bonkör davranmıyor. Kırmızı, turuncu ve kahverengi renk çeşitlerine sahip bu solar camların yakın gelecekte  daha farklı renklere bürünebileceği de konuşulanlar arasında. Cam levhalara bu özel yeteneği bahşeden ‘perovskit’ maddesinin, farklı renklere imkan sunmasının yanı sıra daha koyu tonların kullanılmasıyla ikinci bir ışık emilimi sağlanarak mevcut tasarımın gücünü arttırabileceği düşünülüyor. Kırmızının mordan ya da lacivertten daha güçlü olabileceği, sürprizlerle dolu bu yeni evrende hem bizi hem de doğayı belki de çok daha aydınlık günler bekliyor. Siz ne dersiniz?

27.04.2018 - Teknoloji
İç Tasarım, Ürün Tasarımı, İnovasyon