Akıllı Evler İçin Mikro Ev Aletleri

Ev aletleri sıkıcı olmak zorunda mı? Bizce kesinlikle değil. Siz de bize katılıyorsanız, bu ‘sıkıcılıktan nasibini alamamış’ tasarımlara göz atalım.

Evlerin olmazsa olmazı, akıllı ve bir o kadar küçük ev aletleri, artık yalnızca fonksiyonları değil tasarımlarıyla da birer ‘dekorasyon unsuru’ olmayı başarıyor. Özellikle küçük bir evde yaşayan ya da stüdyo daireleri çok daha pratik bulanlar için hayat kurtarıcı olan tasarım ev aletleri, aynı zamanda bulundukları alana yepyeni bir görünüm kazandırma özelliğine de sahip. Hem tasarımları hem de farklı fonksiyonlarıyla dikkatimizi çeken, minik evler için üretilen mikro ev aletlerine göz atalım ve onları ‘sıradan’ olmaktan kurtaran o güzel detaylarla tanışalım.

Evinizin Şirin Üyeleri: Be My Mother

Mutlu evlerin en mutlu anlarını, kahvaltılarını her sabah yeniden kutlamak için tasarlanan bu şirin mi şirin mutfak ürünleri ailesinin ismi Be My Mother. Japonca’da ‘şirin’ anlamına gelen ‘Kawaii’ kelimesinden ilham alınarak pop renklerle bezenmiş bu tasarımlar, ev aletlerini alıştığımız köşeli ve ciddi formlardan çıkartarak daha eğlenceli ve yaşayan birer alternatife dönüştürüyor. Onları yaşayan birer tasarıma dönüştürmek isteyen Be My Mother ürünlerinin yaratıcısı Hyerim Shin; tüm tasarımlara, kendileriyle iletişime geçildiğinde çıkaracağı farklı sesler tanımlamış.

Tüketicilerdeki olumlu tepkileri sistematik olarak tetiklemek için üretilen sevimli tasarımları destekleyen ‘sevimli’ davranışları ortaya çıkarmak isteyen Shin, kendi tasarım kurallarını yaratmış. Böylece ortaya, ekmek kırıntılarını çıkartırken hapşıran bir tost makinesi, saklambaç oynayan -kendi isteğiyle hareket edebilen- bir çöp kutusu ve toz hanesi dolunca onu olduğu yere bırakarak ev sahibine küçük bir hatırlatma yapan elektrik süpürgesi çıkmış. Ev aletlerine karşı daha nazik olunmasını isteyen Shin, onların da bir kalbi olacağını söylüyor ve bu nedenle şirinliği, tasarımlarının neredeyse her bir detayında ön plana çıkartıyor.

Tek Kutuda Bulaşık: Tetra

Yaşam alanlarınız büyük ev aletleri için yeterli olmayabilir; ancak bu durum, bu ev aletlerinin fonksiyonlarından yararlanmayacağınız anlamına gelmiyor. Bizlerle aynı fikirde olan Heatwork, Frog tasarım stüdyosu ile iş birliği yaparak Tetra isimli ürünü tasarladı. Yalnızca az miktarda deterjan ve su ekleyerek çalıştırılan Tetra, patenti Heatwork firmasına ait olan Ohmic Array Technology sayesinde, elde bulaşık yıkamaya son veriyor ve çok az suyla en az makinede yıkanmış bulaşıklar kadar hijyenik bir sonuç sunuyor. Üstelik çok daha az yer kaplıyor ve çok daha az miktarda su kullanıyor.

Bir yılda ortalama 5.700 litre su tasarrufu sağlayan bu sistem, içerisinde bulunan grafit elektrotlar aracılığıyla suda bulunan doğal mineralleri harekete geçiriyor ve ısınan su, deterjanın da yardımıyla hijyenik bir sonuç almanızı garanti ediyor. Üstelik Tetra’nın bölmesinde, bulaşıkların dışında bebek ürünleri, deniz mahsulleri ya da çamaşır makinesinde kaybolma veya sıkışma ihtimali olan herhangi bir eşyayı yıkama şansınız bulunuyor. CES 2018 Innovation Awards ödülüne layık görülen bu harika tasarım, geleceğe katkıda bulunurken kompakt bir alanda, daha az suyla harikalar yaratabilmenize olanak sağlıyor.

Mutfağı Oturma Odanıza Taşıyın: Teawith

Evde geçirdiğiniz vakitlerin çoğunda kendinizi çay hazırlamak üzere mutfakta su ısıtıcısının başında buluyorsanız Teawith’in sizin için tasarlandığını söyleyebiliriz. Standart su ısıtıcılardan çok daha küçük boyutlarda ve bir o kadar da şık bir tasarıma sahip olan Teawith,  oturma odası rafına, sehpaya veya bir masanın köşesine dekoratif olarak yerleştirilebilecek kadar çok yönlü bir görünüme sahip. Yuvarlanmış alüminyum döküm bir gövdeye ve geleneksel oryantal çaydanlıklara benzer kemerli bir sapa sahip tasarım, kare bir taban üzerine yerleştirilmiş. Kullanım açısından hassas, görünüm olarak da modern bir hava yakalayan bu tasarımın üretilmesindeki temel amaç, kullanılacağı herhangi bir alana kolayca uyum sağlaması. İç mekan alanları arasındaki giderek bulanıklaşan çizgilere tamamen karşı çıkan ve ortak kullanım alanlarını destekleyen Teawith, Keren Hu isimli bir tasarımcı tarafından hayata geçirildi ve evinizdeki odaların sınırlarını ortada kaldırmak için sabırsızlanıyor.


04.04.2018 - Teknoloji
İç Tasarım, Ürün Tasarımı, Dekorasyon