Avrupa'daki Sıradışı Mimariler

Avrupa'daki ilginç yapıların yanında hayli sıradışı mimarisi olan fabrika ve üretim yerleri de son zamanlarda dikkat çekiyor... 

1. Jambon Fabrikası-İtalya

Umbria'nın kırsal alanında bulunan bu ünlü jambon fabrikası yarı underground bir görünüme sahip. Ahşap ve cam yüzeylerin birleşiminden oluşan fabrika 7000 metrekare alan üzerine kurulu ve yapı kısmen yerin altından başlıyor. Yapının cam kısmında domuz bacakları düzenli bir şekilde sıralanıyor ve fabrikanın ruhunu ortaya çıkarıyor.
    
2. Alves de Souza Şarap Fabrikası-Portekiz

Portekiz'in Baixo Corgo bölgesinde yer alan şarap üretim ünitesinin tüm yüzeyi siyah kare tuğlalarla kaplı. Görüntüsüyle kendini çevresinden soyutlayan fabrikada üretim ünitesinin yanında şarap severler için de şarap tadım odaları gibi ilgi çekici alanlar düzenlenmiş.
  
3. Herman Miller Mobilya Fabrikası-İngiltere

Melksham kentinde yer alan ünlü Amerikan mobilya üreticisi Herman Miller İngiltere üretimini bu merkezden sağlıyor. 16000 metrekare alan üzerine kurulu fabrika L şeklinde bir tasarıma sahip. Transparan cam ve renkli duvar yüzeyleriyle kaplı açık alan tahta çatı tasarımıyla doğal ışık alıyor.  

4. Bilgisayar Merkezi-Macaristan

Budapeşte'de Debrecen Üniversitesi'nin bilgisayar araştırma merkezi devre tahtasından ilham alan beyaz dikdörtgen yüzeylere sahip. Budapeşte'nin en büyük ve en hızlı araştırmalarının yapıldığı bu mekanda aynı zamanda ülkenin hava tahminleri de gerçekleştiriliyor.
 
5. Veri Depolama Merkezi-İsviçre

Basel şehrinde yer alan ülkenin en büyük veri depolama merkezi olan bu yapı, sert çelik parçalı yüzeylerle kaplı. Buradaki amaç ise gökyüzünün ve çevredeki alanların yansımasını elde etmek ve mimari boyut kazanmak. Yapı 2500 metrekare depolama alanına sahip.  

6. Sanat Deposu-Portekiz
 
Portekizli bir mimarın kendi sanat koleksiyonu ve parça üretimi için tasarladığı yapı siyah beyaz çelik ve beton yüzeylerden oluşuyor. Depo içerisinde Andy Warhol ve John Bendassari gibi sanatçıların eserlerinin sergilediği pop-up bir alan bulunuyor.      

7. White Yellow Cross Organizasyon Binası-Belçika
 
Belçika'nın ortaçağ kenti Ghent'de yer alan bu yüzyılı aşkın bina, bulaşık makinesi fabrikasından White Yellow Cross'un yönetim binasına dönüştürülmüş. Tuğla yapının aslına sadık kalınarak çapraz çelik kolonlarla ortama derinlik katılmış.
  
8. Modül Yapı Fabrikası Kafeteryası-Çek Cumhuriyeti

Çek'in Vizovice kentinde yer alan modüler yapı fabrikasının çalışanları için inşa ettiği kafeterya üretim alanından ayrı bir alanda bulunuyor. Dokuz metreye üç metre hesaplaması esas alınarak tasarlanan alan çekici bir estetiğe sahip. Transparan ve aynalı detayların iç mekanda bolca kullanılması ise ferah bir görünüm oluşturuyor.  

 9. Şarap Tadım Ünitesi-Avusturya

Avusturya'nın Wachau bölgesinde yer alan şarap üretim merkezi alandan ayrı bir şarap tadım ünitesi oluşturmak için işe koyuluyor. Çatı antrasit köşegen kiremitlerle döşenirken camlar ışığın içeri girmesini sağlayan ince beyaz kerestelerle form kazanıyor.
    
10. BIO4 Enerji Üretim Alanı-Danimarka

Danimarka'nın 2025'e kadar ülkede sıfır karbon salınımı hedefiyle doğru orantılı olarak inşa edilen BIO4 alanı içerisinde yer alan orman ve odun formlarıyla doğanın ve sürdürülebilir enerjinin bir arada olduğu bir estetik sunmayı amaçlıyor. 
05.07.2015 - Tasarım ve Mimari
Dizayn, Dekorasyon, Tasarım