Avustralya'daki Dönüşüm - Melbourne Rıhtımı

Son yıllardaki en iddialı ve geniş kapsamlı şehir yenileme projelerinden birisi Avustralya'da bulunan Melbourne Rıhtımı projesi.
190 hektar alan üzerine kurulan bu projenin 44 hektarlık alanı su üstünde yer alıyor.

1997 yılında start alan projenin tamamlanma süresi 2025 yılı olarak öngörülüyor. 17.5 milyar dolarlık bu dev proje için 60.000 kişi çalışıyor.
  
Yarra nehrinin üzerinde yıllardır atıl durumda olan bu rıhtım şehir yönetimi ve mimarlık ofislerinin işbirliği ile sıkı bir şehir dönüşüm projesine dönüşüyor. Projede parklar stadyum ve film stüdyolarının yer alacağı dinamik dinlenme alanları oluşturuluyor. Melbourne iş merkezinin bir uzantısı olan bu rıhtım projesi oldukça popüler olan bölgeyi daha fazla parlatacağa benziyor.
 
Collins ve Bourke caddelerini birbirine bağlayacak olan proje her yıl binlerce ziyaretçiyi bölgeye çekecek bir potansiyel oluşturacağa benziyor. Melbourne belediye başkanı şehrin yeni kalbi olarak Melbourne rıhtımını gösteriyor. Şimdiye kadar %60 oranında tamamlanan projede konut, ticari, perakende, dinlenme ve eğlence başlıklarına cevap veren çağdaş yapılar inşa ediliyor. Melbourne'ün tamamlanan projelerinden bazıları şimdiden pek çok ödül kazanmış bile.
  
Southern Cross Station: Melbourne Rıhtım projesi kapsamında dönüşen yapılardan birisi de şehrin güneyinde yer alan tren istasyonu. Collins caddesindeki iş hacmini ve seyahat yoğunluğunu azaltmak amacıyla renove edilen istasyon, yolcu sirkülasyonu ve pratik kullanım mantığı üzerine dizayn edilmiş. Rahat oturum alanları, göz yormayan ışıklandırma ve yolcu bilgi masaları gibi detayların dikkatli bir şekilde planlandığı ve uygulamay geçirildiği proje, aynı zamanda kum tepesi görünümündeki çatısı ile tasarım odaklı duruşunu da ortaya koyuyor.
  
 
Webb  Köprüsü: Melbourne Rıhtımı üzerinde yer alan bu köprü projesi, rıhtımı kuzeyden güneye bağlayan köprünün renovasyon çalışmalarını içeriyor. 145 metre uzunluğundaki eski alana 80 metre uzunluğunda yeni ilave alan ekleniyor. Görünmez olarak birbirine bağlı iki alan kıvrımlı ve dalgalı formlardan oluşuyor. Sert beton yüzeylerin çelik kutu kirişlerle birleştirildiği detaylar oval çemberlerle şekilleniyor. Köprü çevre sakinleri için şık bir buluşma noktası olmaya devam ediyor.
  
  ,
Port 1010: Bilgi teknolojisi firmaları için dijital sanatı geliştirmek ve firmalar arası etkileşimi güçlendirmek için projelendirilen alan 16.000 metrekare alan üzerine kurulu. Çevre etkilerini en aza indiren ve enerji verimliliğini maksimize eden bir yapıda tasarlanan bina, aynı zamanda enerji tasarrufu sağlayan bir aydınlatma sisemine sahip.  
16.08.2015 - Tasarım ve Mimari