Aydınlatma Tasarımına Dört Ayrı Bakış: Farklı İlhamlarla Yeni Bakış Açıları

Türkiye’den ve dünyadan en yeni dört farklı aydınlatma tasarımı, zamansız ve minimal çizgileriyle ilham kaynaklarına gönderme yapıyor.


Gün ışığına olan tutkumuz bir yana, yaşam alanı dekorasyon fikirleri söz konusu olduğunda vazgeçilmezler listemizin üst sıralarında aydınlatma seçenekleri yer alıyor. Kullanım alanının haricinde aynı zamanda birer ev dekorasyon objesi haline gelen aydınlatmalar, artık tasarım dünyasında sınırları zorluyor.
  
Dolgu ışığı, ana ışık ya da yansıtıcı ışık… Artık tasarım amacından farklı kullanılarak da ayrı bir görev edinebilen aydınlatma ürünleri, farklı bakış açılarıyla uçsuz bucaksız bir dünya vadediyor. Doğru aydınlatma kullanımının dekorasyon üzerindeki kalite algısını yükselttiğini düşününce de ev dekorasyon ürünlerine ekstra dikkatle eğilmek kaçınılmaz bir hal alıyor.

Teknolojik gelişmelerin peşinde her geçen gün gelişen aydınlatma ürünleri, formsal açıdan doğaya yaklaşan ve sadelikten ilham alan bir bakış açısına sahip. Dünyanın farklı coğrafyalarından farklı bakış açılarıyla şekillenen dört farklı aydınlatma tasarımı, 2019 yılının en yeni yıldızlarından. Bu dört yeni tasarım hakkında daha fazla bilgi edinmek için içeriğimizi okumaya devam edin.

Cool Bir Meksika Esintisi: Bo Lamp

Hafif, pürüzsüz, pastel ve dokunsal bir tasarım… Yumuşak ışık özelliğinin önüne geçen kusursuz tasarımı ve minimal form anlayışı ile Bo Lamp isimli koleksiyon, Meksikalı tasarım ekibi Bandido Studio’nun yeni aydınlatma koleksiyonu.

Bo Lamp, aydınlatma tasarımcısı olarak da anılabilen Cesar Nunez tarafından tasarlanmış. İlham kaynağı olarak ışığın nesnelerle dolaylı olarak yansıtılması ve bu sebeple nesneler üzerinde yarattığı yansımayı konu alıyor. Bir silindirik gövde üzerinde yaprağa benzeyen kıvrımlı bir plakayla tamamlanan tasarımda silindir içinden geçen ışık, plakaya çarpıyor ve lambanını yumuşak masalsı bir ışık kaynağı olmasını sağlıyor.
Mat ve işlenmiş metal malzemeyle üretilen Bo Lamp, üç farklı renk sıcaklığı ve yoğunluk seviyesinde dokunmatik bir sensör içeriyor. Farklı ışık yoğunluğu tercihlerinizde tek bir dokunuşunuz yeterli oluyor. Masa aydınlatması konusunda şiirsel bir tasarıma sahip Bo Lamp; gri, pembe ve şampanya beyazı olmak üzere farklı renk seçeneği içeriyor.

Ayın Takibinde Gizlenen Aydınlatma: Ol Lamp

Tayvanlı genç tasarımcı Meng Hsun Wu, doğadan ilham alıp kaynağına gönderme yapan masa aydınlatmasıyla karşınızda: Ol Lamp. Modern ya da Art-Deco tarzda ev dekorasyonuna çok yakışacak, kullanıldığı malzemelerle yaşam alanını daha gösterişli ve kaliteli bir görünüme taşıyacak olan Ol Lamp, masa lambası modelleri içinde şık ve dikkat çekici bir alternatif.

Mermer malzemeli ve pirinç detaylı tasarlanan bu mimari aydınlatma tasarımı, zamansız malzemelerle üretilmenin haklı gururunu yaşıyor. Böylece hemen her köşeye uyumlanabilen bir tasarım elde edilmiş oluyor. İlham kaynağı yani dolayısıyla ışık kaynağı ise ay. Ayın farklı evrelerinden ilham alan tasarım, doğal kaynaklarla ışığın birleşimine iyi bir örnek.

Geçmişle gelecek arasında bağ kurma amacıyla yola çıkan tasarımcı, ayın evrelerine benzer gölgeler yaratan bu aydınlatma ile soğuk ışığa farklı bir yorum getiriyor ve zamana meydan okuyor.

Zanaatin Yenilikçi Dokunuşu: Zero Lamp

İstanbul merkezli bir stüdyo olan Uniqka, Jacob de Baan imzalı Zero Lamp ile bizi selamlıyor. Dekorasyon konusunda zamansız bir çizgide ilerleyen marka, yeni aydınlatma koleksiyonuyla bu mottoyu güçlendiriyor. El yapımı olan yani zanaat kavramına vurgu yapan koleksiyon, ‘One’ ve ‘Two’ isimli iki alternatif tasarımdan oluşuyor.

Elips formlu iki plakanın birbirine sarılımından elde edilen formda, ‘One’ tasarımının deri ve poliasetal malzemeli doğal ve siyah olmak üzere iki rengi mevcut. ‘Two’ isimli alternatifinde ise pirinç ve deri malzemelerle deri sırım detayları bulunuyor. Mekan algısındaki zemin ve duvar boşluğunu hesaplarken tavan bölümündeki boşluk konusunun kurtarıcısı olarak düşünülen aydınlatma tasarımı, ışık kaynağını zarafetle sarıp sarmalıyor.

Gezegenlerin İstikrarlı Yolculuğu: Orbit

Güney Afrikalı, sıcak, hareketli, eğlenceli ve alternatif… Jesse Ede’nin tasarımcılığında hayat bulan Orbit aydınlatma, ilhamını ayın dünya etrafındaki hareketlerinden alıyor. Görünümü ise bu ilhama yakışır şekilde. Dış bölümü kabuksu ve göz kamaştırıcı mavi renkte, iç bölümü ise pürüzsüz ve zamansız pirinç malzemeyle parlak bir görünüm sergiliyor.

360 derece dönebilen başlığı, dramatik bir ışık dağılımı sağlarken yarattığı yumuşak gölgelerle keyifli bir salon aydınlatması kurguluyor. Pirinç bir gövde ile basit bir kontrol sağlıyor. Aynı zamanda doğal malzemeler kullanarak doğa ile el emeği arasındaki ilişkiye gönderme yapıyor.

2017 yılında tasarladığı koleksiyonun devamı niteliğinde olan ‘Orbit’i, tasarımcısı Jesse Ede  “seçtiğiniz herhangi bir açıdan aydınlatma sağlayabilmeniz için” tasarlamış. Sinematik bir ışık kulllanımı sağlayan bu aydınlatma ürünü tasarımı, lanse edildiğinde bir sanat galerisinde sergilenmiş.

10.04.2019 - Tasarım ve Mimari
Tasarım, Dekorasyon, Ürün Tasarımı