İlkbaharın yeni güneşi, taze çiçek kokuları, çiçeklenen ağaçlar… Bir uyanış mevsimi olan ilkbahar, çoğu kişi için sonbahar kış mevsimlerinin aksine heyecan ve yenilenme enerjisiyle birlikte gelir. İnsan psikolojisinin de bu ritüele uyum sağladığı günlerde değişiklik hissiyle dolup taşarken yaşam alanları da bu ruh hali için oldukça önemli bir hale geliyor.

Ev dekorasyonunda belki büyük değişikliklerin heyecanına kapılmak, belki ufak tefek de olsa mutlu edecek detaylarla yenilenmek istiyorsunuz. Her ne amaçla olursa olsun baharın uyandıran etkisinin ve evinizin dekorasyonunu anlamlandıracak renk trendleri konusundaki yeniliklerin peşine düşmenin tam zamanı.

Yılın ‘Doğa’ Teması Renk Dengesini Belirliyor

Bu yılın ana teması olarak kabul edebileceğimiz doğal olana dönüş ilkesi, sadece bahara özel bir durum değil. Fakat en çok bahar aylarına yakışacağı kesin diyebileceğimiz yenilikler ve renk uyumu içeriyor. Daha dikkatli, sakin ve ihtiyaçlara cevap verme öncelikli bu yeni dekorasyon tarzı, 2019 ilkbahar-yaz döneminin Pantone Renk Enstitüsü tarafından belirlenen renk tonlarının birer şifresi niteliğinde.

İlk adım olarak 2019 yılının rengi unvanını kapan ‘Living Coral’ isimli mercan tonu başrolde. Bu renk tonu, ihtiyacımız olan enerjiyi bize sağlarken ev hayatında daha umutlu ve iyimser bir tablo çiziyor. Yine de dekorasyon trendlerine rağmen bu kadar farklı ve iddialı bir renge cesaret edemiyorsanız turuncu ve pembe gibi yakın renklere yaklaşarak işe başlayabilirsiniz. Özellikle çerçeveler için neşeli bir etkisi olduğunu söyleyebiliriz.

Ana Yaşam Alanlarında Toprak ve Yeşil Hakimiyeti

Doğanın ev dekorasyon ürünleri için bir ilham kaynağı olduğunu düşünürsek renkler de bu anlayışa uygun. Ana renkler dışında toprak tonları, sıcak kahverengiler ve mantar grileri, bu esintinin en güzel örnekleri. Keyifli arka planlar oluşturacak bu renkleri tavan ve zeminlerde değerlendirebilirsiniz.

Doğadan bahsederken yeşili göz ardı etmek olmaz. Yeşilin koyu renkleri ve farklı tonları, adeta yılın Living Coral’dan sonra ikinci rengi diyebiliriz. Göz alıcı ve mücevher etkisinde bir yeşil tonu; koltuk, halı ve tüm küçük aksesuarlarda kendini mükemmel haliyle gösteriyor. Özellikle bütün renkler içinde yeşilin bu halinin cinsiyetsiz görünümü, anahtar parça olma özelliğini artırıyor. Yeşille uyumlanan her dekorasyon mükemmel bir denge içeriyor.

Yeşille uyumlu renkler listesi ise epey kabarık. Açık renk alternatiflerinin çoğuna cevap veren bu uyumlama, bolca doğal ışık alan evin tüm alanlarında, özellikle gül kurusu ve yavruağzı tonlarıyla aşk yaşıyor.

Soluk ve Sisli Renklerin Romantizmi

Diğer bir ara renk ise soluk pembeler ailesi. Son yıllarda ‘çöl kumu rengi’ ismiyle de anılan yanık etkili pembeler, krem tonlarıyla masalsı bir sıcaklık yaratıyor. Berjer ve yastık ikililerinde, yatak tekstillerinde ve fon ile perde ilişkilerinde başarı sağlıyor. Yaratıcılık katmak için ise minik bir limon sarısı aksesuar ile çarpıcı görünüm taçlandırılmalı.

Yoğun renkli desenlerde ve “birlikte ama ana parçalarla ayrıştırılmış” mekanlarda yeşil ve maviden bahsederken iyi bir örneğe ihtiyacımız var. Örneğin mavi kullanacağınız okuma köşenizde ‘rahat düşünme’ hissi artacaktır. Mavinin dinginleştiren yolcuğunda seçeceğiniz ton ise daha sisli ve puslu bir mavi olmalı. Sakinleştirici etkisiyle gri renkle huzur dolu bir uyum yaratacak.

Evin Açık Alanlarına Enerji Yüklemesi

Balkon, teras ya da bahçe alanlarında koyu sarılar ve portakal tonlarıyla tropikale göz kırpan davetkar bir duruşunuz olabilir. İyimser bir görünüm çizen bu tabloda yine krem renginin dengeleyici gücüyle koltuk takımları tercih edebilir, sarı ve turuncuyu ise sehpa seçiminde dahil edebilirsiniz.

Pas ya da bakır rengi olarak isimlendireceğimiz renk grupları, yatak odalarında ve özellikle tekstil gruplarında kaliteli bir duruşa sahipler. Daha modern ve açık bir atmosfer sağlayan bu renkler, güney esintili bir stilin etkisinde bırakacak.

2019 yılının yeni renkleri genel anlamda eğlenceli, aşırı ve popüler olarak sayılıyor. Örneğin limon yeşili, narenciye ya da parlak sarı bir renk paleti, “Başarabilirim!” mesajını veriyor. Bu trend renkler ise çalışma odaları için ideal görünüyor.

Dekorasyonun En Yenisi: Siyah Banyolar, Yoğun Mutfaklar

Siyah ve beyaz, mutlaka sevdiğiniz renkler listesinde görebileceğimiz türden bir ikili. Bu canlandırıcı ikiliyi bu yıl biraz olsun ayırmak gerekecek. Örneğin mat bir siyah, özellikle banyo tasarımlarında bu yılın en popüler yeniliklerinden biri. Batarya ya da duvarlarda tercih edeceğiniz parlak olmayan siyah renk, şaşırtıcı biçimde enerji veren bir görünüm sağlıyor.

Mutfak dolapları bölümüne geldiğimizde ise 2019 renkleri içinde zümrüt, safir ya da marin renkleri uygulama oldukça yenilikçi bir yaklaşım olacak. Daha güçlü bir vurgu yaratan bu renkler, Pantone renk uzmanlarına göre dengenin anahtarı olarak kabul ediliyor.

Nef
Yazar

Nef

Gizlilik İlkeleri & Kullanım Koşulları

Nef’in web formunu dolduran müşteri tarafından siteye kayıt formunda belirtilen veya daha sonra kendisi tarafından güncellenen adresi, e-posta adresi, sabit ve mobil telefon hatları ve diğer iletişim bilgileri üzerinden mektup, e-posta, SMS, telefon görüşmesi ve diğer yollarla üyeye iletişim, pazarlama, bildirim ve diğer amaçlarla kullanıcıya ulaşma hakkı bulunmaktadır. Müşteri, Nef’in web sitesinden bilgi formu doldururken ve/veya başka yollarla geçmişte vermiş olduğu ve/veya gelecekte vereceği kişisel ve alışveriş bilgilerinin ve alışveriş ve/veya tüketici davranış bilgilerinin yukarıdaki amaçlarla toplanmasına, kullanılmasına ve arşivlenmesine izin verdiğini beyan ve kabul eder. Müşteri kendisine yönelik yukarıda belirtilen iletişim faaliyetlerinin devam etmemesini ve veri paylaşım tercihlerini değiştirmek isterse bu talebini Nef’in info@nef.com.tr adresine iletebilir.