Başarı Detaylarda Gizli: Verimli Bir Çalışma Alanı Nasıl Oluşturulur?

Çalışma veriminiz, çalışma alanlarınızı nasıl tasarladığınızla ilintilidir. Kötü renk seçimleri, hatalı mobilyalar ya da ışık ve sıcaklıkla ilgili yapacağınız minik hatalar çalışma hayatınızı ters düz edebilir. Peki ne yapmalı? Detaylar yazımızda!


Bazen ufak bir yürüyüşte, bazen saatlerce gözlerinizin takılı kaldığı çalışma masasında bazense yalnızca ufku seyre daldığınızda size yüzünü göstermeye karar veren ilham; sizinle nerede buluşacağına genelde tek başına karar verir. Ancak başarılı olmak ya da yalnızca sizi tatmin edecek bir iş çıkartmak için ilhamdan daha fazlasına ihtiyaç duyabilirsiniz. Tüm büyük yazarlar, ressamlar ve sporcular, başarının azim ve dolayısıyla kararlılıkla doğru orantılı olduğunu söylüyor. Her biri farklı şekilde de olsa belirli rutinleri takip eden bu kişiler, başarıya da aslında bu rutini koruyarak ulaşıyor. Peki, rutininizi oluşturduktan sonra onu korumak için nasıl bir yol izleyebilirsiniz? Tabii ki çalışma alanlarınızı daha verimli hale getirerek. Çalışma alanınızın aldığı ışık, dekorasyonda kullanılan renkler,  tercih ettiğiniz döşemeler ya da çalışma masanızı ne şekilde konumlandırdığınız bile başarınıza iyi ya da kötü anlamda etki edebilir. Bu nedenle çalışma alanınızı verimli hale getirmek için bazı önemli ipuçlarını sizin için bir araya getirdik.

İlk Kural: Ferahlık

Evet biliyoruz, kulağa oldukça klişe geliyor. Bunun sebebi ferah bir mekan yaratmak için birden çok seçeneğinizin olması. Çalışma odanızı ya da çalışacağınız herhangi bir mekanı daha ferah hale getirmenin en temel yollarından biri, havalandırmasının doğru çalıştığından emin olmak. Özellikle yaz aylarında tüm pencereleri sonuna kadar açsanız da serin havayla karşılaşmanız pek olası değil. Bu nedenle klima ve havalandırmaya sahip bir alanda çalışmak size her anlamda daha ferah ortam sunar. Temiz hava motivasyonunuzu artırırken pencereden gelen seslerin dikkatinizi dağıtma ihtimali de böylece ortadan kalkmış olur. Baş ağrısı, konsantrasyon problemleri, karar verme güçlüğü gibi negatif etkilere maruz kalmamak için çalıştığınız mekanda hava sirkülasyonunun bulunması zorunludur.

Ferahlık için ikinci adımınız, ışık alan bir mekan seçmek ya da mevcut alanın daha fazla ışık almasına yardımcı olacak çözümler üretmektir. Eğer doğal ışıktan yeterince yararlanamıyorsanız genel aydınlatma harici kullandığınız masa lambaları size saniyeler içerisinde lokal bir aydınlık sağlayabilir. Eğer bu etkiyi artırmak isterseniz mevcut mekanı açık renklerde boyayabilir ya da açık renkli döşeme ve mobilyalar tercih edebilirsiniz.

Konfor Demek Verim Demek

Rahatsız bir sandalyede kimler saatlerini harcamak ister ki? Şöyle rahat bir koltuğun üzerinde ayaklarınızı uzatarak çalışmak ya da konforlu bir sandalyede işinize odaklanmak varken hem de… Verimli bir çalışma alanı için ikinci olmazsa olmazınız rahat bir koltuk ya da sandalye olmalı. Bazıları koltukta uzanarak daha rahat çalışırken bazıları da masa başında odaklanmak ister. Siz de kendi seçiminizi yaparak işe koyulabilirsiniz. Tabii bu kısımda bazı göz ardı edilemeyecek gerçekler de mevcut. Nereye oturursanız oturun, bel problemi yaşamamak için oturduğunuz anda sırtınızı 90 derece açıyla konumlandırmanız zorunlu. Yüksekliğinizi ayarlarken de ayaklarınızın oturur pozisyonda 120 derecede yere basmasına ve koltuğunuzun kolçaklarının masanın altına girecek yükseklikte olmasına dikkat etmeniz gerekiyor. Oturur pozisyondayken bel boşluğunuz koltuğa ya da sandalyeye tam olarak oturmuyorsa bu boşluğu dolduracak bir destek almanız da gerekebilir.

Gelelim bilgisayar ekranınızın konumuna: Bilgisayar ekranının üst hizasının, göz hizanıza çok yakın olmamasına dikkat etmelisiniz. Gözlerinizin yorulmasını engellemek içinse ekranın baş hizanızdan minimum 40 cm uzakta olmasına özen gösterin. Masa yüzeyinizin, parlak olmayan ve ışığı yansıtmayan mat bir malzemeden üretilmiş olması da dikkatinizin dağılmasını engeller ve çalışmanıza katkıda bulunur.

Fazlalıklar Rafa!

Etrafınızda eşyalardan oluşan bir yığın arasında ne kadar verimli çalışabilirsiniz? Eğer Hemingway ya da Bukowski değilseniz bu uyarımıza kulak asmanız gerekebilir. Hem aradıklarınızı kolayca bulmak hem de ferah bir çalışma ortamı yaratmak için çalışma alanınıza geniş ve güzel bir kitaplık koymayı deneyin. Eğer kitaplık için yeriniz yoksa mevcut mobilyaların üst kısımlarını dekoratif bir biçimde kitap ve dosyalarınızla süsleyebilir ve daha şık bir çözüm üretebilirsiniz. Kitaplığa alternatif olarak son dönemde çokça tercih edilen hasır ya da kumaş kutulardan edinerek bu kutularla renkli kombinasyonlar yapabilirsiniz. Aynı zamanda evinizi taşırken de yararlanabileceğiniz bu kutular, kitap ya da dosyalarınızı farklı odalara hızla taşımanıza imkan sunar ve çok daha ferah bir çalışma alanı sunar.

Motivasyonsuz Olmaz

İşlerinizi tamamladıktan sonra bir ödülü hak edeceksiniz. Ancak ödüle ulaşan yolda bir de motivasyona ihtiyacınız olacak. Verimli çalışabilmek için küçük motivasyonlarla çevrili olmakta bir zarar yok. Sevdiğiniz fotoğraflar, şık bir süs çiçeği ya da geniş bir pano, aradığınız minik ama etkili motivasyonu sağlayabilir. Bunun yanı sıra çalışma alanınızı sevdiğiniz şekilde düzenlemek, favori renklerinize ağırlık vermek ve minik molalarınızda değerlendirebileceğiniz köşeler hazırlamak da çalışma motivasyonunuza katkıda bulunabilir. Bu motivasyonların dikkatinizi dağıtmayacak oranda olmasına dikkat ederek dekorasyona hemen şimdi başlayabilirsiniz!


11.06.2018 - Dekorasyon
İç Tasarım, İpucu