Kimi filmler açılış sahneleri, kimisi ise final sahneleriyle hatırda kalır. Bazen öyle karakterler yazılır ki tüm hikayeyi unutabilirsiniz. Bazen de hikayenin akışı sizi o denli etkiler ki nerede başlayıp nerede bittiğinden bihaber, yalnızca anı yaşamaya devam edersiniz. Filmlerin çoğu, bu ve benzeri sebeplerden ‘gerçek bir başyapıt’ olarak anılmaya hak kazanırlar. Hikayelere, oyunculuk ve metin kadar anlam katan bir diğer önemli detay ise mimari yapılardır. En bulundukları filmler kadar ikonik hale gelen, sizler için derlediğimiz bu 5 yapıyı keşfe hazırsanız başlayalım...

Palace Bristol Hotel - Büyük Budapeşte Oteli (Grand Budapest Hotel)

Listemizin en üstünde yer almayı kesinlikle hak eden bir yapı ile başlıyoruz: Palace Bristol. Çocukken başarılı bir mimar olmayı hayal eden Wes Anderson, bu tutkusunu hiç kaybetmeden onu bir diğer tutkusu olan sinemaya aktarmayı başarmış gibi görünüyor. Büyük Budapeşte Oteli filmini hayata geçirirken, sanılanın aksine tek bir otelden esinlenmeyen yönetmenin ağırlıklı olarak Çek Cumhuriyeti’nde yer alan Palace Bristol’dan esinlendiği bilinse de Budapeşte dahil birçok farklı ülkedeki yapıları bir araya getirdiği özgün bir yapı tasarlamış ve ortaya bu güzel pastel renkli yapı çıkmış.

Stanley Hotel - Cinnet (Shining)

Stanley Kubrick’in kült filmlerinden Cinnet’in (Shining), Torrance ailesinin pek de heyecanla karşılamadığı ‘kış kaçamağını’ gerilim dolu bir başyapıt olarak hayatımıza kazandıralı çok oldu. Seyircilerin, bu gerilim ve korku dolu sahneleri her anlamda hissettiğinden emin olmak isteyen Kubrick, iç mekanlarda iki farklı yapı kullanmış. Film genelinde sahnelerin büyük bir çoğunluğu ABD’nin Colarado eyaletinde bulunan Stanley Hotel’de çekilse de filme damgasını vuran ‘baltalı’ sahne Oregon'daki Timberline Lodge'da çekilmiş. 2015 itibariyle bir korku müzesine dönüştürülmesi hayal edilen Stanley Hotel bu hedefine ulaşamasa da ürkütücü atmosferinden pek de vazgeçecek gibi görünmüyor.

The Bradbury Building - Bıçak Sırtı (Blade Runner)

Ridley Scott’ın 1982 yapımı Bıçak Sırtı (Blade Runner) filmi ana karakteri Rick Deckard’a ev sahipliği yapan Bradbury Building; henüz Hollywood henüz yalnızca bir hayal iken, 1800’lü yılların sonunda inşa edilmiş. Los Angeles’ta konumlanan bu göz alıcı yapıt 40’lı yıllarda sinema filmleri için cezbedici bir ‘dekor’ haline gelse de ün kazanması bu film sayesinde gerçekleşmiş. Son olarak 2011 yılında ‘Artist’ (The Artist) isimli filmde de yer bulan ikonik yapı, izleyiciler arasında hala ‘Bıçak Sırtı Binası’ olarak biliniyor ve sanıyoruz ki böyle de kalmaya devam edecek.

The Vandamm House - Gizli Teşkilat (North by Northwest)

Yine sinema tarihi için oldukça kült sayılabilecek bir film olan Gizli Teşkilat ile (North by Northwest) özdeşleşen Vandamm House ile listemizin sonuna geliyoruz. Her ne kadar kendisi gerçek bir yapı olmasa da hem sinema hem de mimarlık tarihinde önemli bir yer edinen bu bina sanılanın aksine Frank Lloyd Wright tarafından tasarlanmadı. Ancak kendisinden esinlenildiği de inkar edilmiyor.

MGM set tasarımcıları tarafından hayata geçirilen bu özel yapının, bir anıt üzerinde yükselmesi ve fiziksel olarak tıpkı gerçek bir ev gibi inşa edilmesi planlansa da gerek bütçe gerekse de süre darlığı nedeniyle yapımcılar bu fikri rafa kaldırmak durumunda kalmış. Ancak bu durum bile, bu yapıyı ikonik bir yapı hale gelmekten alıkoyamamış. İç dekorasyonu ve peyzajıyla ABD’nin farklı dönemlerine hem siyasal hem de tarihi referanslar barındıran Vandamm House ‘hayali varlığıyla’ bile izleyenlerde muhteşem bir görsel şölen sunuyor.

Nef
Yazar

Nef

Gizlilik İlkeleri & Kullanım Koşulları

Nef’in web formunu dolduran müşteri tarafından siteye kayıt formunda belirtilen veya daha sonra kendisi tarafından güncellenen adresi, e-posta adresi, sabit ve mobil telefon hatları ve diğer iletişim bilgileri üzerinden mektup, e-posta, SMS, telefon görüşmesi ve diğer yollarla üyeye iletişim, pazarlama, bildirim ve diğer amaçlarla kullanıcıya ulaşma hakkı bulunmaktadır. Müşteri, Nef’in web sitesinden bilgi formu doldururken ve/veya başka yollarla geçmişte vermiş olduğu ve/veya gelecekte vereceği kişisel ve alışveriş bilgilerinin ve alışveriş ve/veya tüketici davranış bilgilerinin yukarıdaki amaçlarla toplanmasına, kullanılmasına ve arşivlenmesine izin verdiğini beyan ve kabul eder. Müşteri kendisine yönelik yukarıda belirtilen iletişim faaliyetlerinin devam etmemesini ve veri paylaşım tercihlerini değiştirmek isterse bu talebini Nef’in info@nef.com.tr adresine iletebilir.