Bilginin Mimarisi: Tasarımlarıyla Dikkat Çeken Ünlü Kütüphaneler

Birazdan tanışacağınız kütüphanelerde karşılaşacağınız sessizlik, o ‘bilindik kural’ sebebiyle değil, bu kez kütüphanelerin eşsiz mimarisi sebebiyle ortaya çıkabilir. Bilginin ve aklın nefes kesen mimarisini keşfetmek üzere şimdi bu sessizliğe ortak olma vakti!


Kütüphaneler; sizin için de eğitim-öğretim hayatından, sessizlikten ve kalabalık masalardan ibaretse fikrinizi az sonra hızlı bir biçimde değiştirebilirsiniz. Her mimari yapıda olduğu gibi kütüphane binalarının mimari tasarımlarında da fonksiyonellik kadar yaratıcılık da ön plana çıkar ve bu durum aslında pek de şaşırtıcı değildir. Zira kütüphaneler de yaratıcı fikirlerin doğduğu, zihnin bilgiyle buluştuğu o sihirli anlara eşlik eden bilgi tapınaklarıdır. Bu nedenle oldukça sade bir biçimde tasarlansa bile kitapların bir araya gelerek sunduğu ihtişam, en usta mimarların ya da tasarımcıların bile erişemeyeceği bir tablo sunar. Öğrenmenin ve öğrenme isteğinin verdiği mutluluk dolu bir tablodur bu. Şimdi hazırsanız içinizdeki kitap kurdunu canlandırmak üzere dünyanın dört bir yanından göz alıcı tasarımlarıyla fark yaratan bu eşsiz tablolara, yani kütüphanelere konuk olacağız.

Yeryüzünün Kitap Cenneti: Yeni İskenderiye Kütüphanesi

“Bilim bizi tanrıların gazabından kurtarır” alıntısıyla kapılarını açan, yeryüzünün en büyük ve görkemli kütüphanesi olarak kabul edilen İskenderiye Kütüphanesi; Öklid’den Arşimet’e birçok bilim insanı ve düşünürü konuk etmiş, oldukça değerli bir kütüphaneydi. 300 yıl boyunca dünyanın en büyük arşivi olma özelliğini korumayı başaran bu bilgi mabedi, yaklaşık 150 bin cilt el yazması eser ve geniş bir çalışan kadrosuna sahipti. Tarih boyunca birden fazla kez saldırıya uğrayarak yok edilmeye çalışılsa da 1995 - 2000 yıllarında yeniden inşa edilen yapı, Mısır’ın kutsal imgelerini birer mimari imge olarak yorumluyor: Ra’nın gözlerini andıran çatı pencereleri, lotus çiçeğinden esinlenilen beton kolonları, Mısır için kutsal olan güneşi andıran yuvarlak formu ve Akdeniz’i işaret eden eğimi gibi tüm detaylar, bu iddiayı şık bir biçimde onaylıyor. Tek başına İskenderiye’yi tanımlayacak güçte olmasa da bu nefes kesen yapı, zekice kullanılan tüm detaylarıyla kadim Mısır Uygarlığının izlerini bizlere başarıyla taşımaya devam ediyor.

Bir Barok Başyapıt: Melk Kütüphanesi

Tuna Nehri kıyısında, Melk kentinde yükselen ve 1809 yılında kale olarak inşa edilen bu yapı, Avusturya’nın en ihtişamlı mimari eserlerinden biri olarak kabul ediliyor. 12. yüzyılda Benedikten rahiplerine hediye edilerek manastır olarak kullanılmaya başlanan yapının bir kısmı ise kütüphane olarak ayrılıyor. Kütüphanenin 1000 yıllık geçmişi de böylece başlamış oluyor. Toplamda 100.000 eserin yer aldığı bu kapsamlı kütüphanede; 1.888 el yazması eserin yanı sıra 13-18. yüzyıllar arasındaki döneme ait eserler de yer alıyor. Barok Dönemi en başarılı şekilde yansıtan Melk Kütüphanesi’nde yer alan büyüleyici tavan freskleri, 1731- 1732 yılları arasında Paul Toger tarafından yapılmış. Hem mimarisi hem de sunduğu kaynaklarla UNESCO'nun Dünya Miras Listesi'ne alınan Melk Kütüphanesi, ziyaretçilerini görkemli Barok Dönemi’ne taşıyacak sihirli bir ‘zaman makinesi’ olarak karşımıza çıkıyor.

ABD’nin Görkemli Hafızası: Kongre Kütüphanesi

Kapısından adım attığınız anda yepyeni bir evrene geçiş yapacağınız bu kütüphane; 470 dilde, 29 milyondan fazla kitabı, 58 milyon civarında el yazmasıyla hem ABD’nin hem de tüm dünyanın en kapsamlı kütüphanelerinden biri olarak anılıyor. 1800 yılında Washington DC'de ABD Kongresi tarafından oluşturulan kütüphane, 1812 Savaşı’nda koleksiyonunu kaybetse de 1815’te Thomas Jefferson’ın 6.487 kitabını bağışlamasıyla yeniden tadilata girmiş. Toplamda 3 ana binadan oluşan devasa yapıda, Mozart'ın orijinal nota kağıtlarından tarihi mahkeme kayıtlarına kadar birçok önemli belge ziyaretçilere sunuluyor. 4000 kişilik ekibiyle kaynakların doğru ısılarda en uygun şekilde muhafaza edilmesi için çalışan kütüphane yönetimi, emeklerinin karşılığını ise sonuna kadar alıyor. Yalnızca mimarisiyle değil, hem arşivindeki eserler hem de çalışma sistemindeki detaycılığıyla bu görkemli atmosfer, ‘ufak’ bir ziyareti hak ediyor.

Rönesans Esintisi: Sansovino Kütüphanesi

İtalya'daki tüm el yazmalarının muhafaza edildiği en eski kütüphanelerden biri olan Sansovino Kütüphanesi, aynı zamanda dünyadaki en büyük klasik eserler koleksiyonlarından birine sahip olmasıyla ünlü. Jacopo Sansovino tarafından 1537 ile 1553 yılları arasında inşa edilen bu görkemli yapının iç tasarımı ve devasa fresklerinin yapımı 1570 yılına dek sürmüş. Henüz inşaat halindeyken içerisinde yer alacak eserlerin toplanmaya başlandığı bu büyülü kütüphanede, toplamda 1 milyon basılı kitabın yanı sıra yaklaşık 13.000 el yazması toplanmış. Her ince detayında Rönesans etkilerini hissedebileceğiniz bu görkemli yapı, dönemin estetiğine ve bu estetiği mümkün kılan sanatçılara saygı duruşu niteliğinde tasarlanmış. Koridorlarından kitap raflarına, tavandaki nefes kesen fresklerinden köklü ve derin arşivine rüya gibi olan kütüphane, kitap kurtları kadar sanatseverlerin de ilgisini çekebilir.
05.07.2018 - Tasarım ve Mimari
Mimari, Tasarım, Sanat