Bu Yaz Balkonunuzu Yeniden Keşfedin: Balkon Dekorasyonu Tüyoları

Yaz keyfini “ufak” bir kapıyla aralayacağınız balkonlarda hazırlıklar nasıl gidiyor? Neler eksik, neler fazla? Görelim.


Yaz demek balkon keyfi demek. Geniş şemsiyenin altında uzanıp saatlerce keyifle kitap okumak, taze limonatadan yudumlamak ya da yalnızca sessizliği dinlemek de bu keyfe dahil. Balkon keyfinizi tam anlamıyla hayata geçirmek içinse doğru dekorasyon büyük önem taşıyor. Balkonunuzun açısı, genişliği ya da yer kaplamaları dahil olmak üzere tüm detayları, konforunuzu arttırmak üzere ele alıyoruz. Balkonunuzu yeniden keşfetmeye hazırsanız detaylara birlikte göz atalım.

Depo Değil Balkon

Özellikle kış aylarında çok daha az kullanıldıkları için balkonlar zaman içerisinde bir depo ya da gereksiz eşya saklama alanı olarak kullanmaya başlanır. Birden fazla balkonunuz olduğunda; örneğin, mutfağınızla birlikte yatak odanızın ya da oturma odanızın balkonu varsa bu balkonlardan birini bu amaçla kullanmak ve kapalı olarak tercih etmek size kalıcı bir çözüm sunabilir. Ancak evinizde sınırlı sayıda balkon varsa ya da balkonununuz salona açılıyorsa bu bölümleri mutlaka ev dekorasyonunuzun bir devamı olarak düşünmeli ve bu şekilde tasarlamalısınız.

Çiçeklere Yer Açın

Balkonunuzun konumuna bağlı olarak, sağlıklı bir yaşam ortamına sahip olacak doğru bitkileri seçerek kendinize harika bir dinlenme alanı yaratabilirsiniz. Özellikle bahar ve yaz aylarında, balkonunuzun fiziksel kapasitesinin el verdiği kadarıyla, farklı bitki türlerini bir araya getirerek kendi bahçenizi oluşturabilir ve bunaltıcı sıcaklıkların üstesinden bu şekilde gelebilirsiniz. Süs bitkileri kadar yenilebilir bitkilere de şans verebilir ve tüm doğal tatları dalından sofranıza taşıyacak taze sebze ve meyvelerin tadını çıkarabilirsiniz.

Karmaşadan Uzak Bir Bahçe

Eğer geniş bir balkona sahipseniz balkon dekorasyonunuzda bahçe mobilyalarına gönül rahatlığıyla yer verebilirsiniz. Balkonunuzu genellikle çalışma ya da kendinize zaman ayırma amacıyla kullanıyorsanız bu amaca uygun, daha konforlu ve dayanıklı bahçe mobilyalarını seçmeye özen göstermelisiniz. Karmaşadan uzak, rahatça oturabildiğiniz ve aynı zamanda şık bir görünüm sağlayan bir koltuk ve ona eşlik eden bir masa ile aradığınız atmosferi kolaylıkla yakalayabilirsiniz. Balkonunuzu ağırlıklı olarak ailenizle ya da sevdiklerinizle vakit geçirme amacıyla kullanıyorsanız genellikle takım halinde satışa sunulan bahçe oturma gruplarını tercih edebilirsiniz. Yine kullanım amacınıza bağlı kalarak farklı ağaçlardan yapılmış ahşap malzemelerin yanı sıra demir, çelik gibi farklı hacim ve ağırlıktaki malzemelerle tasarlanmış modelleri de seçebilirsiniz. Ağır malzemelerle hazırlanmış iskelete sahip hasır ya da bambu kaplı mobilyalar da şık bir seçim olabilir. Bahçe mobilyalarına ek olarak fener, bahçe süsü ya da çiçeklerinizin güvenliğinden sorumlu rüzgar güllerinden de yardım alabilirsiniz. Evin iç mekanlarında kullandığınız küçük yolluk ve kilimler de güvenli bir zemin sağlarken balkon dekorasyonunuza katkıda bulunabilir.

Yaratıcılıktan Korkmayın


Mobilya seçiminden sonra sıra balkonunuzu kişiselleştirmeye gelecek. Balkonunuzun dekorasyon sürecinde temel mobilyalarınızı seçtikten sonra tamamen size özel bir atmosfer yaratmak için daha özgün detaylara ihtiyaç olacak. Geniş bir balkona ya da terasa sahip olanlar farklı koltuk tasarımlarından yararlanabilir. Örneğin, salıncağı andıran sallanan geniş koltuklar ve renkli yumuşak yer minderleri, balkon keyfinizi kişiselleştirmenize yardımcı olabilir. Küçük balkona sahip olanlar ise yer kazanmak amacıyla duvara monte, katlanabilir sandalye ve koltuk iskeletlerini kullanarak renkli minderlerin de yardımıyla dekorasyonlarını eğlenceli bir noktaya taşıyabilirler. Yine küçük balkonlar için ahşap plakalar üzerine eklenmiş bitki aranjmanları, balkon kenarlarına yerleştirilen süs bitkileri ya da dekorasyonunuza şık bir dokunuş sağlayacak rüzgar gülleri de özgün bir balkon dekorasyonu için olmazsa olmazlarınızdan. Hasır ya da bambu detaylara sahip cam kaplama masalar, renkli fenerler, ışık süslemeleri ve bluetooth hoparlörler de balkonunuzu farklı kullanımlar için uygun hale getirebilir.11.06.2018 - Dekorasyon
İç Tasarım, İpucu