Çalışma Biçimlerimizi Yeniden Yorumlayan Tasarımlar

Ofis yaşamı, sanıldığının aksine sıkıcı ve yorucu olmak zorunda değil! Bu savın güzel ve belki de renkli örnekleri, ABD’li tasarım ofisi Hightower’ın Elemental isimli koleksiyonunda hayat buluyor. Detaylar yazımızda...


Çalışma alanları çoğunlukla ‘verim artırma’ odaklı tasarlanır. Daha fazla masa, daha fazla sandalye, geniş kitaplıklar, açık ofisler, geniş puflar… Peki, bu ‘geniş’ orkestrayı yönetirken doğru notalara temas etmek için daima doğru çıkış noktasını seçmeyi başarabiliyor muyuz? Yalnızca ofislerde değil, home ofis ve diğer ortak çalışma alanlarında da benzer tasarımları görmek, bu sorunun cevabını pek de istediğimiz gibi alamadığımızı gösteriyor. “Çalışma odası nasıl düzenlenir?” ya da “Ofis nasıl tasarlanır?” gibi büyük sorulara geçmeden önce bu çıkış noktasını doğru konumlandırmamız gerekiyor.
  
Modülerlik Yetmez, Bize Teknoloji Gerek!

Ofis mobilyalarını ve çalışma ortamlarını tasarlarken bahsi geçen bu çıkış noktası genellikle ‘insan’ ile sınırlı kalıyor: kolunuzu koymak için doğru noktaları seçmek, masaya uzaklığınızın doğru hesaplanması ya da renklerin sizi motive edecek şekilde seçilmesi… Aslında tüm bu önemsiz görünen detaylar, tasarımların iskeletini önemli bir ölçüde oluştururken teknoloji ise çoğunlukla bu iskeletin içerisinde yalnızca fonksiyonel bir anlam taşıyor. Oysa bu alışkanlığımız, ‘nesnelerin interneti’ dünyasının oldukça uzağında kalmakla birlikte hedeflenen fonksiyonelliği de sınırlamaya devam ediyor. Bir yenilikçi tasarım ofisi olan Hightower imzasıyla hazırlanan Elemental isimli koleksiyon, fonksiyonelliğin ve teknolojinin harika birleşimini sunarak çalışma biçimlerini yeniden tasarlayan ofis tasarımları sunuyor. Estetik kaygıların az da olsa gölgede kalabildiği bu yeni anlayış, çalışma alanlarındaki kopukluğu gidermeyi hedefliyor.

Ofis Tasarımlarında Yeni Dönem: Esneklik

Peki, bu özel koleksiyon bizlere farklı neler sunuyor? Günümüzün modern çalışma alanını hem fiziksel hem de işlevsel olarak esnek bir biçimde düşünen Elemental; aynı koleksiyon içerisinde oturma, masa, aydınlatma ve çalışma alanı aksesuarlarını bir araya getirerek bu tasarımlar arasında akışkanlık sunuyor. Yani koleksiyon içerisindeki herhangi bir tasarım, işlevsel anlamda bir diğerinin yerini alabiliyor. Sadeliği ve rahatlatıcı pastel renkleriyle dikkat çeken tasarımlar, önemli aksamları tamamen doğal ve dönüştürülebilir malzemelerden oluşacak şekilde tasarlanmış.

İhtiyaca Yönelik, Pratik ve Rahat

Toplantı salonlarında konumlanan rahat puflar, görüşmelerin ayakta yapılabileceği ayaklı masalar, kabloların karışmaması için şık bir biçimde mobilyalara eklenmiş renkli minik kancalar, gözleri yormaması için seramik ile hazırlanmış rahatlatıcı avizeler ve daha birçok detay, bu konforlu ofis atmosferinin birer parçası. Tablet ve laptop başta olmak üzere neredeyse tüm akıllı cihaz ekranlarına alan sağlayan kenarlıklar, mobil olmaları sebebiyle istenen herhangi bir mobilya için de kullanım alanı sunabiliyor. Böylelikle bireysel olarak masaya ya da özel bir alana ihtiyaç duymadan, kolaylıkla bir koltuğa ya da bir pufa geçilerek tüm ofis ihtiyaçlarını aynı fonksiyonellikte sürdürebiliyor. Yine tüm mobilyaların yan ya da ön yüzeylerine yerleştirilmiş şarj bölümleri yardımıyla bağlantınızı bir an bile kesmeden iş akışınızı sürdürebiliyorsunuz.

Bu “mobilyalar”, çalışma esnasında kaymadan, dik bir biçimde ve herhangi bir ağrı çekmeden dilediğiniz kadar oturabilmeniz için özel deri malzemelerle hazırlanmış. Boyutları da bu ihtiyaçları karşılayacak şekilde tasarlanan tüm mobilyalar, aynı zamanda mekanın içerisinde birbirleriyle diyalog içerisine giren yumuşak ve bir o kadar şık bir görünüme sahipler. Teknoloji, fonksiyonellik, şıklık ve modülerlik… Bir insan bir ofisten daha fazla ne isteyebilir ki?

14.12.2018 - Dekorasyon
Dekorasyon, İnovasyon, Tasarım