Çekmeköy'de Yaşamak İçin 4 Çekici Sebep

Anadolu Yakası’nın yeni gözdesi Çekmeköy’de ayrıcalıklı bir yaşam kompleksi: NEF Çekmeköy tüm detaylarıyla yazımızda.


Sınırları kadar potansiyeliyle de bizi hala şaşırtmaya devam eden İstanbul, her geçen gün yepyeni semtleriyle konut sahibi olmak isteyenlere yeni fırsatlar sunuyor. En güncel örneklerden biri ise Çekmeköy. Şehrin kalabalığından uzak ancak bir o kadar merkezi konumu ve uygun daire fiyatlarıyla emlak konut projeleri arasında da popüler hale gelen Çekmeköy’e doğru küçük bir yolculuğa çıkıyor ve “Çekmeköy’de yaşam nasıl?” sorusunun cevabını aramaya koyuluyoruz.

Anadolu Yakası’nın Yeni Gözdesi

İstanbul Anadolu Yakası’ndaki Alemdağ Ormanı’nın güneybatı kesiminde bulunan ve Keçiağılı Tepesi'nin güney yamacında kurulan Çekmeköy’ün tarihi, Kanuni Sultan Süleyman (16. yy) dönemine uzanıyor. O dönemde Alemdağ bölgesinde bulunan köyler ve Beykoz (Yoros) kazasına bağlı bulunan Çekmeköy, ağırlıklı olarak orman ve çiftlik alanlarından oluşuyordu. O devirden 1970’li yıllara dek uzun bir süre sosyal ve ekonomik yapısını koruyan bölge, aynı dönemde artan sanayi ve üretime bağlı ekonomik gelişmeler sonucu yepyeni bir kimliğe kavuştu. Ancak çevresini saran geniş çamlık ağaçları, onu Anadolu Yakası’nın en huzurlu noktalarından biri olmaktan hiçbir zaman alıkoyamadı. Günümüzde en çok merkezi konumuyla tercih sebebi haline gelen Çekmeköy’de yaşamak için birçok sebep bulunuyor. Sizin için birkaç tanesini hemen sıralayalım.

Şehrin kalbinde, merkezi bir semt.

Çekmeköy denildiğinde akla ilk gelen nokta kolay ulaşım, yani merkezi konum. İstanbul'un iki yakasını birbirine bağlayan köprülerden Boğaziçi Köprüsü ve Fatih Sultan Mehmet Köprüsü’ne bağlantı yolu sunan Çekmeköy’e aynı zamanda Yavuz Sultan Selim Köprüsü üzerinden de ulaşım sağlanabiliyor. Bölgenin en değerli ulaşım planlama ve etüt çalışmalarından biri olarak kabul edilen Üsküdar - Çekmeköy metro hattı ise ulaşımda uzunca bir süredir kullanılan otobüs ve minibüs gibi toplu taşıma araçlarına alternatif olarak karşımıza çıkıyor. Henüz yalnızca bir kısmı kullanıma açılan hattın kısa sürede tamamlanması ve hizmet vermesi bekleniyor. İstanbul’un birçok merkezi noktasına ulaşım sağlayabildiğiniz bu merkezi konum, trafikte alışılmışın dışında bir kolaylık vadediyor.

Doğayla iç içe, huzur dolu bir semt.

Çam ormanlarıyla çevrili bu özel semt, merkezi konumuna rağmen oldukça sakin ve huzurlu bir atmosfer sunuyor. Yoğun ağaç dokusuyla İstanbul’un en önemli oksijen kaynaklarından biri olma özelliğine sahip Çekmeköy’de; Alemdağ Ormanı, Sultançiftliği Taşlıtepe Ormanı ve Taşdelen Ormanı olmak üzere 3 farklı orman bulunuyor. Paleozoik Dönem’e ait kayaçlardan meydana gelen bölge, oldukça güçlü bir zemine sahip ve bu anlamda deprem yönünden avantajlı konumda yer alıyor. Bir yamacında ıslak ormanların, diğer yamacında ise kuru ormanların yer aldığı Alemdağ, çevre sakinlerine temiz bir hava sunmanın yanı sıra eşsiz bir manzara ve hafta sonlarını keyifle geçirebilecekleri dinlenme alanları da sağlamış oluyor. Çam, meşe, kayın ve köknar ağaçlarıyla kaplı, 800 dönümlük geniş bir piknik alanı sunan Taşdelen Ormanı ise aynı zamanda kalbinde taşıdığı Taşdelen suyu ile ün kazanmış.

Yerinde duramayan, sosyal bir semt.

Çekmeköy’ü ilginç yapan detaylardan bir diğeri ise oldukça sosyal bir semt olması. Doğa sporlarıyla arası iyi olmayanlar ve orman yürüyüşlerini fazla macera dolu bulanlar için Çekmeköy’de alternatif bol. Orman havasına karşı küçük bir park molası vermek isteyenleri büyük bir sevecenlikle karşılayan Doğa Park’ın yanı sıra kapalı alanda spor yapmayı tercih edenler için de farklı spor tesisi seçenekleri bulunuyor. Cumartesi günleri kurulan Ulus Pazarı, bölgede yaşayanların tüm ihtiyaçlarını karşılayan, samimi bir alışveriş alternatifi sunuyor. Bünyesinde Özyeğin Üniversitesi ve İstinye Üniversitesini ağırlayan Çekmeköy’de her bir mahalleye özel kültür merkezleri de bulunuyor.   

Yatırımcının dostu, değerli bir semt.

Emlak piyasasında hızla değer kazanmaya devam eden Çekmeköy; avantajlı konumu, yemyeşil dokusu ve sosyal imkanlarıyla yatırımcıların da favorisi haline gelmiş durumda. Ağırlıklı olarak villa ve müstakil tipi projelerin hayat bulduğu semtte, en çok dikkat çeken emlak konut projelerinden biri de Özyeğin Üniversitesinin hemen yanında yükselen ve doğa dostu mimarisiyle dikkat çeken NEF Çekmeköy Ormantepe Projesi.
Çekmeköy’de yapılan ve toplamda 180 bin metrekarelik dev bir arazi üzerine kurulu olan üç ayrı projenin ilk ayağı olan NEF Çamlıtepe’deki dairelerin yoğun taleple karşılanmasının ardından NEF, ikinci proje olan Ormantepe ile devam ediyor. NEF’in bu nitelikli projesi, 2020'de faaliyete açılacak Çekmeköy metro istasyonunun yanı başında yer alıyor. Selin Maner Architects ve Viva Architects ortak çalışması olan bu ayrıcalıklı proje, lansmanını takip eden ilk 90 günde satışlarının %77’ini tamamlayarak son dönemin emlak satış rekorunu kırmayı başardı. NEF Çekmeköy Ormantepe Projesi, bölgenin inovatif ruhuna da başarıyla ayak uyduruyor.

27.04.2018 - Tasarım ve Mimari
Mimari, Tasarım, Haber, Design