Daha Az Eşya, Daha Çok Yaşam: Evde Minimalizme Dair 7 Tüyo

Modern dünyanın dinamikleri bizi hep daha fazlasına yönlendiriyor. Peki, aslında “fazla”nın değil, “az ve öz”ün daha mutlu ettiğini gözden kaçırıyor olabilir miyiz?

Sonbahar mevsimi sizde de fazlalıklardan arınıp sadeleşme ve ağırlıklardan kurtulma duygusu yaratıyor mu? Cevabınız evetse kaynağını Zen Budizmi’nden alan, daha çok yaşama yer açmak isteyen herkesin uygulayabileceği evde minimalizm için 7 tüyoyu yazdık.

1. Açık ve net bir ‘minimalizm manifestosu’ oluşturmak

Evde minimalizm felsefesini uygulamak ve bu değişimi sürdürebilmek için elinize bir kağıt kalem alıp kendi minimalizm manifestonuzu oluşturmak son derece faydalı olabilir. Bu manifestoda neden sadeleşme yoluna gittiğinizi; evde varlığı ile sizi rahatsız eden eşyayı, ulaşmak istediğiniz kısa ve uzun vadeli sadeleşme hedeflerini ve sadeleşme yolunda kendinizi kısıtlamanız gereken konuları açık ve net şekilde yazın. En önemlisi de kişisel minimalizm manifestonuzu her gün görebileceğiniz bir yere asın.

2. Tüketim alışkanlıklarını analiz etmek

Evde minimalizm felsefesini uygulamak için yapılması gereken ilk ve en önemli şey, tüketim alışkanlıklarınızı gözden geçirmek. Bunun için son üç aya ait kredi kartı ekstrelerinizi inceleyebilir ve gerçekte neye ihtiyacınız olup neye ihtiyacınız olmadığını daha net görebilirsiniz. Öncekilere çok benzeyen dördüncü çift ayakkabının, gardırobunuzdaki yirminci beyaz gömleğin ya da mutfak dolaplarınızdan taşan yeni kadeh takımının sizin için gerçekten gerekli olup olmadığını objektif bir gözle yeniden gözden geçirmek, sadeleşmeyi içselleştirmenize yardımcı olabilir.

3. Her ay ulaşılacak bir hedef koymak

Evde minimalizm felsefesini uygulamak, yaşam alanlarını ferahlatıp rahatlatmasının yanında tüketim alışkanlıklarını düzenlemesi ile bütçe denetlemesini de kapsar. Evinizi ve hayatınızı sadeleştirirken geçmişte bir görev gibi her ay yaptığınız gereksiz harcamaların bu kez yapılmadığını gördükçe motive olur ve rahatlayan bu alana daha çok deneyim sığdırabilirsiniz. İşte, bu faydalı döngüyü daha da sürdürülebilir hale getirmek için kendinize bir ‘deneyim kumbarası’ oluşturun ve yapmadığınız gereksiz harcamaların bedelini bu kumbarada / online banka hesabında toplayın. Hayatınızı daha anlamlı hale getirecek yeni deneyimler yaşamak için sadece bu “deneyim kumbarasındaki” meblağı harcamak da zorlayıcı ve motive edici bi adım olabilir.

4. Eşyaları kategorize etmek

Evdeki fazlalıklardan öyle bir çırpıda kurtulmak çok da kolay değil. Çünkü insanın evde minimalizm kurallarını uygulayabilmesi için önce ne kadar çok eşyası olduğunu fark etmesi gerekir. Gardırobunuzda aynı kesim ve renkte 6 tane jean pantolon olduğunu görmeden gardırobunuzu sadeleştiremezsiniz! İşte, bu aydınlanmanın en iyi yolu da eşyaları kullanım amaçlarına, kullanım sıklıklarına, renklerine ve niteliklerine göre sınıflandırmak.

5. Evde sizi mutlu eden köşeler oluşturmak


Günümüzde ne yazık ki pek çok ev, yaşam alanından ziyade bir mobilya mağazasının showroom’unu andırıyor. Her santimetrekaresi mobilya, halı, ev tekstili ve aksesuarlarla kaplı bu evlerde değil yaşamak, nefes almak bile zorlaşıyor. Bu yüzden minimalist felsefeye geçerken ilk olarak ayda yılda bir oturduğunuz o kanepeden; asla kullanmadığınız mutfak eşyalarını depoladığınız büfeden ve ışığın eve girmesini engelleyen hantal perdelerden kurtulmanız gerek. Bu eşyalardan boşalan yerlerde ise uzun zamandır hayalini kurduğunuz o hobi köşesini, kış bahçesini ya da okuma alanını hayata geçirebilirsiniz.

6. Modüler mobilyalar edinmek

Evde gözle görülür bir sadeleşme gerçekleştirmek istiyorsanız ihtiyacınız olmayan eşyaları ayırıp bağışladıktan sonra kalan lüzumlu eşyaları da dağınıklık yaratmayacak şekilde depolamanız gerekir. Eğer evde kiler ya da gömme dolabınız yoksa bunu yapmanın tek yolu alt kısmında eşya saklanabilen sandıklı baza, gizli çekmeceleri bulunan karyola başlığı ve aynı zamanda kütüphane görevi gören TV ünitesi gibi çok fonksiyonlu mobilyalar edinmektir.

7. Niteliğin nicelikten daha önemli olduğunu kabul etmek

Evlere stil kazandıran birbirinden şık aksesuarlara hayır diyebilmek herkesin harcı değil. Ancak sadece tekil olarak beğendiğiniz ev aksesuarlarını bir koleksiyoncu edasıyla biriktirip yaşam alanınızı daha kalabalık göstermek yerine daha nitelikli aksesuar tercihleri yapabilir veya duvarlarınızda sanat eserleri kullanabilirsiniz. Çünkü kalite her zaman mekanları eşyalardan daha iyi dolduran bir unsurdur.

03.10.2018 - Dekorasyon
İç Tasarım, İpucu, İnovasyon