Daha Sürdürülebilir Bir Gelecek İçin 4 Alternatif Malzeme

Hepimiz daha yeşil bir kent hayali kuruyoruz. Peki, küresel ısınmayı daha net hissetmeye başladığımız bu dönemde sürdürülebilir malzemeler bize nasıl yardımcı olabilir?

Hepimiz daha yeşil bir dünya için çabalıyoruz. Kimimiz gündelik hayatta attığı minik adımlarla, kimimiz beslenme tercihiyle, kimimiz de daha kurumsal yapılar üzerinden şehrin ve hatta ülkelerin geleceğini inşa edecek kararlar alarak bu döngünün işleyişine katkıda bulunuyor. İşte, bu büyük ölçekte özellikle tasarımcı, mimar ve şehir planlamacılarına çok daha fazla görev düşüyor. Isı yalıtımı, enerji tasarrufu ve alternatif enerjilere odaklanan bu görevlerde de en sık başvurulan çözüm, sürdürülebilir malzemeler oluyor. Peki, bu malzemeleri nasıl bulacağız?

Daha İyi Bir Dünya İçin Bilinçli Tasarımlar

Londra kökenli bir tasarım ve araştırma laboratuarı olan Ma-tt-er, Why Materials Matter: Responsible Design For A Better World’ (Malzeme Neden Önemlidir: Daha İyi Bir Dünya İçin Bilinçli Tasarımlar) başlıklı çalışmasıyla günümüzün sürdürülebilir ve bu anlamda faydalı malzemelerine yönelik bir araştırma sürdürüyor. Matter, bu araştırma kapsamında toplamda 34 adet malzeme önerisi sunuyor. Yalnızca tasarımcılar ve mimarlar için değil, bilim insanları için de faydalı olacak bu malzeme önerilerinin plastik ya da deri gibi sürdürülebilmesi mümkün olmayan malzemelere alternatif olması ve bu sayede hangi alanda olursa olsun çevreci bir anlayışın sağlanması amaçlanıyor.

Dönüştürülmüş Altın

İtalyan tasarım ofisi Formanfantasma; yalnızca mücevher üretiminde değil, teknoloji üretiminde de altın atığının oldukça fazla olduğunu tespit ettiği için “Ore Streams” adını verdiği projeyi hayata geçiriyor. Bu proje kapsamında elektronik atığın nasıl geri kazandırılabileceği ve altının nasıl daha fonksiyonel kullanabileceği üzerine tabiri caizse kafa patlatıyor. Sonuç olarak elektronik atıklar içerisinde altınla kaplı anakart, minik plaka, vida gibi sıklıkla görmezden gelinen bu bölümlerin ayrıştırılarak ana malzeme olarak tercih edildiği tasarımlar sunuluyor. Sandalye, masa, tabure ve daha birçok obje bu prensiple tasarlanıyor ve atıkların değerlendirilmesi sağlanıyor.

Pigment Sahibi Bakteriler

Kulağa fazla fütüristik gelebilir, ancak Londra kökenli bio-tasarım laboratuarı Faber Futures bu konuda oldukça ciddi. Toprakta yaşayan birçok bakterinin aslında ipek vb. doku ya da kumaşlar için doğal bir renklendirme yöntemi olarak kullanabileceğini savunuyor. Mavi, sarı, yeşil ve pembe gibi renkleri doğal olarak sağlayabilecek olan bu bakteriler, aynı zamanda genlerindeki mutasyonlar sebebiyle salgıladıkları bu pigmentler aracılığıyla desen oluşturmayı bile başarabiliyorlar. Kimyasal boyama süreçlerinin ve kullanılan malzemelerin verdiği zarar düşünüldüğünde son derece basit ve etkin bir çözüm sunduklarını söyleyebiliriz.

Termiye (Acı Bakla)

İrlanda Sanat Akademisi öğrencilerinin bir çözüm olarak sunduğu termiye; baklagil ailesinin protein değeri yüksek, lifli ve glutensiz üyelerinden biri. İnşaat ve ürün tasarımlarında sıkça duyduğumuz MDF ve diğer kaplama türlerine alternatif olarak “kendi kendine yapışabilen” bir diğer deyişle herhangi bir kimyasala ihtiyaç duymadan organik ve kalıcı bir biçimde bir araya gelebilen bu malzeme, tüm bu süreçleri %100 doğal hale getirmeyi öneriyor. Malzemeyle işiniz bittiğinde ise onu “tüketmek” yani ondan faydalanmak için doğaya bırakmanız yeterli oluyor.

Hindistan Cevizi Suyu

Sağlıklı yemek, yaşam ya da uyku... Sağlıkla ilgili aklınıza gelecek ne varsa mutlaka yanında bir Hindistan cevizi işitiyoruz. Bu nedenle listede onu görmek eminiz ki sizi şaşırtmamıştır. Hemen açıklayalım: Güney Hindistan merkezli Malai, Hindistan cevizi yetiştiriciliği yapan bir tesis. Bu tesiste Hindistan cevizi suyundan doğal olarak elde edilen bakteriler kullanılarak deri benzeri bir malzeme üretiliyor. Hindistan cevizi suyunda doğal şekilde oluşan bakterilerin nemli bir ortama yerleştirilerek fermente edilmesi sonucunda sağlam bir selülozik doku elde ediliyor. 12-21 günlük bir süre sonrasında bu yapı, sağlam ve deri benzeri bir malzemeye dönüşüyor. Kesinlikle hayvan derisinden daha yapıcı ve üstelik oldukça sağlam. Ne dersiniz? Denemeye değer!

27.11.2018 - Teknoloji
İnovasyon, Haber, Teknoloji