Deniz, Güneş ve Havuz: 2019 Yazlık Yaşam Alanı Dekorasyonu

2019 yılının yazlık yaşam alanı anlayışı ve dekorasyonları nasıl? İçeriğimizde öne çıkan bahçe ve havuz başı fikirlerine göz atın.

Artık yaz mevsimi kendini iyice gösterdiğine göre günlük rutinlerimiz de değişmeye başladı demektir. Uyandığımız saatler ve dışarıda geçirdiğimiz zamanlar her zaman için kış mevsimine göre farklılık gösterir. Açık havada olmaktan duyduğumuz mutluluğu ev dekorasyonu zevklerimizle birleştirerek, yaşam alanlarımızın hemen her köşesine uygulamanın zamanı geldi. Yaz mevsimiyle birlikte gelin, bahçe dekorasyon ve havuz başı dekorasyon fikirlerini birlikte harmanlayalım. Evlerinizin açık hava alanları içinde en gözdesi olan yüzme havuzu etrafında ikinci bir yaşam alanı kurgulayalım.

Havuz Başı Alanını Bölümlere Ayırın

Eğer havuzlu evlere sahip ve hayattan keyif alma konusunda özenli insanlardansanız, özel havuzlu yaşam alanınız için önceliklerinizi belirlemelisiniz. Kişisel ihtiyaç ve zevklerinizi de ekleyeceğiniz bu bölümü, evlerin dekorasyonunda olduğu gibi kullanım bölümlerine ayırmanız yararlı olacak. Keyif alanı, yemek alanı, havuz alanı, oturma alanı ve güneşlenme alanı olarak beş bölüme ayırdığınız açık hava alanınızı dilerseniz sevimli ama eski usül bir düzenlemeyle bahçe çitleriyle işaretleyebilirsiniz. Bölümlere ayırdığınız bu üç kullanım alanı için tasarımlardan farklı olarak kendin yap önerilerinden de yardım alabilirsiniz. Açık hava alanlarında el yapımı ev dekorasyon ürünlerine sıkça rastlanır.

Öğle Uykusu: Keyif Köşeleri

Yaşam alanlarınızın en sevdiğiniz köşelerini bir düşünün. İşte bu mantıktan hareketle havuzunuzun etrafında ve tercihen ağacın gölgelediği bir bölümde en az bir keyif köşesi yaratın. Nasıl mı? Kendinden tenteli dinlenme ünitelerinden yardım alarak ya da cibinlikli ve ferforje geniş bir yatak ile romantik bir köşe oluşturarak rahatlığınızı ön plana çıkarabilirsiniz. Bu alana alternatif olarak büyük bahçe salıncakları, hamaklar ya da şilteler ekleyerek daha etnik bir bahçe de tasarlayabilirsiniz. Bu yılın bahçe görünümleri arasında etnik, eklektik, modern gibi stillerin yansımalarını görmek mümkün.

Yaz Meyveleri: Açık Hava Sofraları

Isınan havalara rağmen kahvaltı ve akşam yemeklerini hala evinizin içinde tercih edebilirsiniz. Peki, ya öğle yemekleri? Kayıtsız kalamayacağınız bir yemek köşesi yapmalı, açık hava keyfinizi iki katına çıkarmalısınız. Bu nedenle ev dekorasyonunuzda yer alan aksesuarlardan yardım isteyebilirsiniz. Açık havada iç mekan aksesuarları kullanmak yeni trendlerden biri. Su ve güneşe dayanıklı ve açık gri tonlarında rattan malzemeli yemek masası ve sandalye takımı, bu yılın yeni trendlerinden. Metal, suya dayanıklı ve masa üzerine uzanan bir lambader ile eğlenceyi artırabilirsiniz. Ham keten kumaşlarla zenginleştireceğiniz sofranız için ise deniz kabuklarından sofra aksesuarları yapmak daha göz önünde bir stil oluşturmanıza yardımcı olacak.

Odak Noktası: Havuz Kenarı

Küçük değişiklikler yapmadan önce söylemekte fayda var: Havuzunuzun zemin rengini mavi değil yeşil tonlarında ve çakıl taşı görünümüyle tasarlayabilirsiniz. Bu yılın trendlerinde daha tropikal ve doğal, suyun rengini ağaçlardan aldığı taş desenli ve yeşil renkli havuzlar dikkat çekiyor. Uçuşan tül kumaşlı localar, arka bölümü tekerlekli ve yumuşak minderli şezlonglar, daha dik güneşlenmenizi sağlayan uzanma üniteleri ve dev şemsiyeler… Bazı mistik aksesuarlar ile oturma odası havası verebileceğiniz bu alanda mum ve güneş enerjili aydınlatmalar mutlaka olmalı.

Güneşe Doğru: Güneşlenme Alanı

Tamamen size özel kurgulayacağınız bu alana biraz mahremiyet katmak isterseniz dekoratif paravanlar kullanabilirsiniz. Yatağa benzer bir genişlikte kalın bir şilte kullanmak, özgürce güneşlenmeniz için size iyi gelecek. Havuzdan çıktıktan sonra kısa bir duş almanız için ise yakınınızda bir açık hava duşu tasarlayabilirsiniz. Sadece zemininde çakıl taşları ya da tik ağacı bulunan bu duş, dört bir tarafı açık bir görünümde de olabilir. Önemli olan size kalacak alanı daraltmayacak olması.

Keyifli Sohbetler: Oturma Alanları

Yine bu güneşlenme alanını iç mekan dekorasyonuyla bağdaştırmak için yakınında bir oturma alanı kurgulayabilirsiniz. Leke tutmayan ve çabuk kuruyan bir kumaşa sahip, rattan, hasır ya da ferforje bir oturma grubu, açık havanın favori ürünlerinden biri. Yanında dev minderler, metal büyük fenerler, irili ufaklı küpler ve duvarında asılı aynalar gibi dekorasyon oyunları ile tamamlayacağınız bu bölümde dev ve alçak bir orta sehpa, mutlaka olmalı. Sık okuduğunuz kitap ve dergileriniz için bir dergilik ve güneş sonrası bakım kremleriniz için hasır kutular ile bu bölümü tamamlamış olacaksınız.

31.07.2019 - Dekorasyon
Dekorasyon, Dizayn, Trendler