Dinara Kasko'nun Ağzınıza Layık 'Leziz' Yapıları

Yemeye kıyamayacağınız güzellik ve sadelikte ürettiği pastalarla popülerleşen Dinara Kasko, mimarlığın soframızdan pek de uzakta olmadığının altını çizmeye devam ediyor. Bu esnada ortaya çıkan leziz görüntülere dalıp gitmek ise serbest.

Giyilebilir eklentiler, mobilyalar ve hatta evler derken şimdi de sıra 3 boyutlu yazıcıların yepyeni ve en lezzetli marifetine geldi: Tatlılar... 3 boyutlu olarak tasarlanan ve yine 3 boyutlu yazıcılarla hayata geçirilen enfes pasta ve tatlılar, lezzetleri kadar tasarımları ve renk kullanımlarıyla da dikkat çekiyor. ‘Yemeye kıyamayacağınız’ bu baş yapıtların mimarı ise mimarlıktan tatlıcılığa transfer olan Dinara Kasko. Gastronomi ile mimarinin gelmiş geçmiş en leziz buluşmasına şahit olmak için yola koyuluyoruz.

3. Boyut Sevdası mı Tatlı Aşkı mı?

Sahi, Kasko’nun aklına üç boyutlu bir yazıcıyla tatlı yapmak nereden geldi dersiniz? Bu tip yazıcıları, özellikle son dönemlerde sosyal medyada ve teknoloji haber kaynaklarında sık sık görüyoruz. Bazıları bizlere fazla teknolojik gelse de bu ‘havalı aletlerin’ bir tatlı yapımına ilham olabileceği neredeyse hiçbirimizin aklına gelmezdi öyle değil mi? Ancak, çoğunluğun aksine bu fikrin Ukrayna doğumlu Dinara Kasko’nun aklına yattığını kesinlikle söyleyebiliriz. Çocukluğundan bu yana sanatın neredeyse her alanına ilgi duyduğunu söyleyen Kasko, mimarlıkla da oldukça yakından ilgileniyor. Üniversitede mimarlık bölümünü bitirdikten sonra 3D tasarımcı olarak çalışan Kasko, 2013 yılında pasta ve tatlı yapımına ilgi duymaya başlıyor. Pasta ve tatlı yapım süreçlerinin ona oldukça uzak olması Kasko’yu oldukça cezbediyor ve onu yeni bir yola taşıyor. Böylece bu iki disiplinin imkansız görünen birlikteliği de hayata geçiyor.

Lezzeti Detaycılığında Gizli

Dinara Kasko’nun oldukça sade görünen tasarımlarının ardında müthiş bir işçilik ve tasarım geçmişi bulunuyor. Yalnızca 3 yıl önce 3 boyutlu baskı makineleriyle tanışan Kasko, bu makinelerle kısa sürede dost oluyor ve üretim sürecinin merkezine bu makineleri alıyor. Tatlılarının bu denli kusursuz gözükmesi ise o kadar da hızlı gerçekleşmiyor. İlk dönemlerde modelleme programlarında sık sık çalışarak farklı modeller tasarlayan sanatçı tasarımlarını 3 boyutlu yazıcılarda bastıktan sonra sıra ‘gerçek’ tariflere geliyor. Bu tarafta uzun bir süre deneme yanılma yöntemiyle çalıştığını itiraf eden Kasko, tatlıların son hali ile öncesinde aldığı çıktıları yan yana koyarak tüm tatlıların ‘sağlamasını almayı’ da ihmal etmiyor. Kasko; 3DS Max, Rhino ve Grasshopper  gibi farklı mimari tasarım programlarını kullanarak oluşturduğu tasarımları, Ultimaker Cura isimli 3 boyutlu baskı programına aktararak baskı sürecini başlatıyor. Baskılar tamamlandıktan sonra sıra silikon kalıpları oluşturmaya geliyor. Silikon kalıplar, tasarımın sağlıklı bir şekilde aktarılması ve korunmasını sağlarken, tatlının kusursuz görünümünün de garantörü oluyor. Ve işte hazır!

Şık Tatlılar: Herkes İçin

Dinara Kasko, tatlıların formuna hayran olan ancak tüm bu tip tasarım süreçlerine hayat veremeyecek kadar meşgul olanlar için, kullandığı silikon kalıpları ve çok daha fazla farklı modeli web sitesinde satışa sunuyor. Eskiden birçok kalıbı el yordamıyla yaptığını ve çokça yanılarak bu kusursuz görünüme ulaştığını söyleyen sanatçı herkesin kolaylıkla bu enfes tatlılara sofrasında yer açması için harekete geçmiş bile. Yakın gelecekte ise pastacılık ve tatlıcılık konularında yeni yetenekleri teşvik etmek üzere yeni bir yapılanma kurmayı hedefliyor. Çünkü ilginç projeler ve sıra dışı sanatçılar onun ilgi alanını oluşturuyor. Bizlere de bu muhteşem birliktelikleri yer yer izlemek yer yer ise tadarak keşfetmek kalıyor.

11.01.2019 - Tasarım ve Mimari
Tasarım, Ürün Tasarımı, İnovasyon