Doğanın Yeni Komşusu: NEF Gölköy

Doğayla bütünleşebilen, çevreye saygılı ve modern bir tasarıma sahip NEF Gölköy, yepyeni bir mimari anlayış sunuyor. Hem iç hem de dış detaylarıyla, bütünleşme hedefini sonuna dek sürdüren ve sektöre yepyeni bir soluk getiren NEF’in yenilikçi projelerinden biri bu kez Bodrum’da hayat buluyor.


Doğanın, evinizin bir parçası olduğunu düşünün. Doğaya hükmetmek yerine ona nüfuz eden ve onun adil bir parçası olan bu evde, arazinin doğal doku ve eğimine müdahale etmeden bulunduğu yerle bütünleşen bir yaşama eşlik ettiğinizi hayal edin. İşte, NEF Gölköy, doğayla iç içe ve onun her anlamda dostu olmayı başarabilmiş böyle güçlü bir proje.

Yalınlığıyla Göz Kamaştıran Bir Konut Projesi

Konut projelerinde çoğunlukla ev sahiplerinin yaşam kalitesini artıracak ve daha konforlu bir yaşam alanı sunacak tasarımlar hayata geçiriliyor. Bu esnada konutun, çevresiyle olan ilişkisi, konfor ve tasarımının gerisinde kalabileceği gibi çoğunlukla da görmezden geliniyor. Şehir içinde bir proje için daha hafif sonuçlar doğursa da özellikle şehir dışında, doğayla iç içe hayata geçen projelerde bu durum hem günümüze hem de geleceğe yönelik kalıcı problemlere yol açabiliyor. Bu nedenle doğayla iç içe hayat bulan projelerin, iç detayları kadar çevreyle iletişime geçtiği noktaları belirleyen dış detaylarının tasarlanması süreci de büyük önem taşıyor. Doğayla iç içe olmak, doğayla hemhal olabilmeyi gerektiriyor. Peki, mimari bir yapı için bu ne anlama geliyor?

Doğa ile Hemhal Olmak

Çevresini saran doğal örüntüyle iç içe tasarlanan evler, arazinin doğal doku ve eğimine müdahale etmeden, bulunduğu yerle bütünleşecek şekilde tasarlanır. Bu tasarımı destekler nitelikte, yine bulunduğu topoğrafyayla örtüşen renklerin tercih edilmesi; yapıyı iyi anlamda kamufle ederken aynı zamanda bulunduğu atmosfere de uyum sağlamasına yardımcı oluyor. Bu da ister istemez mevcut yapının bu çevreyle etkileşiminden doğan ayrı bir güzelliğe sahip olmasını ve hatta doğal ortamın sahip olduğu mevcut güzelliğin tamamlayıcı bir unsuru haline gelmesini sağlıyor. Üstelik yalnızca tasarımı ve bu tasarım için tercih edilen malzemelerle değil, yapıya eşlik eden peyzaj detaylarının da yine aynı şekilde tasarlanması halinde aranan uyum yakalanmış oluyor.

NEF Gölköy Doğayla Kucaklaşmaya Geliyor

NEF Gölköy, yukarıda bahsedilen ‘gereklilikleri’ en ince detaylarıyla hayata geçiren ve aslında bu inceliklerle doğmuş bir proje. Ege’nin en görkemli köşelerinden biri olan Bodrum Gölköy’de konumlanan NEF Gölköy konut projesi, bölgenin kendine has coğrafyasına %100 uyum sağlayacak şekilde tasarlanmış. Projenin mimari Emre Arolat da projenin doğayla uyumunu şu biçimde özetliyor: “Bu proje, denizden bakıldığında bağıra çağıra ortaya çıkmak yerine olabildiğince içinde yer aldığı doğal örüntü ile hemhal olmayı hedefleyen bir yönelimle ele alındı.”

Projede yer alan evlerin manzara cephelerinin tamamında, gözü rahatsız etmeyen şeffaf tasarımlar kullanılmış. Bu sayede görüntü kirliliğinin önüne geçilirken farklı cephelerden bakıldığında projenin mevcut coğrafyaya uyum sağlaması da amaçlanmış. Bu amaç aslında projenin her bir detayında kendini gösteriyor. Örneğin yapının iç ve dış detaylarında kullanılan doğal taş, doğal ahşap ve çıplak beton gibi farklı renk ve dokulara sahip malzemeler de ilhamını yine kendisini çevreleyen doğal ortamdan alıyor. Aynı şekilde peyzajda da hedeflenen; kendi peyzaj özelliği oldukça güçlü olan bu geniş saha ile projenin bütünleşik bir yapıya kavuşturulması oluyor. Çam ve zeytin ağaçlarıyla dolu açık bir ormanlık arazinin içinde yer alan, Bodrum’a has eşsiz konumunu en güçlü ve verimli biçimde kullanan bu özel proje, doğanın içerisinde yine doğaya uyumuyla var oluyor.
13.06.2018 - Tasarım ve Mimari
Mimari, Tasarım, Sanat