Dünyada Endüstriyel Mimari En Çarpıcı 10 Yapı

Geleneksel formların çağdaş çizgilerle buluştuğu endüstriyel fabrika ve üretim alanlarının dönüşümü günümüz mimarisinin en popüler trendlerinden birini oluşturuyor.

1. Passivhaus-Kanada
Kanada Pemberton'un dağlık bölgesinde bulunan Passive house fabrikası, ışık alan basit bir tahta kutu felsefesiyle tasarlanıyor. Sürdürülebilir ve enerji tasarrufu sağlayan prefabrik tahta yapılardan oluşan fabrika, izolasyon sistemiyle hava alabilen duvarlarla kaplı.
    
2. Stanford Üniversitesi Enerji Santrali-Amerika 126.000 metrekarelik alana kurulu santral Stanford Üniversitesi'nin batısında bulunuyor. Şık metal yüzeylerle çevrili santral alanı şeffaflık ve sürdürülebilirlik felsefesini mimarisine yanısıtıyor.
    
3. Fa-Bo Showroom-Japonya
Japon tekstil firması Komatsu Seiren üretim yerini orijinal detaylarla showroom'a çeviriyor. Tamamı beyaz karbon fiber ile çevrili alan deprem tehdidinden de korunuyor.
  
4. Sogokagu Mobilya Mağazası-Japonya
Hem showroom hem üretim alanı olarak kullanılan yapıda yarı saydam dalgalanan duvar yüzeyleri ve dikdörtgen bir çatı bulunuyor. Plastik duvar panelleri gece ışıklandırmalarla farklı bir havaya bürünüyor.
  
5. Avustralya Ulusal Park Ahırı-Avustralya
Katlanmış demir ve çelik kaplamanın kullanıldığı bu ev ve ahır alanı Avustralya ulusal parkının içerisinde yer alıyor. Beş adet ahır ve iki odadan oluşan alan hava alabilir çelik yapısıyla lokal çiftlik alanlarının dönüşümüne yenilik katıyor.
  
6. Atık Enerji Üretim Santrali-Çin
Dünyadaki en büyük atık enerji üretim merkezi olan bu yapı Çin'in Schenzen kentinde bulunuyor. Günde 5000 ton atık yakılması ön görülen tesis 6000 metrekare ışılelektriksel tavanı ile kendi sürdürülebilir elektrik enerjisini üretiyor. Ziyaretçiler için ise yürüyüş parkurları ve çatı panorama alanları dizayn ediliyor.
  
7. Televizyon Aktarım Merkezi-Şili
Şili'de bulunan bir televizyon kanalının elektronik ekipmanlarını saklamak amacıyla dönüştürülen depo alanı delikli beton kaplama yüzeylerden oluşuyor. 190 metrekare ek alan eklenen yapı telekomünikasyon altyapısına uygun detaylar içeriyor.
    
8. Askeri Konaklama Üssü-New York
Şehrin kırsalında yer alan yiyecek çiftliğini askeri konaklama ve yaşam üssü olarak renove ederek hem bireyselliği korumak hem de birlikte yaşamayı teşvik edici bir tesis oluşturuyor. Sekiz yaşam kulübesi birbirine tahta yürüyüş alanlarıyla bağlanıyor ve en az yakıt tüketimi oluşturacak şekilde tasarlanıyor.
  
9. Law Şaraphanesi-Amerika
Kaliforniya'nın kırsal kesiminde 22 hektarlık alan üzerine kurulu bu şaraphane, tadım odası, kütüphane, ofis odaları ve şarap depo alanı içeriyor. Beton, cam ve çelik malzemeler yapının üst kısmında bolca kullanılırken alt kısımda ise ahşap malzemeler tercih ediliyor. Yapı, güneş ve rüzgar gibi dış etkileri optimize edecek şekilde bir tasarıma sahip.
  
10. D labo Baskı Fabrikası-Japonya
Yaptıkları işe uygun bir renovasyon tercih eden şirket, keskin ve minimal çizgileri olan bir yapıya dönüşüyor. Beyaz metal panellerin çevrelediği yapı siyah deri kullanılarak tasarlanan isim levhası ile farkını ortaya koyuyor.
20.07.2016 - Tasarım ve Mimari