Sektörde ve ülkemizde ilk kez uygulanan ‘Nef Engelsiz Ev’ projesi mevzuata, sağlık gereksinimlerine %100 uygun şekilde, fiziksel bir engellinin tek başına dahi rahatlıkla yaşamını sürdürebileceği bir daire olarak tasarlandı ve üretildi. İlk örneği Nef 163 projesinde hayata geçirilen Engelsiz Ev, akademisyenlerin, konusunda uzman doktorların, engelli ve rehabilitasyon danışmanlarının desteğiyle tasarlanarak üretildi. Bu dairede fiziksel bir engellinin sadece kendi imkanlarıyla engelsiz gibi yaşayabileceği bir ev mümkün kılındı.

Engelsiz Ev LogoProje ile, tekerlekli sandalyenin evin içerisinde çok rahat gezebileceği bir ortam yaratıldı. Mutfak tezgahı, buzdolabı ve çamaşır makineleri dahil tüm elektronik ve beyaz eşyalar engelli kişinin kolayca ulaşabileceği seviyeye indirildi. Mutfak dolapları ve evdeki tüm dolapların otomatik kontroller sayesinde sadece bir düğmeyle aşağı yukarı hareket edebildiği bir sistem tasarlandı. Banyo içerisinde yer alan duş haznesi, lavabo ve tüm tuvalet ekipmanları her türlü tekerlekli sandalye kullanımına uygun hale getirildi. Ayna seviyesine kadar her ayrıntı hesaplandı ve maksimum seviyede teknoloji ve rahatlık düşünülerek uygulandı. Yaşam odalarında günlük dinlenme, TV izleme ve elektronik eşyaların kullanılması gibi günlük aktivitelerin rahatlıkla ve keyifle yapılabilmesi amaçlandı. Odalarda bulunan 5 ayrı acil/uyarı alarm sistemi, resepsiyona giden sinyal sayesinde tüm kapıların kendiliğinden açılmasını sağlandı.

PROJENİZİN AMAÇ VE HEDEFLERİ:

Fiziksel engellilerin son dönemde üretilen yeni ve konforlu binaların içerisinde, tüm ihtiyaçlarını kendilerinin karşılayabileceği bir yaşam oluşturmak.

Toplum bilincini artırmak ve engellilerin topluma karışmasını sağlamak,

Engellilerin yaşamının büyük bölümünü geçirdiği ev ortamında kendisini mutlu ve topluma ait hissetmesini sağlamak.

Engellilerin şehrin merkezinde gerektiğinde bir arkadaşı veya refakatçisi ile paylaşabileceği bu evde, hastane ya da özel bir sağlık kuruluşunda yaşamaya veya mevcut apartman dairelerinin dönüştürülmesi zorluğu ya da imkansızlığıyla uğraşmadan, en doğal hakkı olan rahat yaşama hakkını kullanmasını sağlamak.

Sektördeki diğer inşaat ve gayrimenkul şirketlerine projelerinde engelli dairesinin koyulması konusunda örnek olmak.

İsmini engellerin kaldırılmasından alan Nef Engelsiz Ev projesi, son dönem yapıların içerisinde, engellilerin hayata karışarak yaşayabilmesi için yapılmış olup sektöre ilham verilmesi amaçlandı.

Çekilen kamu spotu sayesinde de toplumda farkındalık yaratarak, bu projenin tüm sektörde bir zorunluluk haline getirilmesi beklentisindeyiz. Kamu spotu lansmanı ardından daire Metin Sabancı Rehabilitasyon Merkezi’nden ihtiyaç sahibi fiziksel bir engelliye bağışlanacaktır.
Nef
Yazar

Nef

Etiketler

Gizlilik İlkeleri & Kullanım Koşulları

Nef’in web formunu dolduran müşteri tarafından siteye kayıt formunda belirtilen veya daha sonra kendisi tarafından güncellenen adresi, e-posta adresi, sabit ve mobil telefon hatları ve diğer iletişim bilgileri üzerinden mektup, e-posta, SMS, telefon görüşmesi ve diğer yollarla üyeye iletişim, pazarlama, bildirim ve diğer amaçlarla kullanıcıya ulaşma hakkı bulunmaktadır. Müşteri, Nef’in web sitesinden bilgi formu doldururken ve/veya başka yollarla geçmişte vermiş olduğu ve/veya gelecekte vereceği kişisel ve alışveriş bilgilerinin ve alışveriş ve/veya tüketici davranış bilgilerinin yukarıdaki amaçlarla toplanmasına, kullanılmasına ve arşivlenmesine izin verdiğini beyan ve kabul eder. Müşteri kendisine yönelik yukarıda belirtilen iletişim faaliyetlerinin devam etmemesini ve veri paylaşım tercihlerini değiştirmek isterse bu talebini Nef’in info@nef.com.tr adresine iletebilir.