Eski Plastik Oyuncaklardan Çocuk Mobilyaları Yapan ecoBirdy

Antwerp’li tasarımcıların markası ecoBirdy, tamamı geri dönüştürülmüş plastik oyuncaklardan oluşan %100 doğal çocuk mobilyaları tasarlıyor, ekolojik sisteme destek oluyor.

Renkli, eğlenceli ve çocukların olmazsa olmazı; plastik oyuncaklar… Kaliteli olması, lüks ya da uygun fiyatlarla satılıyor olması ya da dayanıklılığı ne ölçüde olursa olsun kısa bir süre sonra çocuklar için önemini yitiriyor; öyle değil mi? Halihazırda yapılan araştırmalar da bu görüşü destekler nitelikte. Diğer ürünlere kıyasla oyuncak sektöründe kullanımı çok fazla olan plastik malzemelerin %80’i çöp ve okyanuslara ulaşıyor.

Eski Oyuncakların Çocuk Mobilyasına Dönüşme Hikayesi

Hal böyle olunca Antwerp’li tasarımcılar iki yıl süren araştırmaları sonucunda ecoBirdy isimli çocuk mobilyaları üreten bir marka kurmaya karar veriyor. Kurucuları Joris Vanbriel ve Vanessa Yuan, kullanılmayan plastik oyuncakları çocuk mobilyalarına dönüştürmeye başlıyor. İlk olarak Paris’teki Maison&Objet mobilya ve dekorasyon fuarında dünyanın karşısına çıkan ecoBirdy, önlenemeyen plastik üretimini sürdürülebilir bir yaklaşımla hayata kazandırır bir hale geliyor.

Dünyanın birçok yerinde ve farklı alanlarda başlatılan geri dönüşüm projeleri, çevre kirliliğine ve geri dönüşüme katkı sağlıyor. EcoBirdy, atıkların geri dönüşümü dünyasının son parlayan yıldızlarından biri. Plastik ürün kullanımını ve bu ürünlerin doğada zehirli maddelere dönüşümünü engelleyerek adeta bir geri kazanım projesine ev sahipliği yapıyor.

Camlar, Kağıtlar ve Diğer Tüm Atıklar Hayata Kazandırılıyor

Tasarım ve dekorasyon dünyasında doğal ve sürdürülebilir ürünlerin popülerlik kazanmasıyla birlikte birçok marka, camlar, kağıtlar ve ardından plastik ürünler için neler yapılabileceği üzerinde kafa yoruyor. Geri dönüşümden ya da diğer bir deyişle geri kazanımdan doğal yaratıcılık ise tam da ecoBirdy için söylenmiş sanki. Ekoloji konusunda uzun yıllar süren araştırmaları sonucunda ekosisteme destek vermek ve eski olana can vermek amacıyla kurulan bu marka, ‘döngüsellik’ ve ‘sürdürülebilir’ temaları üzerine eğiliyor.

Avrupa Birliği’nin Desteğiyle Geri Dönüşüm

Avrupa Birliği’nin KOBİ’lere destek programı kapsamında başlayan bu hareket, alanında ilk olma özelliği taşıyor. %100 güvenli ve zararlı kimyasallardan arındırılmış bir plastik elde etme amacıyla yola çıkan çevreci ecoBirdy, amacına ulaşmış görünüyor.

%100 Zararsız Ürünlerin Yaratım Süreci

Peki bu sistem nasıl işliyor? Öncelikle plastik oyuncakların ve plastik atıkların toplanması, sonra renklerine göre ayrılması, temizlenmesi ve son olarak öğütülmesi gibi süreçleri var. Tüm bu işlemlerin ardından pullu bir görünüme sahip tek bir malzeme elde ediliyor. Pürüzsüz ve temizliği kolay olan bu yüzeye sahip tasarımların başka bir özelliği ise sınırsız bir tekrar tekrar yaratılma sürecine girebilmesi.

Pigment ve Reçine Kullanılmayan Çocuk Mobilyaları

Ürünlerin üretim aşamasında herhangi bir pigment ve reçine kullanmaya gerek olmaması, tasarımların doğallığını ve üretim sürecine olan katkısını artırıyor. Ev dekorasyonu konusunda farklı bir bakış açısı oluşturan tasarımcılar, doğal kaynakların daha uzun süre temiz kalmasına destek oluyor. Aynı zamanda bu döngü, ülke ekonomisinde plastik atıklar için ayrılan maddi ve insani gücü en aza indirgiyor. Çünkü ecoBirdy markası, aynı zamanda bu plastik oyuncakların bir araya toplanabilmesi için de bir platform geliştirmiş. Kullanılmayan oyuncakların sahipleri, bu sisteme doğrudan dahil olabiliyor.

İlk Koleksiyonda Nesli Tükenen Hayvanlar ile Mesaj

Bu çalışmaların sonucunda ortaya çıkan ilk koleksiyon, sandalye, masa, saklama kabı ve lambadan oluşuyor. Aynı zamanda nesli tükenmekte olan hayvanlara da desteklerini, Kiwi kuşundan ilham alınarak yapılan lamba ile gösteriyorlar. Eğlenceli formlara sahip tasarımların bazıları, sadece çocuk odalarında değil farklı yaşam alanlarında kullanılabilecek cinsten.

Çocuklarda Geri Dönüşüm Bilinci

Yayınladıkları bir hikaye kitabıyla okul çocuklarının bu geri dönüşüm ve atık değerlendirme projesine farkındalık yaratmalarını sağlayan Antwerp’li tasarımcılar, eğitim sistemlerine de bu anlayışı dahil etmeyi başarmış. Bu bilinçle yetişen çocuklar olması kulağa hoş geliyor, değil mi?

#How2Recycle hareketi nedir?

Ekolojik sistemi destekleyen bu projenin devamı için ise şimdilerde LEGO markası, #How2Recycle hareketiyle birlikte ambalaj atıklarının geri dönüşüme destek vermesi için çalışmalara başladı. #How2Recycle etiketini tüm ürün kutularında olmak üzere kullanarak bu kağıt atıklarını dünyamıza kazandırmaya çalışıyor. Bu etiket ile sosyal medyada hangi ürünlerin üzerinde gördüğümüzü incelemek mümkün.

12.02.2019 - Dekorasyon
Ürün Tasarımı, İnovasyon, Dekorasyon