Ev Kazalarından Korunmak İçin Ne Yapmalıyız?

İhmal, bilgisizlik ve dalgınlık sonucu yaşanan ev kazalarından korunmak için çocuğunuz ve sizin için yapabileceklerinizi öğrenmekte fayda var.


Yaşam alanlarımız, kuşkusuz güvenli birer sığınak. Fakat göz ardı ettiğimiz bilgiler, üzerine düşünmediğimiz detaylar ve bir anlık dikkatsizlik söz konusu olduğunda bu sığınaklar tehlikeli hale gelebiliyor. Doğru tedbirler alındığında ise daha güvenli ve huzurlu bir ev yaşamı sağlamak mümkün.

Sağlık Bakanlığı’na ait verilere göre istatistiki olarak ölüm nedenleri sıralamasında 4. sırada olan ev kazaları, yılda yaklaşık 6 milyon insanın hayatını etkiliyor. Yarısı ciddi hasarlara yol açan ev kazalarının yaş ortalaması ise oldukça düşük. Büyük kısmını küçük çocuklar oluşturuyor.

Çoğunlukla bebeklerin hayati tehlike sınıfına girdiği ev kazaları konusu öncelikli konumuz. Alınması gereken önlemler listesi ise tüm yaşam alanlarında uygulanabilecek türden.

Bebek ve Çocukların Ev Kazalarından Korunma Önerileri

Bir anlık ihmal sonucu yaşanacak olumsuz durumları ortadan kaldırmak elinizde. Sağlık Bakanlığı’nın da önerdiği tavsiyeleri hayata geçirmek için yaşam alışkanlıklarınızı gözden geçirebilirsiniz. Bu güvenlik ritüellerini sıralamak gerekirse:
 1. Ev dekorasyonu konusunda düzenlemeler yaparken minik parçalar içeren aksesuarları çocuklarınızın erişebileceği seviyeden daha yükseğe yerleştirmelisiniz.
 2. Mutfak ve banyodaki tüm dolap kapaklarını güvenli hale getirmek için portatif mini kilitler kullanarak çocuklarınızın açmasını engelleyebilirsiniz.
 3. Ocakta yemekler pişerken mümkün olduğunca arka bölümleri kullanıp tencere ve tava sap kısımlarını arkaya bakar şekilde konumlandırmalısınız.
 4. Kesici ve yanıcı tüm ürünleri güvenli bir saklama kutusu içinde, sadece sizin ulaşabileceğiniz bir yükseklikte saklamalısınız.
 5. Pencere ve kapı bölümlerinin kolaylıkla açılmasını engellemek için minik kilitler yerleştirmelisiniz.
 6. Tüm ilaçların bir ecza dolabı içinde ve yüksekte bulunmasına dikkat etmelisiniz.
 7. Ev temizlik ürünlerini çocukların ulaşabileceği yerde bulundurmamalısınız.
 8. Çocukların boğazına yabancı cisim takılması sık görülen bir durum olduğu için olası bir boğulmayı engellemek adına basit ilk yardım eğitimi almayı ihmal etmemelisiniz.
 9. Pencere önündeki koltuk, sandalye, masa gibi eşyalar çocuğun kolaylıkla tırmanabileceği alanlar yaratacağından yerleşim açısından ev dekorasyonuna dikkat etmelisiniz.
 10. Çocuğa zarar verebilecek eşya ve mobilya köşelerini yumuşak ve yapışkanlı tampon parçalarla kontrol altına almalısınız.
 11. Çocuğunuz siz ona bakmazken kitaplık, ünite gibi büyük ev dekorasyon ürünlerine tırmanmayı deneyebileceği için bu tip ürünleri zemine ve duvara sabitleme uygulamasına dikkat etmelisiniz.
 12. Elektrik çarpması konusunda önlem almak için priz kapakları kullanmalısınız.
 13. Çocuklarda zehirlenme belirtileri içinde görülen morarma, öksürme ve konuşamama gibi durumlarda ilk yardım eğitiminiz yoksa vakit kaybetmeden doktora başvurmalısınız.
 14. Çocuğunuzun uyku sırasında düşmesini önlemek için alçak yatak modellerini tercih etmelisiniz.
Yetişkinlerde de Ev Kazalarına Dikkat Edilmeli

Unutkanlık, bilgisizlik ya da aceleci davranmak… Ev kazalarında önlem alırken sadece çocuğunuz için değil kendiniz için de tedbirli olmakta fayda var. Ev kazaları ve önlemlerini konu alırken yetişkinler için alınan dekorasyon önerileriyle güvenli bir ortam yaratabilirsiniz.
 1. Banyo ve mutfak gibi ıslak zemin alanları her zaman tehlikelidir. Özellikle banyolarda kaydırmaz ve havlu dokulu paspaslar kullanmak, tehlikelerden korunmak için yararınıza olacak.
 2. Banyonuzdaki ıslak alanlar için de elektrikli alet kullanımı oldukça tehlikeli. Elektrik çarpmasının önüne geçmek için elektrikli aletlerinizi bu alan dışında ya da ıslak zemini kontrol altına aldıktan sonra kullanmalısınız.
 3. Eğer banyoda duşakabin yerine küvet kullanıyorsanız yakın bölümlerine mutlaka küçük basamaklar ya da tutamak konumlandırmalısınız.
 4. Ev kazalarında en geç fark edilen gaz kokusu veya gaz kaçağı konusunda tedbirli olmak ve gaz zehirlenmesi tehlikesine karşı önlem almak için mutfak camlarında bulunan hava akışı deliklerini hiçbir koşulda kapatmamalısınız. Doğalgaz kaçağı konusunda teknik servis kontrollerini de ihmal etmemelisiniz.
 5. Kimyasal maddeler içeren temizlik ürünlerini kullanırken zararı en aza indirmek için camları açık bırakmalı ve iki farklı temizlik ürününü birbirine karıştırmamalısınız.
 6. Satın alırken otomatik olarak kapanan ısıtıcı, klima, ütü gibi küçük ev aletlerini seçmeye özen göstermelisiniz.
 7. Çoğu zaman karışık ve dağınık bulunan kablo düzeneklerini, takılıp düşmeleri önlemek için duvara sabitleyerek kullanmalısınız.
 8. Ev içinde yüksek alanlara uzanırken güvenlik için üretilen ev içi merdiveni kullanmalı, diğer ev eşyalarından güç alarak tırmanmaya çalışmamalısınız.
 9. Su taşması, yangın tehlikesi gibi durumlara karşı ev güvenlik sistemlerinden size en uygun olanını mutlaka kullanmalısınız.
17.04.2019 - Dekorasyon
Dekorasyon, İç Tasarım, Dizayn