Evde Vakit Geçirme Rehberi: Modunuzu Yükseltecek Aktiviteler

Yaşam alanlarımızda daha fazla vakit geçirmemiz gereken dönemler için bir rehber hazırladık. Evinizde kaliteli şekilde vakit geçirmenizi sağlayacak aktiviteleri sizin için inceledik.

Bazen elimizde olmayan sebepler nedeniyle yaşam alanlarımızda daha fazla vakit geçirmek durumunda kalabiliyoruz. Bu da sosyal yaşantılarımızı olumsuz yönde etkileyebiliyor ve daha durağan yaşamamız gerekebiliyor.

Ancak böyle izole şekilde yaşamamız gereken dönemlerde modumuzu değiştirebilecek ve enerjimizi yükseltebilecek yöntemler var. Bu yazımızda evde yapılabilecek aktivitelerden, kaliteli vakit geçirmek için yapabileceğiniz etkinliklerden bahsedeceğiz.

Zihninizde “Evde vakit geçirmek için ne yapılır?” gibi bir soru varsa doğru yerdesiniz. Hazırsanız başlayalım ve size pozitif enerji verecek ev aktivitelerine göz atalım.

Ev Dekorasyonunu Gözden Geçirin: Yaşam Alanınızı Değiştirin

Yaşam Alanınızı Değiştirin

Yaşam alanlarımızın, çokça vakit geçirdiğimiz yerlerin aynı kalması hayat enerjimizi olumsuz şekilde etkileyen ve monotonluk yaratan sebeplerden biridir. Bu yüzden yaşam alanlarınızda yapacağınız dekorasyon değişiklikleri modunuzu yükseltebilir.

Evinizde yapacağınız ufak değişiklikler bile ruhunuza iyi gelebilir ve görüşünüzü değiştirebilir. Örneğin mutfakta vakit geçirmeyi seviyorsanız mutfağınıza modern dokunuşlar yapabilirsiniz ya da okuma yapmaktan hoşlanıyorsanız kendinize farklı bir okuma köşesi yaratabilirsiniz.

Müzik ve Film Listeleri Oluşturun: Yeni Şeyler Keşfedin

Müzik ve Film Listeleri Oluşturun

Müzikofiller ve sinefiller için evde geçirilen zaman oldukça kıymetlidir, yeni müzikler ve filmler keşfetmek oldukça çekicidir. Siz de evde geçirdiğiniz bu zamanları, farklı grupları ya da farklı yönetmenleri keşfederek daha verimli hale getirebilirsiniz.

Üstelik yeni keşfettiğiniz grupları, müzisyenleri ya da kimsenin bilmediği filmleri farklı dijital mecralarda paylaşarak da sosyalleşebilir, evinizi sanal bir kafeye çevirebilirsiniz. Ayrıca bu tür zamanlarda bazı kült serileri ya da filmleri tekrar izleyerek hafızanızı da tazeleyebilirsiniz.

Yeni Dünyaları Keşfetmek İçin Kitap Okuyun: Ufkunuzu Genişletin

Yeni Dünyalar Keşfedin

Kitaplar için “ruhun ilacıdır” derler. Evde vakit geçirmeniz gereken zamanlarda birbirinden farklı türdeki romanlara, öykülere, biyografilere ya da merak ettiğiniz kişisel gelişim kitaplarına yönelerek dünyanızı değiştirebilirsiniz.

Ayrıca uzun soluklu kitap serileri okumak, aklınızı meşgul edebilir ve merak duygunuzu geliştirebilir. Kahvenizi yapın ve balkonunuza ya da okuma köşenize çekilip sayfaları çevirin.

Ruhunuz ve Bedeninizi Dinlendirmek İçin Yoga Yapın: Zinde Kalın

Zinde Kalın

Son yıllarda hayli trend olan bir öğreti olan yoganın geçmişi aslında binlerce yıl önceye uzanıyor. Sanskritçede “birleşmek” ya da “birlik” anlamlarına gelen yoga, yeniden doğuşu ifade eder.

Yoga; nefes alma ve egzersiz teknikleri sayesinde güçlü kalmanızı sağlarken ruhsal açıdan da dinginleşmenize yardımcı olur. Yoga yaparak stresten ve depresyondan uzak kalabilir, kendinizi olumsuz düşüncelerden arındırabilirsiniz.

İletişimi Güçlendirmek İçin Oyun Oynayın: Sosyal Yönünüzü Güçlendirin

Masa oyunları, kağıt oyunları, legolar ya da yapbozlar... Seçin, beğenin, isteğinize göre saatlerce oynayın. Arkadaşlarınızla ya da ailenizle iletişim kurmanızı sağlayacak bu oyunlar, size keyifli anlar ve mutluluk dolu dakikalar yaşatacaktır.

Ayrıca belirtmekte fayda var. Özellikle çocuklu aileler için oyun oynamak, çocuklarla iletişimi güçlendiren ve aradaki bağı geliştiren türde bir aktivite şeklidir. Çocuklarınızla beraber oynayacağınız oyunlar sayesinde hem dilediğiniz gibi eğlenebilir hem de sosyalleşebilirsiniz.

Yeni Bir Dil Öğrenin: Kendinizi Geliştirin

Dil Öğrenmek

Artık yeni bir dil öğrenmek ya da öğrenilen dillerde yetkinleşmek için evden çıkmanıza gerek yok. İnteraktif platformlar ve programlar sayesinde dünyanın diğer ucundaki kişilerle görüşerek, dersler alarak dil öğrenmek mümkün.

Ayrıca amacınız sadece gramer öğrenmek ve bu alandaki açıklarınızı kapatmaksa bu da mümkün. Birçok üniversitenin ya da dil kursunun interaktif eğitimler verdiği, sınavlar yaptığı programlar bulunuyor. Bunları deneyebilir ve bu dönemde geleceğinize yatırım yapabilirsiniz.

Bunlara ek olarak belgesel izlemekten keyif alıyorsanız “Tasarım Kavramına Bakış Açınızı Değiştirecek Belgesel Filmler” başlıklı içeriğimize de göz atabilirsiniz.

20.03.2020 - Blog
ev hayatı