Gelenekselleşen Objelerin Son Teknolojiyle Yeniden Yaratımı

Klasik ve zamansız kabul edilen dekoratif objeler, yeni nesil bakış açısıyla yeniden yorumlanıyor.


Yıllar hızla geçiyor ve bizimle birlikte yaşam alanımızdaki ihtiyaç ve materyaller de bu zaman makinesi içinde yolculuğunu sürdürüyor. Kıyafetlerimizden günlük rutinlerimize, yapmaktan hoşlandığımız etkinliklerden sık kullandığımız objelere varan geniş bir dünya içindeyiz. Bizi biz yapan tam da bu çerçeveler aslında.

Bazen zaman kazanmak, bazen de hayatı daha keyifli hale getirmek üzere konumlandırdığımız yaşam alanımız içinde yeni olan her detaya bakışımız değişiyor. Kişisel zevkler üzerine kurguladığımız seçimlerimiz içinde geçmişten günümüze kadar gelen ve vazgeçilmez sayabileceğimiz detaylar da var elbette.

Zamana Meydan Okuyan Dekoratif Objeler

Yeni renkler, yeni formlar, yeni teknoloji adımları, zamanda yolculuk yaparken en yeni alternatifleriyle hayatımıza giriyor. Zamansız diyebileceğimiz dekoratif obje çeşitleri, bu en havalı halleriyle gelişen çağa ayak uyduruyor.

Geleneksel ya da nostaljik adı altında bakıldığında tasarım dünyası, ihtiyaçlarımızı yeni artılarla zenginleştiriyor ve masamıza servis ediyor. Cep telefonlarının akıllı telefonlar statüsüne yükselişinden bu yana bu ivme müthiş bir hız kazandı diyebiliriz. Öyleyse yeni dünyanın en yeni zamansız nesneleri bugün hangi kombinlerle bizi selamlıyor, bir bakalım.

Yeni Nesil Kablosuz Masaüstü Vantilatör: Slide

Kullanılmadığında alabildiğine sade ve minimal bir görünüm içinde... Pastel renkleri ve cool duruşuyla ilk bakışta asla anlaşılamayan bir amaca hizmet ediyor: Serinlemek.

Koreli tasarım ikilisi Hooseong Lee ve Beom Sic Jeon, şaşırtıcı bir tasarımla karşımıza çıkıyor. Masaüstü olarak kullanılabilen bir vantilatör tasarlayan dünyaca ünlü tasarımcılar, bu yalın tasarım ve pürüzsüz görünüme sahip vantilatörü, yaygınlaşan home-office kültürüne ve zamana karşı yarışan ofis çalışanlarına ithaf ediyor gibi görünüyor. Motivasyon aracı olarak sayabileceğimiz bu tasarım, sadece gerektiği zamanda görülebilir oluyor. Kullanılmadığı zamanlarda ise sadece basit bir dekorasyon objesi.

Kullanımı ise formu kadar basit ve estetik. Çalıştırmak istediğinizde üst bölümüne zarif bir sürükleme hareketi uygulayarak etkin hale getirebiliyorsunuz. Şarj edilebilir özelliği ile gereksiz kablo ve USB girişlerine muhtaç olmadan her adımda yanınızda taşıyabilme imkanınız var.

Minimalist “akıllı” kablosuz vantilatör, mutlaka her evde bulunan, çoğu zaman hantal formlara sahip vantilatör ihtiyacının yeni nesil bir edisyonu. Zaman ayarlama özelliği ve uzaktan kumanda eklentisiyle de çalıştırmaya kıyamayacağınız güzellikte bir görünüme sahip.

Gramofon Kültürüne Türk İşi Yaklaşım: AcoustiBox

Thomas Edison’un 1800’lü yıllarda dünyamıza armağan ettiği gramofon, o dönemden bu yana her zaman popülaritesini korudu. Zaman içinde değişen formlarıyla dev görünümlere ulaşan gramofon, onca yıl aradan sonra hala gönülleri fethediyor.

Nostaljik ve ikonik bu tasarımın yolculuğu devam ediyor. Bu kez de Türk tasarımı edisyonuyla tüm dünyaya yayılmaya başladı. Efsanevi bir tasarım aşkı ile temelinde fizik ve akustik kurallarından hareketle tasarlanan yeni gramofon AcoustiBox, adeta bir milli gurur kaynağı oldu.

Dünyaca ünlü tasarım fuarlarından olan Paris’teki Maison&Objet ve Frankfurt’taki Heimtextile fuarlarında görücüye çıkan bu yeni tasarım, şimdilerde İsviçre, İtalya, İngiltere, Fransa ve Almanya’da satışta.

Ünlü cep telefonu markalarının hemen hepsinde kullanılabilir olan bu tasarım için kablo, pil ya da şarj cihazına ihtiyacınız yok. Tek yapmanız gereken, telefonu ahşap panel üzerindeki bölüme yerleştirmek ve müzik listenizi oynatmaya başlamak. Sesi üç kata kadar artıran bu sistemde yüksek ses kalitesi, iPhone ve Samsung gibi markaların birçok modeline uyum sağlayabiliyor.

Ahşap ve metalin sahip olduğu kusursuz birliktelikten yararlanan tasarımın birçok farklı renk ve görünüm alternatifi mevcut. Türk tasarım kültürünü desteklemek amacıyla ‘Şık Müzik Deneyimi’ mottosuyla hareket eden AcoustiBox, sizi zamanda yolculuğa çıkarıyor. Dekoratif görünümü de cabası.

Klasik Karaflara Mistik Bir Dokunuş: The Pan

Sofra dekorasyonunun vazgeçilmezlerinden biri olan karaflardan bahsedildiğinde aklınıza ne geliyor? Sadece yalın ve cam malzemeli kıvrak formlar mı? Eğer cevabınız böyleyse düşünce kalıplarınızı değiştirmenin zamanı gelmiş demektir.

Fransız bir tasarım markası olan Moustache Editions, büyülü bir tasarımla karşınızda. Pierre Charrie tasarımı The Pan isimli karaf, seramik bir malzemeyle ve yumuşacık renk geçişleriyle tasarlanmış bir karaf. Fakat sadece bundan ibaret değil.

Peru’da bulunan ve ünlü antik düdüklü karaflardan alınan ilhamla tasarlanan The Pan, o yıllarda büyülü ve spiritüel amaçlarla kullanılmasıyla ünlü oluşuna gönderme yapıyor. Kullanılmadığında hoş bir tasarım elbette, fakat kullanıldığı zaman kuş sesini andıran dinlendirici bir melodiyle şaşırtıyor.

Üretim ve tasarım kültürünü her geçen yıl daha estetik bir bakış açısıyla dünyaya kazandıran Fransız bakış açısı, ritüelistik The Pan karaf ile servis sırasında gülümseten sofralara ev sahipliği yapıyor.

20.03.2019 - Dekorasyon
Dekorasyon, İnovasyon, Ürün Tasarımı