Gerçek Olamayacak Kadar Güzel: VR Park

Hız treniyle ömrünün sonuna dek yetinebilecek bir neslin “taze” bir üyesi olarak gerçeklikle yetinmeyip bambaşka bir evrende, hiç görmediğimiz bir hız trenine binme imkanınız olsa bunu nasıl değerlendirirdiniz? Sanal nedir? Gerçeklik, sanalı yok eder mi? Zor görünen tüm bu soruların cevapları yazımızda...


Yakın gelecekte tıpkı akıllı telefonlar gibi hayatımıza hızlıca sızması beklenen VR (Sanal Gerçeklik) teknolojisi; şimdilik yalnızca bilgisayar ya da konsol oyunlarıyla haşır neşirmiş gibi görünse de sağlık sektörü ve sanat çalışmalarında da geniş bir kullanıma sahip. Hal böyle olunca son dönemin en iddialı sanal gerçeklik projelerinden biri olan SoReal VR Tema Parkı ile tanışmadan edemedik.

Gerçekliğin Sanal Versiyonu Olur mu?

İlk olarak “Sanal gerçeklik nedir?” sorusuyla başlayalım: Samsung Gear VR, Oculus Rift, Google Cardboard gibi farklı teknoloji devlerince hayata geçirilen sanal gerçeklik teknolojisi, gerçek mekanların bilgisayar teknolojisi yardımıyla yeniden yaratılması anlamına gelir. Böylece biz gerçek bir mekanda iken eş zamanlı olarak dijitalde tasarlanmış yepyeni bir mekanda var olabiliriz. Yani bu mekan her ne kadar sanal olsa da mekan içerisinde gerçekleştirdiğimiz tüm fiziksel hareketler gerçekliğini korur ve hatta bazı hareketler bu dijital yanılsamanın da yardımıyla farklı şekilde görselleştirilebilir, zamanlaması ya da hareketlerin sonuçları kurgu mekanda isteğe göre değiştirebilir. Örneğin, gerçek mekanda yalnızca yürürken sanal gerçeklik mekanında eş zamanlı olarak gökte uçabilir ya da yüksek bir dağın tepesinde ufak bir yürüyüşe çıkabilirsiniz. VR yani sanal gerçeklik dünyasına giriş biletiniz ise tamamen bu teknolojiye uygun olarak hazırlanan özel gözlükler. Kimi durumlarda sanal gerçeklik algısını artırmak için bu gözlüklere harici aksesuarlar da ekleyebilirsiniz.

VR: Herkese Yetecek Kadar Var!

Bu teknoloji, henüz yeni yeni hayatımıza girdiği dönemlerde daha komplike gözlükler aracılığıyla hayat buluyordu. Sanal gerçeklik teknolojisinin yaygınlaşmasıyla birlikte bu gözlüklerin de daha uygun fiyatlarla herkesçe kullanılabilmesi amacıyla bu gözlüklerin karton versiyonları olarak tanıdığımız VR Cardboard’lar ortaya çıkmaya başladı. Artık günümüzde 5.2 inç ekrana kadar gelişen iOS veya Android tabanlı akıllı telefonlara sahip tüm kullanıcılar, herhangi bir VR uygulamasını veya videosunu rahatlıkla deneyimleme şansına erişebiliyor. Sanal gerçeklik, başta oyun olmak üzere seyahat, sağlık, moda, sanat ve eğitim gibi farklı birçok alanda kullanılıyor.

Bunun yanı sıra alışveriş ya da giyim gibi daha gündelik ihtiyaçlara yönelik olarak da  kullanılan sanal gerçeklik teknolojisi, markaların da ilgisini çekiyor. Yakın gelecekte bulunduğunuz mekanda almayı hayal ettiğiniz kıyafetleri dijital olarak deneyebilecek ya da hayalinizdeki evi bir çırpıda gezebileceksiniz. Digi-Capital dergisi tarafından yapılan analizlere göre sanal gerçeklik pazarının 2021 yılındaki değerinin toplam 108 milyar doları bulması bekleniyor. Bu da yakın gelecekte bu teknoloji ile neredeyse her yerde karşılaşacağımızın ufak bir kanıtı olarak okunabilir.
Sanal gerçeklikle tanışma evremizi tamamladığımıza göre artık bu nefes kesici teknolojiyi her anlamda deneyimleyebileceğiniz baş döndürücü bir örneği yakından incelemeye geçebiliriz.

SoReal VR Park

Sanal gerçeklik temalı bir eğlence parkı açılsa nerede konumlandırıldı? Evet tahmininiz doğru: Tabii ki Çin. SoReal (Çok Gerçek) adını taşıyan dünyanın ilk sanal gerçeklik tema parkı, isminde barındırdığı küçük nüktesinin altında çok daha şaşırtıcı bir dünya taşıyor. Toplamda 3.000 metrekarelik bir alana yayılan bu göz alıcı tema park, gerçekten de adının hakkını veriyor. Bu görkemli parkın açılışını ise ilk bakışta fark etmekte pek zorlanmayacağınız, yaklaşık 750 ton çeliğin kullanılmasıyla oluşturulan dev bir Transformers heykeli yapıyor. Heykelin büyüklüğü ise 2 adet Boeing 747 boyutuyla neredeyse aynı.

Hero ve House of Flying Daggers gibi filmlerin yanı sıra 2008 Pekin Olimpiyatları açılış töreninin de yönetmeni olan Zhang Yimou tarafından kurulan bu özel park, sekiz ana üründen oluşuyor. Her üründe farklı olanaklar ve hikayeler yer alıyor. Ziyaretçiler tek bir ürün için parka giriş yapabildikleri gibi yarım gün ya da tam gün seçenekleriyle diğer ürünleri de deneyebiliyorlar. Projenin en dikkat çeken yanı ise tekli değil sosyal bir deneyim sunması. Yani maceraya atılacak her bir ziyaretçi, hikayesini diğer katılımcılarla birlikte deneyimleyecek.

Geçtiğimiz yıl 60 gün süreyle deneme ziyaretlerine açık olan parkı toplamda 6000 kişi ziyaret etti. Modern teknolojileri geleneksel eğlence tesisleri ile birleştirerek ziyaretçilerine yeni bir deneyim yaşatmayı hedefleyen bu ilginç projede sanal hız trenleri, atış oyunları ve uzay yolculuğu turları dahil olmak üzere farklı birçok konsept sunuluyor. Aynı zamanda sanal gerçeklik filmi yapım stüdyosu, VR araştırma ve geliştirme merkezine de ev sahipliği yapan bu kapsamlı projede, aslında sanal gerçeklik tutkunlarının ihtiyaç duyacağı neredeyse her şeyin bir arada toplandığını söyleyebiliriz. Olanakları kadar mimarisiyle de dikkat çeken bu iddialı projenin toplamda ne kadar ziyaretçiye ulaşacağı merak konusu olsa da 2020 yılında bu projenin, değerini 22 milyar dolara katlaması da beklenen gelişmeler arasında.


08.06.2018 - Tasarım ve Mimari
Mimari, Tasarım, Haber