Hem İhtişamlı Hem Modern: Dekorasyonda Rose Gold Renk Kullanma Rehberi

Aynı anda rustik, modern ve lüks çağrışımlar yaratarak mekânlara elegan bir görünüm katan rose gold rengi layıkıyla kullanmak için içeriğimize buyurun.


Metalik tonlar, moda ve dekorasyon dünyasındaki popülerliğini hız kesmeden arttırırken bu tonlar arasında bir tanesi çok daha fazla dikkat çekiyor. Sarı altının ihtişamı ile gümüş renginin o “cool” hissini aynı bünyede toplayan rose gold tonları, hem modern hem de gösterişli bir yaşam alanı hayal edenlerin birinci tercihi oluyor.
Hemen her renk ve dekorasyon stili ile kusursuz bir uyum sağlasa da rose gold rengi ev dekorasyonunda kullanmanın da bazı garantili yolları var:

Ton Sür Ton Uygulamaları

Ton sür ton, en basit anlatımla ton üzerine ton demek. Son dönemin en popüler kavramlarından. Rose gold tonlarının en şık kullanım biçimlerinden biri de pembe renk spektrumunun farklı tonları ile bir arada kullanarak bir ton sür ton etkisi yaratmak. Özellikle grinin farklı tonlarını fon olarak kullanabileceğiniz bu uygulamada, pudra pembesinden şeker pembesine kadar pek çok farklı pembeyi rose gold objelerle kombinleyerek mekânda dinlendirici bir bütünlük algısı oluşturabilirsiniz.

Ev Tekstillerine Sıra Dışı Bir Dokunuş

Rose gold rengi dekorasyonda sadece lambalarda, aynalarda ya da benzer dekoratif objelerde kullanmak zorunda değilsiniz. Çünkü rose gold rengin açık ve koyu tonları artık kırlent, yastık, halı, perde ve puf gibi pek çok ev tekstil ürününde de kullanılıyor. Eğer siyah-beyaz ya da gri-sarı gibi alışılmış renk kombinasyonlarından oluşan bir odanız varsa bu odada rose gold renkli koltuk minderleri kullanarak mekânın havasını anında değiştirebilirsiniz.

Beyaz Fonda Metalik Esintiler

Rose gold tonları, özellikle beyaza boyanmış duvarlar ve ağırlıklı olarak beyaz renkli mobilyalarla dizayn edilmiş sonsuzluk hissi veren iç mekanlarda etkileyici bir kontrast yaratıyor. Minimalist tasarlanmış odalardaki boşluk hissini tek dokunuşla alıp götüren ve sıcak bir hava katan rose gold aksesuarları, bu tip odalarda rahatlıkla kullanabilirsiniz.

Mermer & Rose Gold Uyumu

Rose gold dekorasyon deyince akla hemen natürel mermer materyalle tasarlanmış mutfak ve banyolar geliyor. Çünkü iç mekân tasarımcılarına göre rose gold rengin kendine has lüks duygusu, doğal mermerin uyandırdığı kalite algısı ile muhteşem şekilde örtüşüyor. En az koyu renkli masif ahşap ile siyah metal ya da huş ağacı ile taş duvarlar kadar yakışan bu iki malzemeyi banyonuzda armatür ve havlupanlarda ya da mutfak kabinlerinin kulplarında kullanabilirsiniz.

Rose Gold Mobilyalarla Lüks Mekânlar Yaratmak

19. yüzyıl Rus mimarisinde, özellikle aristokratların ve devlet adamlarının yaşadığı evlerde sıklıkla kullanılan rose gold kaplamalı mobilyalar, bugün modern yorumları ile mobilya galerilerinin vitrinlerini süslüyor. Özellikle berjer, orta sehpa ve dresuar gibi parçalara çok yakışan rose gold rengi, geometrik formlu mobilyalarınızda tercih edebilirsiniz.

14.08.2018 - Dekorasyon
İç Tasarım, İnovasyon, İpucu