Işığa Dönün: Ev Dekorasyonunda Doğru Aydınlatma Kullanımları

Ev dekorasyonunun altın kurallarından biri, yaşam alanlarındaki ışık dengesini kurmak ve aydınlatmaları doğru seçmektir. Şimdi gelin, yanlış bilinen doğrulara göz atalım ve aydınlık bir ev dekorasyonu için olmazsa olmazları sıralayalım.


Yaşam alanlarınıza hayat veren en önemli unsurlardan biri, aydınlatmaların kesinlikle doğru seçilmesidir. Şık ve ferah bir ev dekorasyonu için aydınlatma ipuçlarımıza hemen göz atın!

Özellikle açı ya da yükseklik gibi fiziksel özellikleri sebebiyle karanlık kalan evlerde, aydınlatma seçimi ve kullanımı son derece önemlidir. Aynı şekilde küçük evlerde de daha ferah bir görünüm sağlamak için hem doğal ışıktan hem de aydınlatmalardan yardım almak gerekebilir. Farklı kullanımların olduğu farklı yaşam alanlarına yönelik ihtiyaçlar, aydınlatma seçimlerini büyük oranda etkiler. Aydınlatmalar temelde 3’e ayrılır: Ortam aydınlatmaları, vurgu aydınlatmalar ve görev aydınlatmaları.

Ev Dekorasyonunda Aydınlatma Türleri

Ortam aydınlatmaları, alanın tümüne yetecek şekilde ve yine odanın fiziksel koşullarına göre ayarlanır. Bu tip aydınlatmalar çok sık ve uzun süreli olarak kullanıldığı için mutlaka tasarruflu lambalar tercih edilmelidir. Ortam aydınlatmaları tamamlandıktan sonra vurgu aydınlatmaların seçimi yapılabilir. Mevcut alanlardaki doğal ışık ve mobilya kullanımı göz önünde bulundurularak hangi odada ne tür bir vurgu yapabileceğinize karar verebilirsiniz. Ortam aydınlatmalarında genellikle tavana sabitlenen aydınlatmalar ya da geniş ampuller kullanılabilir. Ampul renk ve model seçimi tamamen ev dekorasyonunuza bağlı olarak farklı biçimlerde tercih edilebilir.

Son olarak belirli işlerinizi gerçekleştirmek üzere amaç odaklı kullanılan görev aydınlatmalarına gelelim: Görev aydınlatmaları; yemek pişirirken, kitap okurken ya da akşam saatlerinde görüş sağlayamadığınız çekmece içi ya da dolap bölmelerine göz atarken işlerinizi kolaylaştırmak üzere tasarlanır ve kullanılır. Sarkıt lambalar, okuma lambaları, abajurlar, tuvalet masası lambaları, tezgah lambaları, banyo dolabı lambaları, LED ışıklar ve masa lambaları, bu tip aydınlatma türleri içerisinde sınıflandırılır.

Adım Adım Aydınlatma İpuçları

Daha önce de altını çizdiğimiz üzere ev dekorasyonunda aydınlatmaların payı büyüktür ve her yaşam alanının, kullanım amacına bağlı kalınarak farklı şekilde aydınlatılması gerekir. İşte yaşam alanlarınıza özel farklı kullanımlar için ipuçları:

  • Mutfak aydınlatmalarını ağırlıklı olarak tezgah, masa gibi sık kullanılan bölgelerde yoğunlaştırmalısınız. Hangi tipte aydınlatma kullanırsanız kullanın, burada ampul seçimi önemlidir. Görüşünüzü engellemeyecek, gözlerinizi yormayan güçlü bir ışık tercih etmelisiniz. Mutfakta genellikle vurgu aydınlatmalar ön planda olur. Genel aydınlatmalar da yine yoğun olarak kullanılmalıdır.

  • Bol ışık ihtiyacı olan diğer bir yaşam alanı da banyolardır. Evden çıkmadan önce hazırlandığınız ve aynayla bolca haşır neşir olduğunuz bu alanda, genel aydınlatmalar faydalı olacağı gibi özellikle ayna çevresindeki vurgu aydınlatmalar da işlevsel olacaktır.

  • Oturma odası aydınlatmalarında yine sizi çok yormayacak ekonomik aydınlatmaları tercih etmeye gayret edin. Bu bölümde genel aydınlatmalar yararlı olacağı gibi alanı kullanım amaçlarınıza yönelik olarak vurgu ışıklandırmalar da ekleyebilirsiniz. Mesela televizyon izlemiyorsanız ve oturma odasını dinlenmek ya da kitap okumak için tercih ediyorsanız gözlerinizi yormayacak ve belirli noktaları hedefleyen vurgu aydınlatmalar tercih edebilirsiniz. Tavana gizlenmiş veya duvardan yansıtılmış ışık kaynakları da bu anlamda faydalı olabilir. Gündüz saatleri için de mutlaka doğal ışıktan faydalanmayı unutmayın.

  • Yatak odanız için rahatlatıcı, yoğun olmayan bir ışıklandırma tercih edin. Yine tavana gizlenmiş lambalar, yatak başında ufak aydınlatmalar ve abajur, lambader gibi hafif ışık sağlayan ışık kaynaklarını kullanabilirsiniz. Gündüz saatlerinde sizi rahatsız edebilecek güneş ışıklarını engellemek için dekorasyonunuzda mutlaka kalın güneşliklere yer verin.

Son olarak aydınlatmalar genelinde mutlaka dikkat etmeniz gerekenleri de sıralayalım:

  • Işık ve aydınlatma ihtiyaçlarınız gün içerisinde değişkenlik gösterebilir. Bu nedenle elektrik anahtarlarını dimmer anahtarlarla değiştirerek ışığı kapatıp açmak dışında dilediğiniz şekilde kısabilir ve ihtiyacınız olan atmosferi hızlıca yaratabilirsiniz.

  • Işığın odada iyi bir şekilde dağıldığından emin olmak için ışıklandırmalarınızın oda içerisine eşit şekilde değil, farklı seviyelerde dağıldığından emin olun. Mesela bir adet tepe lambasıyla yetinmek yerine şifonyer veya sehpa üzerinde destekleyici ışıklar ya da yerde konumlanan dekoratif lambalarla harika bir kombinasyon yaratabilirsiniz.

  • Işığın gözünüzü yormaması için odanın ayrı bölümlerinin farklı miktarda ışıkla aydınlanmasına izin verin.

  • Söz konusu aydınlatmalar olduğunda yalnızca dekoratif anlamda düşünmeyin. Işık düzenlemeleri hem stres düzeyinize hem de uyku düzeninize ve yaşam standartlarınıza etki eder, bunu unutmayın.


10.07.2018 - Dekorasyon
İç Tasarım, İpucu, İnovasyon