Islak Alan Dekorasyonu: Banyonun Yeni Trendleri

Banyolar evimizdeki yaşam enerjisini değiştiren özel alanlardan. Bu yılın öne çıkan banyo trendlerini ve tasarımlarına dair detayları sizler için inceledik.

Banyo denildiğinde zihninizde şıklıktan ziyade pratiklik canlanıyor olabilir. Bu yüzden de banyo dekorasyonu sizin için evdeki diğer alanlar kadar önemli olmayabilir. Ancak dikkatli düşündüğünüzde banyoda hayli zaman geçirdiğinizi ve banyonun evinizdeki özel alanlardan biri olduğunu fark edeceksiniz. Banyonuzda ruhunuza uygun şekilde yaratacağınız bir atmosfer sizi farklı şekillerde mutlu edecek ve yaşam enerjinize olumlu şekilde yansıyacaktır. Bebeköy Nef’de dekore ettiğiniz banyonuzdan deniz manzarasını izlediğinizi hayal edin! Dilerseniz 2019’un banyo trendlerini inceleyelim ve sizin için hazırladığımız tasarım önerilerine göz atalım.

1. Minimalist Dokunuşlar

Minimalizm, son yıllarda bir sanat akımı olmanın ötesinde bir yaşam biçimi halini aldı. 'Less is more' yani 'Az, çoktur' felsefesiyle ses getiren bu akım, nesnelliği ve sadeliği ön plana çıkarıyor. Minimalist çizgileri ve dokunuşları evinizin her noktasında uygulayabileceğiniz gibi sadece banyonuzda da değerlendirebilirsiniz.

2. Asimetrik Çizgiler

Asimetrik motifler, dokular ve ögeler, modern dekorasyonda ortama akıcılık katan unsurlardandır. Banyonuzda içinizi sıkan bir ambiyans varsa kullandığınız aksesuarlardaki ve eşyalardaki doğrusal yapıyı yok edebilir, orijinal bir atmosfere sahip olabilirsiniz. 2019 yılı içerisinde asimetrik biçimler özellikle banyo dolapları, raflar ve çekmeceler için hayli popüler durumda.

Asimetrik çizgiler ve eşyalar sayesinde banyonuzdaki monotonluğu kırabilirsiniz, farklı tasarımlarla ezberleri bozabilirsiniz.

3. Işık Saçan Aynalar

Işıklı aynalar son dönemlerde banyolarda sıklıkla gördüğümüz ayna modellerinden. Özellikle zamanın ruhuna uygun, çağdaş ve minimalist banyo dekorasyonlarında çerçevesi olmayan ama arkasında LED ışıklar bulunan ve parıl parıl duran ayna tasarımları yaygınlaştı. Bebeköy Projesinde de bunun örneklerini göreceksiniz ekstra bir şey yapmanıza gerek yok!

Bu şık ayna modelleri, banyodaki tezgah bölgesinde ekstra bir ışıklandırma yapma ihtiyacını da ortadan kaldırıyor. Yani ilgi çekici olduğu kadar kullanışlı da.

4. Doğal Taşlar

Banyolarda doğal malzeme kullanımı popüler bir konsept halini aldı. Geçtiğimiz yıllarda ahşap tasarımlar banyolara hakimdi, ancak artık ahşabın yerini doğal taşlar ve malzemelerden oluşan donanımlar aldı.

Yeni nesil banyoları doğal taşlardan oyulan orijinal lavabolar süslüyor. Doğal taşlar ve diğer doğal malzemeler kullanılarak oluşturulan tasarımlar önümüzdeki yıllara damgasını vuracak.

5. Ferahlık Hissi Veren Bitkiler

Salonlarımızda ya da balkonlarımızda duran ve evimizin havasını değiştiren bitkiler artık banyolarda da kullanılmaya başlandı. Özellikle bambu, aloe vera, sarmaşık gibi pek çok bitkiyi banyolarda dekoratif şekilde kullanmak mümkün.

Bitkilerin banyolara girmesiyle beraber banyolarda ekolojik bir açılım yaşandı. Yani bitkiler, banyolardaki atmosferi değiştirme ve farklı bir tema yaratma açısından size yardımcı olabilir. Ancak kullanacağınız bitkilerin güneşe gereksinim duymamasına dikkat etmelisiniz.

6. Ham Beton ve Sade Zemin Etkisi

Farklı türdeki fayans modelleri uzun süredir banyo dekorasyonunda önemli bir yere sahipti, ancak bir süredir banyo zeminleri açısından alternatif tercihlere yönelim başladı. Öyle ki fayans kullanılmayan banyo dizaynları oldukça yenilikçi ve ilgi çekici alanlar ortaya çıkarıyor.

Brüt ya da ham beton eskiden sadece bahçelerde ya avlularda kullanılan bir yüzeydi ama günümüzde endüstriyel ve çağdaş tasarımlar açısından ham beton kullanımını zeminlerden duvarlara birçok noktada görmek mümkün.

Hayat standartlarınız ve kişisel zevkleriniz doğrultusunda dokunuşlar yapacağınız bu yeni banyo tasarımları, evinizdeki özel yaşam alanına farklı bir enerji ve güzellik katabilir.

05.08.2019 - Dekorasyon
Trendler, Dekorasyon, Dizayn