Kendinizi Bir Uzay Filmi Setinde Hissettirecek 5 Kapsül Otel

1970’lerde “daha az alanda daha çok insan konaklatma” amacıyla Japonya’da ortaya çıkan kapsül oteller, bugün zorunlu bir çözümün ötesinde tasarım, teknoloji ve bol bol deneyim vadediyor.


Başlarda uçak veya trenleri rötar yapan yolcuların havalimanı ve istasyonlarda gecelemesi için geliştirilen pratik ve ucuz bir çözüm olan kapsül oteller, Japonya’da gayrimenkul fiyatlarının astronomik seviyelere ulaşması ile zaman içinde bir geleneğe dönüştü. Bugün sadece havalimanı ya da tren istasyonlarında değil, Japonya’da ve başka birçok ülkenin en hip semtlerinde boy gösteren kapsül oteller “deneyim” odaklı seyahat etmek isteyen gezginlerin ilk tercihi. Ortalama 4-5 metrekarelik bir alanda konaklama deneyimi yaşatan bu ilginç oteller son yıllarda zamanın ötesindeki iddialı iç tasarımlarıyla da dikkat çekiyor. İşte, içinde konaklayanların zaman algısını değiştiren 5 yaratıcı kapsül otel:

9 Hours Hotel, Tokyo / Japonya

Kapsül otel geleneğinin ortaya çıktığı ülke olan Japonya’nın başkenti Tokyo’nun birçok farklı bölgesinde şubeleri bulunan 9 Hours Hotel, minimalizm ve simetri tutkunları için adeta bir cennet! Çünkü bu otelde her şey “gereğinden fazla” sade ve düzenli! Black Mirror dizisinin “Fifteen Million Merits” bölümündeki distopik düzeni ve bu düzendeki tektipleştirilmiş yaşam alanlarını anımsatan 9 Hours Hotel, sırf özgün iç dekorasyonu nedeniyle her yıl milyonlarca yabancı turistin ziyaret ettiği kapsül otellerin başında geliyor.

Nonze Hostel, Pattaya  / Tayland

Güneydoğu Asya’nın en turistik ülkesi olan Tayland’ın Pattaya kentinde bulunan Nonze Hostel, endüstriyel tasarım unsurları taşıyan modern dekorasyonu ile pek çok mimari ödülüne layık görülmüş bir otel. Ortak alanlarında koyu renkli metal ve ham ahşap materyallerin kullanıldığı Nonze Hostel’in otel odası tasarımları ise ortak alanlara nazaran biraz daha klasik. Açık renkli ahşap paneller ve beyaz rengin hakim olduğu ses yalıtımlı kabinler oldukça sade ve dinlendirici.

UZ Hostel, Taipei / Tayvan

Kendini dev bir uzay gemisinin mürettabatı gibi hissetmek isteyenler için tasarlanan UZ Hostel, bize göre dünyadaki en ilginç oteller arasında önemli bir yere sahip. Tayvan’ın başkenti Taipei’de bulunan UZ Hostel, son derece fütüristik tasarımını teknolojik donanımlarla birleştiren bir otel. Örneğin UZ Hostel’de bulunan kabinler ve eşya dolapları, pek çok kapsül oteldeki gibi anahtar yerine misafirlere verilen kişiye özel QR kodlu giriş kartları ile açılıyor. Star Wars severlerin ilk bakışta Prenses Leia’nın komuta ettiği Tantive IV isimli uzay gemisine benzeteceği iç mekanları ile dikkat çeken bu kapsül otelde, Stormtrooper ve Darth Vader kostümleriyle eğlenceli fotoğraflar çektiren konuklara rastlamak da mümkün.

The Capsule Hotel, Sidney / Avustralya

Bilim kurgu filmlerinden aşina olduğumuz karanlık sinematik evrenleri anımsatan The Capsule Hotel’in kapsül tasarımları ne kadar koyu renkli ve fütüristik ise, otelin ortak alanlarında ise 50’li yıllardan izler taşıyan klasik Amerikan tarzını görmek mümkün. Bir baraj kapağı gibi açılıp kapanan ürkütücü kapıları ile dikkat çeken The Capsule Hotel’in tüm kabinlerinde Wi-Fi, priz ve acil durum butonu gibi teknolojik donanımlar yer alıyor.

Capsule Hotel Astil Dotonbori, Osaka / Japonya

Japonya’nın mimari ve tasarım kenti Osaka’da sadece binaların dış cepheleri değil, iç tasarımları da son derece dikkat çekici. İşte, Osaka’nın en hip bölgelerinden Dotonbori’de bulunan Capsule Hotel Astil de böyle bir tasarım harikası. Şeffaflık ve simetri odaklı bir tasarım anlayışı ile dekore edilen bu kapsül otelde en dar alanların bile en verimli şekilde kullanılması sağlanmış.


28.08.2018 - Tasarım ve Mimari
Mimari, Tasarım, Sanat