Kışın Tadını Evinizde Çıkarın: Kahve Eşliğinde Okuyabileceğiniz Romanlar

Soğuk kış günlerinde kahve eşliğinde kitaplara dalmak isteyen edebiyat tutkunları için farklı türlerden ve zamanlardan kış temalı romanları inceledik.

Kış aylarında katıldığımız etkinlikler ve sosyal aktiviteler, ilkbahar ve yaz aylarından farklı olarak hepimiz için azalabiliyor. Soğuk, puslu ve gri kış günlerinde evlerimizde vakit geçirmeyi tercih edip sıcacık battaniyelerimize sarılmak isteyebiliyoruz.

Kendimizi dinlemeyi ve yalnız kalmayı istediğimiz bu dönemlerde en iyi arkadaşlarımız ise hiç şüphesiz kitaplar. Özellikle uzun kış gecelerinde okunan kitapların, dalınan maceraların tadı bir başka oluyor.

Bu yazımızda size kışın okunacak romanlardan bahsedeceğiz ve kitap önerilerinde bulunacağız. Kış aylarına çok yakışacak bu kitap önerileri ile zamanın nasıl geçtiğini anlamayacaksınız. Hazırsanız kış temalı kitaplar listemize başlayalım ve edebiyatın tadını çıkaralım.

1. Lev Tolstoy - Anna Karenina

Rus edebiyatının usta ismi Lev Tolstoy; eserleri yüzlerce dile çevrilmiş, milyonlarca insan tarafından okunmuş ve edebiyat tarihine adını altın harflerle kazımış bir yazar. Anna Karenina romanı ise usta edebiyatçının başyapıtlarından biri.

Tolstoy bu eserinde 19. yüzyıl Rus toplumunun ruhsal gelgitlerini çarpıcı bir aşk ve ihanet hikayesi etrafında ilmek ilmek işliyor, sıra dışı gözlem gücünü konuşturuyor. Modern dünya edebiyatının gelmiş geçmiş en iyi romanlarından biri olarak kabul edilen Anna Karenina, zamansız bir eser olarak güncelliğini günümüzde de korumaya devam ediyor.

Bu klasik eseri henüz okumadıysanız çok şey kaçırmışsınız demektir. Kahvenizi koyup battaniyenizi üzerine çektikten sonra sayfaları çevirmeye başlayabilirsiniz.

2. Charles Dickens - Bir Noel Şarkısı (A Christmas Carol)

“Dünya üzerinde kahkaha ve güler yüzlülük kadar karşı konulmaz derecede bulaşıcı olan bir şey yoktur.”

İngiliz yazar Charles Dickens; klasik edebiyata yaptığı katkılar sebebiyle edebiyat tarihinde özel bir yere sahip. Dickens; ilham veren hikayeleri, iz bırakan karakterleri ve çarpıcı betimlemeleriyle Viktorya Dönemi’ne damgasını vurmayı başarmış.

Oliver Twist, Antikacı Dükkanı, İki Şehrin Hikayesi eserleriyle tanınan Dickens'ın "Bir Noel Şarkısı" kitabı da hayli ünlü ve yayımlandığı dönemde hayli sevilmiş. Etkisi günümüze kadar uzanan bu eserde Ebenezer Scrooge’un esrarengiz hikayesi anlatılıyor. Bu eseri henüz okumadıysanız kışla ilgili romanlar listenize almanızı tavsiye ederiz.

3. Jack London - Beyaz Diş (White Fang)

Jack London, Amerikan edebiyatının ikonik romancılarından biri. Dünya edebiyatına armağan ettiği Martin Eden, Vahşetin Çağrısı, Demir Ökçe ve Beyaz Diş gibi eserleriyle tanınan yazar, oldukça zorlu bir hayat geçirmiş ve bu yaşam mücadelesini de eserlerine son derece gerçekçi şekilde aktarmış.

Yazarın en çok sevilen eserlerinden biri olan Beyaz Diş; vahşi bir hayvanın gözünden hem doğal hayata hem de insanların amansız dünyasına eleştirel bakış sunuyor. Alaska'nın zorlayıcı doğasında geçen hikaye, nefes kesici bir macerayı ele alıyor.

4. Paul Auster - Kış Günlüğü (Winter Journal)

Paul Auster, çağdaş edebiyatın en dikkat çeken ve en çok okunan isimlerinden biri. Üniversite eğitimini Fransız, İngiliz ve İtalyan edebiyatları üzerine yapan Paul Auster, aynı zamanda çevirmen ve senarist.

Kaleme aldığı Kış Günlüğü eserinde yaşadıklarını, yaşayamadıklarını, hayallerini, gerçeklerini açık yüreklilikle anlatan yazar, okuyucularına bir öze dönüş öyküsü sunuyor.

5. Stephen King - Medyum (The Shining)

Stephen King, günümüz dünyasının en çok okunan yazarlarından biri. Korku ve fantastik edebiyatın duayeni olan isim, dünya çapında çok satanlar listelerine girmiş elliden fazla romanın da sahibi.

Kendine has dilinin yanında olay örgüsü kurma ve atmosfer yaratma becerisiyle tanınan King, sinemaya uyarlanan onlarca eserleriyle de tanınıyor. Başyapıtlarından biri olan Medyum ise kış mevsiminde geçen olayları konu ediniyor. Jack Torrence isimli karakterin ailesiyle beraber kimsesiz bir otele yerleşmesi ile gelişen olayları anlatan eser, kendi türündeki başucu yapıtlardan biri olarak kabul ediliyor.

Ayrıca bu eser usta yönetmen Stanley Kubrick tarafından 1980 yılında sinemaya uyarlanmış ve kült statüsü kazanmış. Başrolünde efsane aktör Jack Nicholson’ın yer aldığı bu filmi de izlemediyseniz muhakkak izleyin.

Bonus: Orhan Pamuk - Kar

2006 yılında Nobel Edebiyat Ödülü’nü kazanan Orhan Pamuk, ünü tüm dünyaya yayılan romancılarımızdan biri. Yazarın en iddialı romanlarından biri olarak kabul edilen Kar ise toplumsal gerçekçi yönüyle dikkat çekiyor.

Kanadalı ünlü yazar Margaret Atwood'un "Kar, zamanımızın okunması gereken temel kitaplarından." diyerek övdüğü eser, 2004 yılında ABD’de de “yılın en iyi 10 kitabından biri” olarak gösterilmiş.

Bu öneri ile yazımızın sonuna geliyoruz, ancak okumaya devam etmek istiyorsanız “Sinema ve Mimarlık Etkileşimi: Tasarım Temalı Filmler” içeriğimize geçebilirsiniz.

27.01.2020 - Kültür Sanat
Kültür