LEGO'nun Sürdürülebilir Plastikten Hazırladığı Yeni Koleksiyonla Plastik Devrimi

Dünya oyuncak devi LEGO, geri dönüştürülebilir plastikten ürettiği yeni LEGO serisiyle plastiğin doğaya verdiği zarara ve çevre sorunları gibi konulara karşı savaş açıyor.

Sürekli gelişen ve değişen bir dünyada yaşıyoruz. İhtiyaç ve farkındalıkların yerine her gün bir yenisi daha ekleniyor. İnsanlığın çevre kirliliği, evsel atıklar, ambalaj atıkları ve plastik atıkların arasında devam ettiği yaşamına da artık yeni tanımlar eklendi. Enerji verimliliği, geri dönüşüm, doğa dostu, organik ürün ve son olarak biyoplastik. İnsanlık her geçen gün bu tanımların içini doldurmaya ve yaşadığı dünyaya iyilik yapmaya devam ediyor.

LEGO da bu iyilik elçilerinden biri. Danimarkalı dünyaca ünlü oyuncak şirketi LEGO, klasikleşmiş plastik ham maddeden ürettiği oyuncaklarıyla daima zirvede alıyor. Fakat gelişen ve değişen dünyanın ihtiyaçlarına da cevap vermeyi görev edinmiş durumda. Çocukluk yıllarımızdan aşina olduğumuz, sadece küçüklerin değil yetişkinlerin de özel hobileri arasında yer alan ve hayal gücü dünyasının kapılarını açan LEGO ile bloklar kurgulama geleneği, marka içindeki yeni gelişmelerle gönülleri fethetmeye devam ediyor. Artık plastik ürünlere bakış açımız değişmeye başlayacak gibi.

2015 yılından beri plastik üretimi konusunda bir alternatif arayan, sürdürülebilir çevre ve sürdürülebilir yaşam anlayışlarına uygun, ekolojik bir malzeme elde etmek üzerinde çalışan LEGO, nihayet sonuca ulaştı. Hem de oldukça önemli bir sonuca: Biyoplastik üretimi ile oyuncaklar tasarlayan marka, ilk koleksiyonunu satışa çıkardı bile.

Doğal Kaynaklardan Elde Edilen Plastik Oyuncaklar

Dünyadaki oyuncak ve plastik üretimi konusunda yeni bir dönem başlatacak hamleyle çevresel sürdürülebilirlik bakış açısı sayesinde şeker kamışı bazlı plastikten üretilen yeni bir malzemeyle oyuncaklar tasarladı. ‘Plants From Plants’ isimli ilk oyuncak koleksiyonunda bu çevreci etkiyi doğrudan hissetmek mümkün. Amacına uygun düşecek şekilde bu konsepti oluşturan oyuncaklar; çimenler, ağaçlar ve çalılardan oluşan yeşil bir temayla satışa çıktı. Eğlenceli, mesaj içerikli ve sevimli bu yeni seri, dekorasyon konusunda mini aksesuarlar olarak bile kabul edilebilir nitelikte.

İlk çevreci LEGO serisi olan bu koleksiyon, özel bir polietilen plastikten üretildi. Plastik ham madde üretimini azaltıp zamanla yok etmeyi planlayan markanın Çevresel Sorumluluk Departman Başkanı Tim Brooks da bu güzel haberi tüm dünyayla böyle paylaştı: “Yaşadığımız dünyada olumlu bir etki yaratmak istedik ve bunun için çok çalışıyoruz. Bundan sonrası için de çizgimiz hep bu bakış açısıyla devam edecek.”

Yeni malzemeyle var olan esnekliği ve sağlamlığı koruyan LEGO parçaları, görünürde ve kullanımda hiçbir farklılık yaratmıyor. Buna rağmen şimdiden plastik ham madde üretimi ihtiyacını %1-2 oranında azalttı bile. Ancak hedef kesinlikle bununla sınırlı değil. 2030 yılına kadar tüm oyuncak ve ambalajlarda sürdürülebilir malzeme kullanımı sağlayacak olan dünya devi, tüm alanlarında sıfır atığa ulaşmayı planlıyor. Üstelik bu yeniliğe geri dönüştürülebilir oyuncak ambalajları da dahil.

Plastik Yerine Biyoplastik Kullanarak Geri Dönüşüme Destek

Bir diğer dünya devi WWF (World Wildlife Foundation - Dünya Doğayı Koruma Vakfı) ile iş birliği içinde olan LEGO, aynı zamanda biyoplastik kullanımına ve geri dönüştürülmüş malzeme kullanımına teşvik ediyor. Bioplastic Feedstock Alliance’a da katılmasının ardından Fast Company’nin ‘2018 En Yenilikçi Şirketler Listesi’ne girmiş olması da cabası. Yani tam anlamıyla yeşil bir dünyaya uyum sağlayan markanın bu düşünceli hareketi, tüm dünyadan alkış almayı başardı.

Bu yeniliklerle birlikte organik ürünleri hayatımıza almaya başlamanın ardından ikinci adımımız, günlük hayatta biyoplastik malzeme tercihi olacak gibi görünüyor. Bu durum özellikle oyuncaklarda gelecek vadediyor. Sağlıklı ve birden fazla kez geri dönüşüme dahil olabilen bu malzeme, sürdürülebilir ve kaliteli bir yaşamın kapılarını açıyor. Hal böyle olunca çevre koruma konusunda tercihlerimizi değiştirmeye başladığımız son birkaç yılda plastik ham madde üretimini azaltmak için poşetlerden vazgeçerken çok daha geniş çaplı düşünmemiz için LEGO iyi bir örnek olacak.

Küçük bir çocuğun bakış açısıyla şekillendirdikleri, yeni LEGO oyuncaklarıyla kurgulanmış, gülümseten bir video bile hazırlanmış. Videoya buradan ulaşabilirsiniz.

13.03.2019 - Teknoloji
Ürün Tasarımı, İnovasyon, Teknoloji