Loft Stili Dekorasyon Nasıl Yapılır?

Loft stili 21. yüzyılın dekorasyon trendlerinden biri konumunda. Modern şehir yaşamının stilize ve vazgeçilmez tarzlarından biri olan bu tarzı sizler için inceledik.

Yüksek tavanlı, geniş ve huzur veren bir tarz… Son yıllarda trend haline gelen loft stili evler, şehir yaşamının cezbedici, ilham veren ve tutku dolu tarafını yansıtıyor. Monoton yapılara başkaldırı niteliğindeki loft ev tasarımları, modern yaşamın bir simgesi olarak tüm dünyada hızla yayılıyor ve çok sayıda insan tarafından tercih ediliyor.

Günümüzde yaratıcılığın, özgünlüğün ve özgürlüğün ifadesi olan loft tarzı ev dekorasyonu, ilk olarak 1970’li yıllarda ABD’de ortaya çıktı. Açık ve esnek alanları, büyük pencereleri, çıplak strüktürleri ve ham beton kullanımıyla oldukça estetik bir görünüme sahip olan loft stili birlkte incelemeye ne dersiniz? Bu yazımızda sizlere loft stili anlatacağız.

Loft Tarzı Dekorasyon: Modern Yapıların Gözdesi

Loft ev tasarımları, aslında 1970'li yıllarda yaşanan konut sorununa bir çözüm olarak ortaya çıkmıştı. Eski depolar, ambarlar ve endüstriyel alanlar konutlara dönüştürülerek kullanılmaya başlanmış ve bu durum özellikle özgür ruhlu kişilerin, bohem sanatçıların ilgisini çekmişti.

Zaman içerisinde modern şehir hayatının önemli bir parçası haline gelen loft daireler, küçük evlerden sıkılanlar ve yaşam alanlarında ferahlık isteyenler açısından cazip bir seçenek haline geldi.

Alanın doğal haline fazla müdahalede bulunulmayan ve "çatı katı" ya da "çatının hemen altındaki kat" olarak belirtilen bu modernist dekorasyon tarzındaki en belirgin özellik ise yüksek tavanlar olarak dikkat çeker.

Loft Tarzı Ev Dekorasyonu İçin Öneriler

Minimalizm uygulamalarında olduğu gibi loft tarzında da sade ama şık bir görünüm yakalamak esas amaçtır. Son derece özgür dekorasyonlar uygulayabileceğiniz loft tarzında, rahat ve klas bir hayat yaşayabilirsiniz. Loft tarzı ev dekorasyonu yapmak için başlıca önerilerimiz şu şekilde:

Metal ve Ahşabın Göz Alıcı Uyumu

Loft tarzı ev dekorasyonunda zıtlıkları sofistike bir şekilde kullanabilirsiniz. Modern çizgileriyle dikkat çeken bu evlerde ahşap ve metal uyumunu özgürce ön plana çıkarabilirsiniz.

Örneğin dekorasyonunuzda metal dokular ve ayrıntılar baskın şekilde hissediliyorsa mobilya seçiminizde ahşaba kayabilir ve ahşap tercihleriyle atmosferi dengeleyebilirsiniz.

Brüt Beton ve Tuğla Duvar Kullanımı

Loft stili dekorasyonda çarpıcı bir etki yaratmak istiyorsanız yıpranmış duvar yüzeyler ve brüt (ham) beton kullanabilirsiniz. Ortama soğuk ve havalı bir etki katan brüt beton, duvar ve tavanda kullanılılabilir.

Ayrıca tuğla duvarlar da bu stilin olmazsa olmazları arasında kabul edilir. Yer yer tahrip olmuş tuğla duvarlar kullanarak evinize yaratıcı bir hava katabilirsiniz.

Sanayi Tipi Mutfağın Çekiciliği

Loft tipi dairelerin çoğunda sanayi tipi mutfaklar kullanılır. Metalik dokuları dairenizde rahatça kullanabileceğinizden yukarıda bahsetmiştik. Mutfağınızda kullanacağınız çelik mutfak gereçler ile ahşap masif bir masayı kombinleyebilirsiniz. Ayrıca mutfağınızda büyük fener tipi aydınlatmalar da kullanabilirsiniz.

L Tipi Geniş Kanepe Seçimi

Mobilya seçiminde dilediğiniz gibi özgür olabilir ve rahatlığınızdan ödün vermeyebilirsiniz. Loft stili ev dekorasyonu açısından L tipindeki geniş ve yumuşak kanepeler oldukça elverişli.

L tipindeki geniş kanepeler evinizin genel minimal tarzıyla rahatlıkla uyum sağlayabilir ve büyük görüntüsü ile evinizi dolu gösterebilir. Ayrıca sehpalarınızı da modern ve büyük şekilde seçebilir, konforunuzu ön plana çıkarabilirsiniz.

Kirişleri Es Geçmeyin

Loft evlerdeki belirgin özelliklerden biri de açık haldeki kirişlerdir. Bu açıkta bulunan kirişleri atmosfere uygun biçimde çelik, beton ya da ahşap şekilde dekore edebilirsiniz. Asma katınızı ya da odalarınızı bölmek için kirişleri evin en dikkat çekici bölümü olarak da kullanabilirsiniz.

30.10.2019 - Dekorasyon
TasarımÖneriler, İç Tasarım, Dekorasyon