Madrid'in Yeni Yüzü - Lavapies

3 milyon insanın şehirde 5 milyon kadar insanın da kırsal kesimde yaşadığı İspanya'nın başkenti Madrid'de, konutların yaklaşık %20'si 1940'lı yıllarda inşa edilmeye başladı. Gayrimenkul spekülasyonları, yüksek kiralar ve hızlı yapılaşma oranı şehrin eski popüleritesini sarsmış durumda.  

Hükümetin ve yerel belediyenin farklı yöndeki şehirleşme planı düşünceleri de bu sonuca çanak tutar vaziyette. Devlet ve şehir yetkilileri daha uygun fiyatlı konutların inşası, boş mülklerin azaltılması ve konut fiyatlarının aşağı çekilmesi konusunda çeşitli çalışmalar yürütüyor.
   
Yürürlüğe yeni konan yaşam planı ile devlet desteği sağlanarak yeniden yapılanma bazı normlar ve kurallarla desteklenmeye çalışılıyor. 1994 yılında çeşitli finansal yardımlarla şehir içi yapılanma düzenlenmeye çalışılsa da çok fazla yol katedilememiş. Bugünlerde, yeniden yapılanma daha karlı hale geldiği için şehir dönüşümünde bir hareketlenme yaşanıyor. Yıllarca motorlu taşıtların geçişi baz alınarak düzenlenmiş alanların yaya dostu alanlara dönüşmesi kolay gözükmese de toplumsal katılım sayesinde projenin başarı derecesi yükseliyor. Palacio Real ve Parque del Retiro arasında tasarlanan ilk yaya dostu alan yerel işadamlarının da finansal desteği ile gerçekleştirilmiş bir proje.

Şehir, yeniden dönüşüm konusunda çok istekli olsa da Avrupa Birliği kapsamındaki şehir entegre projesi son günlerde daha cazip bir hal almış durumda.  

Lavapies Madrid'in merkezinde yer alan bir bölge. 12'nci yüzyılda şehrin dışında bir Yahudi yerleşim alanı iken, 17'nci yüzyılda bölge şehrin merkezine dahil oluyor. Bugün, göçmenlerin yaşadığı ve çok çeşitli kültürlerin bir araya geldiği yerlerden biri olan Lavapies 18 ve 19'uncu yüzyılda endüstriyel dönüşümün ve artan yerleşim oranının sonucunda bugün hayli popüler bir alana dönüşmüş durumda. 19 ve 20'nci yüzyıllarda artan gecekondulaşma bugün yenileme çalışmalarında bazı problemlerle karşılaşılmasına neden oluyor. Karanlık gecekondu binaları, yaşlı popülasyonunun yüksek olması ve açık ortak alanların eksikliği bölgenin dönüşümünü geciktiren etmenler.  

1997 yılında başlanan bir proje ile 20.000 kişinin yaşadığı bu bölge Avrupa Birliği ve şehir planlama ofisleri işbirliğiyle yeni bir yapılanmaya gidiyor. Yerel yapı ve konutların renove edileceği, sosyal alanlar ve diğer etkileşim projelerinin uygulanacağı bir dönüşüm öngörülüyor. Bunun yanında çevre halkı, şehir planlamacılarını yerel güzelliği bozduğu ve yapay bir yapılaşma içerisine girdikleri için eleştiriyor. Bölgede en son gerçekleştirilen Madrid Teknik Üniversitesi'nin renovesi ise bölgedeki atıl alanları azaltan ve daha ekonomik konutlaşmayı yaygın hale getiren bir amaç taşıyor.  
25.08.2016 - Tasarım ve Mimari