Modern Bir Eve Nasıl Art Deco Stili Katılır?

21. yüzyılda ‘yaşayan’ modern bir eve, 1920’li yılların o ışıltılı ve iddialı tarzını uyarlamak mümkün olabilir mi? Cevabı içeriğimizde…


Art deco stili denildiğinde akıllara hemen F. Scott Fitzgerald imzası taşıyan ‘The Great Gatsby romanının film uyarlaması gelir. Çünkü Leonardo Di Caprio ile Carey Mulligan’ın başrollerini paylaştığı ve 1920’lerdeki ihtişamı yansıtan bu film, neredeyse baştan sona Art Deco tarzı ile döşenmiş mekanlarda geçer.

1920’li yıllarda Art Nouveau akımına tepki olarak doğan ve klasik Amerikan mimarisine önemli izler bırakan Art Deco dekorasyon stilini modern ev tasarımlarına uyarlamanın püf noktalarını ele aldık.

Detayların Gücü Adına!

Art Deco stilini modern bir eve uygulamak kulağa zor gelse de aslında bu görkemli tarzı sadece birkaç ufak detayla bile iç mekanlara taşımak mümkün. Örneğin 20’li ve 30’lu yılların Amerikan malikanelerinde sıkça kullanılan gold renkli dekoratif objeleri ve duvarları monotonluktan kurtaracak duvar çıtalarını kullanarak modern tarzda döşenmiş evinize bir anda Art Deco asaleti katabilirsiniz.

Parlak Yüzeyler ve Işıltılı Avizeler


Evinizde Great Gatsby rüzgarları estirmek için ille de tüm mobilyalarınızı o yıllara ait vintage mobilyalarla değiştirmek zorunda değilsiniz. Bu radikal değişimi gerçekleştirmek yerine Art Deco stilinin baş elementi ‘glam’ yani parıltıyı elde etmek için evinizin koyu renkli mat yer döşemelerini mermer ve granit gibi parlak yüzeylerle değiştirebilirsiniz. Yine ışık yansımalarından bolca ilham alan bu tarzı kuvvetlendirmek adına modern duvar lambanızı kristal taşlarla süslü klasik bir avize ile değiştirebilirsiniz.

Modernle Tezat Yaratan Cesur Desenler

Art Deco stilinin en önemli unsurlarından biri de cesur ve diğer tüm dokuları bir anda ‘fon’ haline getiren iddialı desenlerdir. Özellikle damask ve hayvan derisi desenlerinin sıkça kullanıldığı bu stili modern evinize uygulamak için İskandinav stili koltuk takımınızla bile rahatlıkla kombinleyebileceğiniz hayvan derisi desenli bir halı ya da puf kullanabilirsiniz.

Ayna Ayna, Söyle Bana!

Art Deco stili elbette aynasız olmaz! Aynaların sadece duvarlarda değil; mobilyalarda, aksesuar kaplamalarında ve hatta zeminlerde bile cömertçe kullanıldığı bu stilden ilham alarak sade çizgiler taşıyan yatak odası takımının bir ya da birkaç parçasını ayna efekti boyalarla dönüştürebilir ya da ayna kaplamalı birkaç parça mobilya edinerek evin muhtelif yerlerinde kullanabilirsiniz.

19.09.2018 - Dekorasyon
İç Tasarım, İnovasyon, İpucu, Decoration, Design