Montessori Uyumlu Bir Çocuk Odası ile Okulu Evinize Taşıyın

Sadece renklerden, desenlerden ve şirin objelerden oluşan çocuk odaları, yerini artık yeni nesil öğrenme modelleri ile uyumlu yaşam alanlarına bırakıyor. Nasıl mı?


Özellikle çocuk sahibiyseniz ya da çocuk sahibi olma planınız varsa son yıllarda “Montessori” ekolünü mutlaka duymuşsunuzdur. Çocukların henüz doğdukları andan itibaren duyularını, sezgilerini ve özgür keşif içgüdülerini kullanarak edindikleri bilginin kalıcılığına inanan bu pedagoji anlayış, aynı zamanda çocukların yaşam alanlarının da onların dünyayı algılama biçimine ciddi anlamda etki ettiğini savunuyor. Bu yüzden de artık çocuk odası dekorasyonu söz konusu olduğunda; her detayı planlanmış, süslü aksesuarlarla dolu yapay çocuk odaları yerine, çocukları özgürce hareket edip kendilerini ifade etmeye yönelten çocuk odası modelleri tercih ediliyor.

İşte, çocukların yaratıcı ruhlarını dışa vurmasına imkân tanıyan ve öğrenmeyi çok daha keyifli kılan bir çocuk odası tasarlamak için uygulamanız gereken bazı temel kurallar:

Sakin ve Dinlendirici Bir Tasarım Diline Geçin

Montessori ekolünün kurucusu olan İtalyan eğitimci Maria Montessori’nin 2-9 yaş grubundaki çocuklar üzerinde yaptığı araştırmalar, çocukların aşırı canlı ve abartılı renklerden ziyade dinlendirici bir etki bırakan renkleri daha çok sevdiklerini ortaya koyuyor. Bu yüzden de Montessori uyumlu bir çocuk odası dekorasyonu tasarlarken çocuğun dikkatini dağıtacak ve “uyaran” etkisi yaratacak renkler yerine nötr renklerin kullanılması öneriliyor.

Her Yanı Kapalı Karyolaları Bir Kenara Bırakın

Genelde çocukların güvenliği ya da ebeveynlerin zevkleri gözetilerek tasarlanan, her yanı parmaklıklarla çevrili karyolalar veya gösterişli çocuk yataklarının özellikle uyku eğitimi aşamasında çocukları zorladığı düşünülüyor. Çünkü çocuklar sabah uyandıklarında ya da gece ebeveynlerinin yanına gitmek istediklerinde bağımsız şekilde hareket edemiyorlar. Ancak kimi zaman bir ağaç evi; kimi zaman bir çadırı ya da sevimli bir kulübeyi andıran Montessori yataklar, çocuklara hareket özgürlüğü verirken aynı zamanda eksiksiz bir oyun alanı görevi de üstleniyor.

Mobilya Seçiminde Orantıyı Önemseyin

Kendinizi bir anlığına çocuğunuzun yerine koyun ve boyunuzun henüz 100 cm civarında olduğunu hayal edin. Böylesine minik bir cüsseyle devasa mobilyaların içinde yaşarken kendinizi devler ülkesindeki Gulliver gibi hissetmez miydiniz? İşte,geleneksel çocuk odası dekorasyon anlayışında çokça tercih edilen devasa gardıroplar, aşırı yüksek şifonyerler ve kocaman yataklar, çocuklarda benzer bir anksiyete hali yaratabiliyor. Bu yüzden de Montessori eğitimini referans alan bir oda tasarlarken çocukların vücut ölçülerine uygun eşya seçmekte fayda var.

Odada Mutlaka Geniş Bir Alan Bırakın

Çocuk odası dekorasyon fikirleri söz konusu olduğunda birbirinden yaratıcı seçeneklerin sonu gelmez. Ancak her yeri eşyayla dolu kalabalık bir oda yerine sadece gerekli mobilyalarla dekore edilen ve kalan alanın boş bırakıldığı ferah bir yaşam alanı, çocuk gelişimi için çok daha faydalıdır. Bu tip boş alanlarda eğitici bir oyun halısı veya neşeli bir oyun çadırı kullanabileceğiniz gibi odanın bu kısmını tamamen boş bırakmayı da tercih edebilirsiniz.

Mobilyalara Yaratıcı Dokunuşlar Katın

Çocuk odasında kullanılacak mobilya ve diğer küçük eşyaları yalnızca estetik kaygılarla seçmek yerine bu eşyaların modüler, çok işlevli ve el becerisini geliştirmeye yönelik olanlarını tercih etmek gerekir. Örneğin düz ve sıkıcı bir gardırop yerine ön yüzünü kara tahtaya çevirebileceğiniz fonksiyonel bir gardırop kullanmak, çocuğunuzun yaratıcılığını ve yazım becerilerini geliştirme adına faydalı olabilir.

Her Eşyayı Kolay Erişilebilir Hale Getirin

Montessori dekorasyona uygun bir çocuk odasının olmazsa olmazlarından biri de çocukların kitaplara, oyuncaklara ve benzer kişisel ürünlere kolayca ulaşmasına imkan tanıyan mobilyalardır. Özellikle masif ahşap malzemeden yapılmış raf sistemleri veya yine ahşaptan yapılmış tekerlekli saklama kutularını günlük hayatlarında kullanmak, çocukların psikomotor gelişimleri için oldukça faydalıdır.


29.08.2018 - Dekorasyon
İç Tasarım, İpucu, İnovasyon