Mozart’ın Gizli Kalan Eseri İlk Kez İstanbul’da Seslendirilecek

  

Mozart’ın 239 yıldır gizli kalan konçertosu dünyada ilk kez Türkiye’de Şefika Kutluer tarafından seslendirilecek. Herkesin merakla beklediği konçerto Nef’in ana sponsorluğunda 2 Aralık’ta sanatseverlerle buluşacak

Mozart hakkında yaptıkları akademik çalışmalarla ünlenen Avusturyalı Tutti Mozart Orkestrası, Mozart’ın ve annesinin mektuplarında bahsettiği 239 yıldır hiç çalınmamış olan konçertoyu İsviçre’deki bir kütüphanede bularak tarihin karanlık raflarından gün ışığına çıkardı. 2 asır boyunca kimsenin ulaşamadığı, seslendirilmeyen ve kayda alınmayan konçerto NEF sponsorluğunda dünyada ilk kez Türkiye’de seslendirilecek.

Herkesin merakla beklediği konçerto 2 Aralık’ta Nef’in sponsorluğunda Devlet sanatçısı ve Avusturya Devlet Kültür Nişanı sahibi uluslararası flüt sanatçısı Şefika Kutluer tarafından kendi adını taşıyan 7. Uluslararası Şefika Kutluer Festivali’nin açılışında seslendirecek. Zorlu Performans Sanatları Merkezi’nde gerçekleşecek olan festivalde Kutluer tarafından seslendirilecek esere Şef Vinicius Kattah yönetimindeki Avusturyalı Tutti Mozart Orkestrası eşlik edecek. Aynı konser 4 Aralık’ta da Ankara’da Nazım Hikmet Konser salonunda tekrarlanacak.  

İLK KEZ TÜRKİYE’DEN SESLENDİRİLECEK ESERE NEF SPONSOR OLDU

Son iki yılda gayrimenkul sektörünün en çok ve en hızlı konut satan şirketi Nef,  dünyada ilk defa İstanbul’da yapılacak “ilk seslendirmenin” gerçekleştirileceği konserin yanı sıra, dünya kültür mirası için çok değerli olan eserin yer alacağı albümün de destekçisi oldu. Söz konusu eserin dünyadaki ilk kaydının yer aldığı albüm, şef Viniciua Kattah yönetimindeki Tutti Mozart Orkestrası eşliğinde, Şefika Kutluer’in yorumu ile 2017 yılı başında tüm dünyada satışa sunulacak.
 

Saklı kalmış eserin hikâyesi


Günümüzden 239 yıl önce klasik müzik dünyasının en önemli bestecisi, dahi Mozart 21 yaşında iken annesi ile birlikte Mannheim’da Johann Baptist WENDLING’e konuk olmuştu. Mannheim Senfoni Orkestrası’nın baş flütçüsü olan ve aynı zamanda beste yapan Wendling varlıklı ve çok itibarlı idi. 5 yaşından itibaren harika besteler yapan ve ailesi ile tüm Avrupa’yı dolaşarak herkesi kendine hayran bırakan Mozart ise maalesef mesleğinden para kazanamıyordu. Wendling’in Mozart’a kol kanat gerdiğini, onu evinde misafir ederek beste yapabileceği piyanolu bir odayı ona tahsis ettiğini biliyoruz. Mozart’ın annesi, eşine yazdığı mektuplarda, Wendling’i övgülere boğmuş ve Wendling’in Mozart’ı oğlu gibi kabul ederek ona sahip çıkmasından duyduğu mutluluğu vurgulamıştır. Yoksullukla boğuşan Mozart’ın Wendling’e misafir olduğu o yıllarda, Wendling’in - itibarlı dostları vasıtasıyla - Mozart’a sipariş besteler verilmesini sağlaması sayesinde, Mozart biraz para yüzü görmüş ve insanlık yüzlerce yıl keyifle dinlenecek müthiş bestelere sahip olmuştu. Bu eserler arasında flüt repertuarının en önemli eserlerinden sayılan konçertolar ve birçok kuartet vardır. Mozart Wendling ailesine minnettarlığını göstermek için bayan Dorothea Wendling’e Ilia Operasının bir aryasını (K.486a) ithaf etti ve Wendling’in kızı Auguste’nin çalıp söylemesi için piyano eşliğinde 2 Ariettas (French ariettas with piano accompaniment (K.307 and K.308) yazdı.  

Wolfgang Amadeus Mozart babası Leopold’e yazdığı mektuplarda Johann Baptist Wendling‘e yaptıklarından ötürü karşılık ödemek istediğini ancak Wendling’e hediye edebilecek tek şeyin müziği olduğunu, elinden başka bir şey gelmediğini belirtmektedir. Her şey Mozart’ın babasına 22 Kasım 1777 tarihinde Mannheim’den yazdığı mektupla başladı: Mektubunda şöyle diyordu genç Mozart babasına : “… mektubunuz bugün öğlen saatlerinde elime geçti, evde değildim, Wendling’in orkestra eşliğini yazdığım konçertosunun provası için Cannabich’deydim. Bugün saat 6’da gala konseri gerçekleşecek….” Ve işte bu mektup yüzünden bu konçerto KV 284e katalog sayısını almıştır, tüm yazılan Mozart biyografi ve çalışmalarında bu konçerto kayıp ve belirlenememiş olarak ilan edilmiştir. Yani Mozart Wendling’e aslında çok değerli bir hediye vermiş ve Wendling’in bir melodisinin orkestrasyonunu yaparak bir flüt konçertosu ortaya çıkarmıştır.

Viyana’daki “Tutti Mozart” grubu Mozart hakkında yaptıkları akademik çalışmalarla ünlenmiş bir müzisyen grubudur ve Tutti Mozart isimli orkestraları ile yıllardır Mozart’ın eserlerini seslendirmektedirler. Tutti Mozart ve şefleri Vinicius Kattah uzun yıllardır polis hafiyeliği titizliğinde yaptıkları araştırmalar sonucunda Mozart’ın ve annesinin mektuplarında bahsettikleri eserin, Wendling’in bir melodisi üzerine Mozart’ın yazdığı ve Wendling’e bıraktığı flüt konçertonun izini sürmüşler ve geçtiğimiz aylarda bu 239 yıldır hiç çalınmamış konçertoya ulaştıklarını söylemektedirler. Tutti Mozart’ın teorisine göre “Wendling Flüt Konçertosu” olarak ortaya çıkan esere, Mozart, yapılanlara bir karşılık olması için, imzasını atmamıştır. Ve bu eser 239 yıldır tarihin karanlık raflarında kalmış, İsviçre’deki Kütüphane’de bulununcaya kadar kimse tarafından seslendirilmemiş ve kayda alınmamıştır.

Doğu ve Batı ülkelerinin özgün klasik ve geleneksel müzik örneklerine yer verilen festival 2 Aralık’ta İstanbul’da Zorlu Performans Sanatları Merkezi’nde Avusturya Devlet Kültür Nişanı sahibi uluslararası flüt sanatçımız Şefika Kutluer’e Şef Vinicius Kattah yönetimindeki Avusturyalı Tutti Mozart Orkestrasının eşlik edeceği konserle başlıyor. Bu konserde Mozart’ın dostu ve hamisi olan Flütist Johann Baptist Wendling’in konçertosunun ilk seslendirmesi yapılıyor. Bu eserle ilgili ön duyurular Kasım ayında Viyana’da başlamıştır ve Tutti Mozart grubu bu eserin “dünyadaki ilk seslendirmesinin”, 2 Aralık’ta İstanbul’da Zorlu Performans Sanatları Merkezi’nde Avusturya Devlet Kültür Nişanı sahibi uluslararası flüt sanatçımız Şefika Kutluer tarafından yapılacak olduğunu tüm dünyaya ilan etmişlerdir. Devlet Sanatçısı Şefika Kutluer eğitiminin uzmanlık dönemini en iyi Mozart yorumcusu eğitimci Werner Tripp ile Viyana’da geçirmiş, Viyana’da dünya birincisi olmuş,  Avusturyalılarca da çok sevilen bir sanatçıdır. Avusturyalı bestecilerin ve özellikle, Mozart’ın eserlerini yorumlaması ile öne çıkan Kutluer’in “Mozart” CD’si American Record Guide tarafından yılın en başarılı CD’leri arasında gösterilmişti. En önemli Mozart yorumcusu şef Sir Charles Mackerras, birlikte çaldıktan sonra, Kutluer’e övgüler yağdırmıştı.

Aynı konser 4 Aralık’ta Ankara’da 7. Uluslararası Şefika Kutluer Festivali programında Nazım Hikmet Konser salonunda tekrarlanacaktır. Söz konusu eserin dünyadaki ilk kaydının yer aldığı CD ise şef Viniciua Kattah yönetimindeki  Tutti Mozart orkestrası eşliğinde, uluslararası sanatçımız Şefika Kutluer’in yorumu ile, 2017 yılı başında dünya çapında raflardaki yerini alacaktır. 2 Aralık’ta İstanbul’da yapılacak “İlk Seslendirmesinin” gerçekleştirileceği konser ve yıl başında dünyadaki ilk kayıt olarak dağıtılacak ve ne mutlu ki bir Türk sanatçı tarafından seslendirilecek CD’ye günümüzün öne çıkan genç ama tecrübeli inşaat şirketi NEF sponsorluk yapmaktadır. Avusturya’nın Ankara büyükelçisi Klaus Wölfer, Kutluer’in böyle bir ilke imza atmayı hak etmiş bir sanatçı olduğunu ve Şefika Kutluer’in Avusturya kültürü adına da yaptıklarından büyük mutluluk duyduğunu belirtmektedir.

7. Uluslararası Şefika Kutluer Festivali hakkında genel bilgi


Doğu ve Batı ülkelerinin özgün klasik ve geleneksel müzik örneklerine yer verilen festival 2 Aralık’ta İstanbul’da Zorlu Performans Sanatları Merkezi’nde Avusturya Devlet Kültür Nişanı sahibi uluslararası flüt sanatçımız Şefika Kutluer’e Şef Vinicius Kattah yönetimindeki Avusturyalı Tutti Mozart Orkestrasının eşlik edeceği konserle başlıyor.

Aynı konser 4 Aralık’ta Ankara’da 7. Uluslararası Şefika Kutluer Festivali programında Nazım Hikmet Konser salonunda tekrarlanacak. Bir diğer öne çıkan konserde 12 Aralık’ta Ankara Nazım Hikmet Konser Salonunda, Paris’ten gelecek günümüzün çok önemli Fransız piyanist ve bestecisi, “Klavyenin Kralı” ünvanlı Stephane Blet’le birlikte Kutluer klasikten caza bir repertuvar sunacaklar. 14 Aralık Çarşamba günü TSK Armoni Mızıkası Orkestrası Şefika Kutluer’e eşlik edecek. Türk Silahlı Kuvvetlerimizin bu güzide orkestrası eşliğinde Cumhuriyetimizin 93. Yılının kutlanacağı ve Atatürk ve silah arkadaşlarının anılacağı söz konusu konserin geliri “Mehmetçik”e bağışlanacak. Konser Ankara Nazım Hikmet Konser salonunda gerçekleşecek. 19 Aralık Pazartesi akşamı festival Ankara Nazım Hikmet Sanat Merkezi’nde sıra dışı bir konserle devam edecek. Şefika Kutluer ve Peter Breiner yönetimindeki Bilkent Yaylılar Orkestrası’nın John Lennon’un “Imagine’i ile başlayacak konserde pop dünyasının klasikleşmiş eserleri, “Beatles” ve “Elvis Presley”in unutulmaz parçalarının Barok tarzda klasik müziğe Peter Breiner tarafından uyarlanmış düzenlemelerini Peter Breiner yönetimindeki Bilkent Yaylılar Orkestrası eşliğinde seslendirilecek. Festival 20 Aralık Salı akşamı İstanbul’da Zorlu PSM Drama Sahnesi’nde aynı konserle tamamlanacak.
18.11.2016 - Nef'ten Haberler