Mutfak Dekorasyonunda 2020 Trendleri: Modern Dokunuşlar

Dekorasyon alanındaki trendler her yıl değişiklik gösteriyor. 2020'de mutfaklarda göreceğimiz dekorasyon trendlerini sizler için inceledik.

Yaşam alanınızı değiştirmek, ev dekorasyonu ile yeni bir başlangıç yapmak mı istiyorsunuz? Bu değişikliğe evinizdeki en sıcak köşelerden biri olan mutfağınız ile başlayabilirsiniz. 2020 mutfak dekorasyonu trendleri, zevkinizi ve kişiliğinizi yansıtmanızı sağlayacak birçok yenilik sunuyor.

Mutfağınızda yapmayı düşündüğünüz dekorasyon değişiklikleri öncesinde 2020 trendlerine göz atmanızda fayda var. Bu yazımızda sizin için mutfak dekorasyonunda 2020 trendlerinden bahsedeceğiz. Hazırsanız başlayalım ve mutfak dekorasyonu ile ilgili detayları beraber inceleyelim.

Mutfak Dekorasyonu: Minimal ve Modern Kimlikler

Minimal Mutfaklar

Dekorasyon ya da moda gibi alanlarda trendler her yıl değişiklik gösterir. 2020 trendlerine göre ise mutfak tasarımlarında minimal ve modern kimlikler ön plana çıkıyor. Bu yıl popüler olacak mutfak modellerinin başında ise ada tip mutfaklar geliyor.

  • Ada Mutfaklar

2020 mutfak trendleri arasında ada tipi mutfak dekorasyonu oldukça revaçta. Bu tarz mutfakların en büyük özelliği ise zarif görünümleriyle birlikte kullanım kolaylığı sunmaları. Tabii bir mutfağın bu stilde tasarlanabilmesi için mutfak alanının geniş ve ferah olması önemli bir ayrıntı. Ayrıca ada tipindeki mutfaklar oturma alanı olarak da çekici bir tasarım örneği. Yaşam alanlarına şıklık katan bu tipteki mutfaklar, evlerin genel dekorasyonuna da yakışır.

  • Akrilik Mutfaklar

Akrilik mutfak modelleri de 2020 trendleri arasında yer alıyor. Hem mat hem de parlak şekillerde kullanılabilen akrilik mutfaklar, pratik oldukları kadar dayanıklılar da. Minimal ve modern mutfak tasarımlarına uygun akrilik modelleri ile hem sade bir görünüm hem de duru bir estetik yakalayabilirsiniz. Eğer zevkiniz ile fark yaratmak istiyorsanız akrilik mutfak modellerini inceleyebilirsiniz.

2020 yılı için öne çıkan mutfak modellerinden ve temalarından bahsettik. Biraz da popüler mutfak malzemelerinden söz açalım.

Malzeme Kullanımı: Beton ve Mermer

Mutfakta Malzeme Kullanımı

2020 yılında evlerin en keyifli köşelerinden biri olan mutfaklarda çarpıcı bir anlayışa sahip olabilirsiniz. Mutfak trendleri için belirlenmiş 2020 dekorasyon malzemeleri arasında beton ve mermer gibi ağır malzemeler ön plana çıkıyor.

Ağır mobilyaların bolca kullanıldığı mutfaklarda, monokrom masalar ve raflar da dikkat çekiyor. Dilerseniz bir de 2020 trendleri açısından renk tercihlerine bakalım.

Mutfakta Renk Kullanımı: Gri ve Pastel Tonlar

Mutfak Renkleri

Mutfaklarda 2020 yılında göz alıcı renkler yerine hafif, göz yormayan renkler tercih ediliyor. Minimal ve modern kimliklerin karşımıza çıktığı tasarımlar sayesinde huzur veren renklerin yılı oluyor.

Gri ve pastel tonlarının yanı sıra lila da 2020 mutfak dekorasyonu renkleri arasında hayli popüler. Ayrıca bu yıl dolap kapakları ve kapak renkleri de dikkat çekiyor. Özellikle tezgahlarda siyah renkli mermerler kullanılıyor. Bu mermerleri de mat cilalı siyah yüzeyler tamamlıyor.

Mutfakta pastel renklerin kullanımı, ahşap ağırlıklı yaşam alanlarında dolap kapaklarının özelleştirilmesini sağlıyor. Kapağın dışındaki bölümlerde ise metal kullanımı fark yaratıyor. Ancak mutfağınızda renk seçimi yaparken evinizdeki genel hatlara ve baskın tonlara dikkat etmelisiniz. Ayrıca mutfağınızın genel yapısını da göz önünde bulundurmalısınız.

Son olarak bir de mutfakları tamamlayan rafların kullanımına değinelim.

Mutfak Rafları: Cesur Tasarımlar

Mutfak Rafları

Popüler 2020 mutfak dekorasyonları arasında cesur raf tasarımları öne çıkıyor. Asimetrik ve minimal tarzdaki raflar, dikey şekillerde olabiliyor. Modern ve sade mutfakların adından sıkça bahsettirdiği 2020 yılında ahşap raf tercihleri yaparak mutfağınızı estetik bir şekilde tamamlayabilirsiniz.

Yazımızın burada sonuna geliyoruz, ancak okumaya devam etmek istiyorsanız Ev Dekorasyonunda Renk Uyumu ve Renk Teorisi Nedir? içeriğimize geçebilirsiniz.

19.03.2020 - Dekorasyon
Dekorasyon