İşinizi yaşam alanınıza taşıyabilenlerdenseniz şanslısınız elbet. Ama asıl önemli olan; ev ortamının rehavetine kapılmadan ve ofis algısının monoton havasında boğulmadan dengeli bir çalışma alanı tasarlayabilmek. İşin uzmanları, dikkatinizi dağıtacak fazlalıklardan kurtulup rahat etmenizi sağlayacak ama bir o kadar da sizi zinde tutacak tasarımları öneriyorlar. Doğru renkleri bulup, en hızlı şekilde organize olabileceğiniz pratik çalışma köşelerini yaratmak ise hiç de zor değil. Günümüzde git gide yaygınlaşan ve kullanıcısının tamamen kendi seçtiği çalışma ortamını yaratmasına fırsat tanıyan ev-ofislerle çalışmayı zevkli ve stressiz hale getirmek mümkün. Tabii ki tüm iş alanlarında bu sistemi uygulamak söz konusu olmasa da, özellikle iletişim, habercilik/yeni medya, sanat, tasarım ve bilişim dallarında -ve daha akla gelmeyen birçok alanda- iş yapan kişiler evden çalışmayı tercih edebilirler. İyi bir ev-ofis ortamı yaratmak için belli başlı bazı püf noktaları vardır; yatılacak yerden, rahat kanepelerden uzak bir yere konumlanması, dikkat dağıtacak seslerden uzak olması gibi…
Çalıştığınız alanda yer kazanmanızı sağlayacak modüler dolap, raf sistemleri hem kolaylıkla organize olmanızı sağlar hem de hayatınızı kolaylaştırır. Örneğin, modüler bir çalışma masası edinirseniz, istediğiniz yerine yeni bölmeler ekleyebilirsiniz. Sağına ya da soluna; hangi tarafı kullanmak pratik geliyorsa, ufak bölmeler ya da çekmeceler ekleyip çıkartabilirsiniz.
Tasarımcı ve mimarlar ideal bir ev-ofisin en önemli özelliklerinden birinin minimalizm olduğu konusunda hemfikir. Bunun sebebi tahmin edebileceğiniz gibi dikkatinizi dağıtacak görsel bir kaostan, gereksiz uyaranlardan zihninizi korumak. Öncelikli olarak hangi temel mobilyalara ihtiyaç duyduğunuzu belirleyin. Bu, genellikle doğru ölçülerde tasarlanmış bir masa, en önemli özelliği ergonomi olan bir sandalye ve mola verdiğinizde oturacağınız rahat bir koltuk olabilir. Bu temel parçaları raflar, gerekirse separatör görevi üstlenebilecek kitaplıklarla ve çok yer kaplamayan dolaplarla desteklemeniz mümkün.
Kişisel özelliklerinizden ve çalışma alışkanlıklarınızdan yola çıkarak tasarladığınız ev-ofisinizde güncel bir renk isterseniz şu sıralarda mekanlarda etkisini hissettiren ve uzun süre de koruyacak gibi görünen retro-chic akımının şifrelerinden yararlanabilirsiniz. 1950’li ve 60’lı yılların yuvarlak hatlarını, mat ama sıcak renklerini ve geometrisini mekanlara modernize ederek uyarlayan bu stil, minimalist felsefeyle fazlalıklardan arındırdığınız çalışma alanınıza ruh katmak için birebir. 
Nef
Yazar

Nef

Gizlilik İlkeleri & Kullanım Koşulları

Nef’in web formunu dolduran müşteri tarafından siteye kayıt formunda belirtilen veya daha sonra kendisi tarafından güncellenen adresi, e-posta adresi, sabit ve mobil telefon hatları ve diğer iletişim bilgileri üzerinden mektup, e-posta, SMS, telefon görüşmesi ve diğer yollarla üyeye iletişim, pazarlama, bildirim ve diğer amaçlarla kullanıcıya ulaşma hakkı bulunmaktadır. Müşteri, Nef’in web sitesinden bilgi formu doldururken ve/veya başka yollarla geçmişte vermiş olduğu ve/veya gelecekte vereceği kişisel ve alışveriş bilgilerinin ve alışveriş ve/veya tüketici davranış bilgilerinin yukarıdaki amaçlarla toplanmasına, kullanılmasına ve arşivlenmesine izin verdiğini beyan ve kabul eder. Müşteri kendisine yönelik yukarıda belirtilen iletişim faaliyetlerinin devam etmemesini ve veri paylaşım tercihlerini değiştirmek isterse bu talebini Nef’in info@nef.com.tr adresine iletebilir.