Evin Kalbi: Mutfak Dekorasyonunda En Yeni Detaylar

Mutfaklara gereken önemi vermeye başladığımız 2019 yılında, yepyeni malzeme ve trend anlayışları adeta devrim niteliğinde. Yeni mutfak dekorasyonu ipuçları ise içeriğimizde.

En güzel yemeklerin hazırlandığı, çoğu zaman en koyu muhabbetlerin gerçekleştiği ve günün önemli bir bölümünü harcadığınız mutfağınıza hoşbulduk. Evin en eğlenceli bölümlerinden biri olan mutfaklarda bu yılın mutfak dekorasyonu konusunda neler söyleyebiliriz? Artık tüm dünyanın aynı malzeme ve tasarımlara aynı anda ulaşabilme imkanı arttı. Buradan avantajla mutfak trendleri, yenilikleri getirirken eskiye dönüş ve doğaya saygı duruşuna da göndermeler yapıyor. Bu içeriğimizde mutfağa dair en yeni trend ve kullanım önerilerini sizinle paylaşacağız. Kalemi, kağıdı hazırlayın.

Doğal ve Sürdürülebilir Mutfaklar Trendi

Doğal malzemelerle tasarlanan bir mutfak dolabı, tezgah ya da mutfak rafından söz ediyoruz. Sürdürülebilir ve geri dönüşüme katkı sağlayan mutfaklar, trendler içinde en önemli detaylardan biri. Doğadan ilham alarak ön plana çıkan taş tezgahlar da yeni alternatifler arasında. Mutfak evin kalbi ise bu alana gereken önemi vermek gerek. Mutfaktaki dekorasyon fikirleri içinde doğaya gönderme yapan minik saksı bitki kullanımına bir yönelme var. Bu etkiyi artırmak için köşelerde büyük saksı bitkilerini de tercih edebilirsiniz.

Mutfakta Ana Tema: Fonksiyon

Mutfak tasarımları, bu yıl amaca hizmet eden bir yol çiziyor. Yani işlevsel, fonksiyonel, az yer kaplayan ve neredeyse mutfağın tüm alanlarında tam bir uyum içerisinde olan mutfaklar, dekorasyon trendlerinin gözdelerinden biri. Reserve Kandilli Projesi de minimal mutfak tasarımı ile oldukça fonksiyonel! Çok amaçlı dolap kullanımları, bol açık raf tercihleri, birden fazla mutfak terekleri yaşam alanlarının mutfak bölümlerinde kullanılmaya başlıyor. Gömme kiler dolaplar, kapı arkası atıl bölümlerinde depolama üniteleri de yapılabileceklerin diğer kısmı. Bu bakış açısıyla önemli olan, mutfak içindeki malzeme ve ürünleri en düzenli ve rahat şekilde hizalamak, bu ürünlere rahatça ulaşabiliyor olmak.

Hazır Mutfak Ve Kişisel İhtiyaçlar

Hazır mutfak dolapları, çok tercih edilen ürünlerden biri. Fakat bu, trendlerin gerisinde kalmak demek değil. Yani siz, hazır mutfak dolabı modelleri içinden size en uygununu seçtiğinizde işiniz bitmiş sayılmıyor. Aksine yeni başlıyor. Örneğin mutfaklarda vitrin kullanımı trendi, dikkat çeken yeniliklerden biri. Sadece salonda görmeye alıştığımız cam vitrinler, şimdilerde size mutfaklarda bardak ya da tabak istifinizi sergileme imkanı sunuyor. Dilerseniz sadece ev aksesuarları kullanarak da zenginleştirme imkanınız var.

Ev Dekorasyonuyla Bağdaşan Mutfaklar

Mutfak dekorasyonunda görmeye alıştığımız zemin ve duvarda seramik ve fayans kullanımı, yerini farklı malzeme alternatiflerine bıraktı. Ev dekorasyon ürünlerine yöneldiğimiz 2019 mutfaklarında duvarlarda neme ve ısıya dayanıklı, kolay temizlenebilen duvar kağıtları kullanılmaya başlandı. Bu duvar kağıdı trendi, tezgahla mutfak dolabı arasındaki bölüme de dahil edildi. Zeminde ise fayans kullanımı devam ederken taş ve ahşap alternatifler de yenilikler arasına eklendi. Bu trendle birlikte amerikan mutfak adı verilen açık mutfaklara artık ev dekorasyonuyla uyumlu diyebileceğiz. Renk seçimlerinde ise bejler, kahvenin açık tonları ve pastel renkleri kullanabilirsiniz.

Ev Dekorasyon Fikirleri İle Mutfak Tasarlamak

Evin diğer bölümlerinde dikkat çeken sadelik arayışı mutfaklarda da devam ediyor gibi görünüyor. Örneğin renkli cam kullanımı salon ve balkonlardan mutfaklara transfer oldu bile. Mutfak dolapları içinde yer alan cam bölmelerde kullanılan renkli camlar, eğlenceli bir mutfak görünümünün habercisi. Yine salon ve yatak odasında sıkça tercih edilen kobalt mavisi, bu yıl mutfakların kalbini çaldı. Mutfak dolapları ya da halı ve perde gibi tekstil seçimlerinde kullanılabilecek bu koyu mavi, ferah ve huzurlu mutfaklar yaratmanıza imkan sağlayacak.

Mutfaklarda Yüzey Alternatifleri

Mutfaklarda hangi yüzeyler kullanılıyor? Bu yıl, daha yaratıcı ve alternatif çözümlerle karşı karşıyayız. Örneğin ham ahşap, mermer, taş tezgahlardan biri, mutlaka zevkinize göre olacak. Dolap yüzeylerinde cilasız ahşaplar ve mat yüzeyler kullanarak alışılmışın dışına çıkıyoruz. Dolap kulplarında ve mutfak bataryası seçimlerinde ise iyi bir birliktelik söz konusu. Bakır ya da altın bir görünümle ve mat bir kaplamayla seçeceğiniz ürünler, bu yılın mutfak yenileri arasında olacak. Bu açıdan bakıldığında country mutfaklara yaklaşan detaylar dikkatleri çekiyor.

Mutfak Aksesuarları Değişiyor

Örneğin, dekoratif aynaların bir gün mutfaklarda kullanılabileceği aklınıza gelir miydi? Artık böyle bir trend var. Küçük ölçekli mutfakları mutlu edecek bu yenilikle, farklı boy ve çerçevelerle kullanabileceğiniz aynalar hem mutfağınızı geniş gösterecek hem de az ışık alan bölümleri daha aydınlık hale getirecek. Yemek odalarında kullanılan yemek masası alanı artık mutfaklara dahil oldu. Ada mutfak ünitesi, artık sadece bir tezgah alanı değil. Alt bölümündeki depolama alanıyla bir mutfak dolabı olurken, sandalye destekleriyle aynı zamanda bir yemek masası.

Mutfağın Dört Diğer Detaylarına Yakın Bakış

*Halı kullanımı artık geride kaldı. Kolay temizlenebilen ve hafif kilimler, mutfaklara çok yakışıyor.

*Gizli led aydınlatmaları tezgah üzerinde daha lokal bir çalışma ışığı görevinde.

*Sadece salon ya da yatak odalarında değil artık mutfaklarda da uzun ve fon destekli tül perde kullanmak çok trend.

*Bar masası ve bar sandalyesi ile büyük mutfaklarda ayrı bir sohbet alanı yaratmak mümkün.

30.07.2019 - Dekorasyon
İç Tasarım, Dekorasyon, Dizayn