New York'ta İlham Veren 5 Mimari Değişim

Brooklyn ve Manhattan Bölgelerinin yeni silüetleri 

1. High Line: Mimarlık, tasarım ve mühendislik eseri binalar bulundukları çevreye adeta yeni bir çehre kazandırıyor. Bunun en son örneği New York'ta National Building Museum'ın mimarlık ve şehir tasarım ödülü olan on beşinci Vincent Scully'i almaya hak kazanan High Line park binası oldu. Şehri yeniden canlandıran en önemli projelerden biri olan New York'un High Line'ı açıldığı 2009 yılından beri Manhattan'ın batı yakasını adeta yeniden yapılandırdı ve bölgenin yeni yüzü oldu. Bölgede 2 milyar dolara yakın yatırım yapılmasını sağlayan bina, Paris'teki benzer bir proje olan Promenade Plantee'den ilham alınarak inşa edildi. Bölgedeki demir yolunun tekrar kullanılması amacıyla inşa edilen High Line binasının ilk kısmı 2009 yılında, ikinci kısmı 2011, üçüncü ve son kısmı ise 2014 yılında halkın hizmetine açıldı. Her yıl 5 milyon ziyaretçiyi ağırlayan Park, Hudson nehri ve harika bir şehir manzarasına sahip. Binanın içerisinde 210 farklı cinste bitki çeşidi yer alırken, park bugüne kadar pek çok etkinlik ve performansa da ev sahipliği yapmaya devam ediyor.
    
2. Metro Tech Center: Bir diğer dönüşüm projesi ise Brooklyn merkezde bulunan akademik ve endüstriyel araştırma parkı Metro Tech Center binası. Kar amacı gütmeyen bir yapıya sahip olan binada sağlık hizmetler, pazarlama ve event organizasyon hizmetleri yer alıyor.   1970 yılında Brooklny belediye başkanı ve Polytechnic üniversitesi işbirliğiyle araştırma üssü vizyonu planlanarak temeli atılan Metro Tech binası, 10.5 milyar dolar yatırım ve 5 gökdelene sahip. Ülkedeki en büyük teknoloji parkı unvanını elinde bulunduran bina bugün kültürel aktivite, konserler ve sağlık fuarlarına ev sahipliği yapıyor.  
   
3. Atlantic Yards: Brooklyn bölgesini trend haline getiren bir bina da kuşkusuz The Atlantic Yards. Çok kullanım amaçlı ve 16 bina yüksekliğindeki komplekste, hem ticari hem de konut bölümleri bulunmakta. Eski Long Island tren istasyonu alanını kaplayan binanın ana noktası, basketbol ve hokey turnuvalarının düzenlendiği Barclays spor merkezi.   4.9 milyar dolara varan bir yatırım maliyeti olan projede, halkın yararına olan imkanlara da yer verildi. İnşaası sırasında konutların %50'sinin uygun fiyatlandırıldığı, inşaat projesinde çalışanların %30 azınlık % 10 ise kadınlardan seçilmesi şart koşuldu. Çeşitli konser ve aile şovlarına sahne olan proje bölgesel gelişimi hızlandırmaya devam ediyor.
             
4. Essex Crossing: Manhattan'ın doğu yakasında yer alan Essex Crossing ise çok amaçlı bir diğer proje. Seward Park şehir yenileme bölgesinin bir parçası olan proje, 2015 baharında yapımına başlanmış olup, 2021 sonunda bitmesi öngörülüyor. 1.1 milyar dolara malolan proje, yaklaşık 1000 adet konut alanı, 1000 adet kalıcı iş sahası ve 5000 adet inşaat işçi pozisyonu vaad ediyor. Konut ve ticari amaç güden proje, 500 adet düşük orta ve yüksek gelir grubuna hitap eden konuta çeşidine sahip olacak.   İçerisinde çeşitli restoran, mağaza ve açık alanlar öngören proje ayrıca Andy Warhol müzesine de ev sahipliği yapacak.
    
5. Riverside Center: 1974 yılına kadar Donald Trump'ın mülkiyetinde olan atıl bir alan olan Riverside, 1980 ve 90'lı yıllarda çeşitli ertelemelere rağmen inşaasına başlanan yenileme projelerinden. 2005 yılında Trump ve ortaklarının kullanılmayan alanları satmasıyla birlikte bölgede yenileme çalışmaları da hız kazandı.   Konut ve iş alanı kulelerine ev sahipliği yapacak olan proje ayrıca 250 odalı otel ve 2500 kapasiteli lüks konut projesini bünyesinde barındırıyor. Ayrıca park alanları, tiyatro ve okullar da kompleks içerisinde yer alacak. Yaklaşık 900 adet yapı iş pozisyonu ve 1500 adet kalıcı iş potansiyeli de projenin bölgeye olan katkılarından bazıları olarak sayılabilir.
24.07.2016 - Tasarım ve Mimari