New York'un Gizli Çatıları

Şehir hayatında gittikçe artan yapılaşma ve kentleşme, insanları nefes alabilecekleri ve doğaya dönebilecekleri alanlar yaratmaya itiyor. New York'ta son zamanlarda artarak yayılan trendlerden biri de şehir tarımcılığını ve peyzaj mimarisini çatı katlarında yaşatmak. Binaların çatıları artık atıl alanlar veya kullanılmayan eşyaların saklandığı tozlu köşeler olmaktan çıkıyor ve yepyeni taze bir görüntü kazanıyor. 

Çatı bahçe dizaynları artık New York binalarının çatılarında sıklıkla karşılaşılan görüntülerden. Yeşilin her tonu kullanılarak hazırlanan bahçe ve yeşillik alanlarının yanında çeşitli sanatsal grafitti, güneşlenme alanları, yüzme havuzu, bar ve daha pek çok yaratıcı fikirle karşılaşmak mümkün. New York Belediye Başkanı'nın teşvik ettiği bu çevre dostu çalışma sayesinde şehirdeki birçok binanın çatısı artık dış yaşam alanına ve bir sanat eserine dönüşmüş durumda.  
Bazı binalarda işi çatıyı tarım alanına kadar dönüştüren görüntüler bile yakalamak mümkün. Long Island şehrinde bir binanın çatısı şehir tarımcılığı için kullanılmaya çoktan başlandı. Central Park'a bakan Manhattan'ın kuzeyindeki yüksek binalarda ise ev bahçesi konseptini sıklıkla görmek mümkün. New York'ta bulunan Modern Sanat Müzesi ise kamuflaj desenli çatısını yapay malzemeler ve çakıl taşları ile yeniden düzenleyerek sanatla iç içe bir görüntü yaratıyor. Kullanılmayan eski tren yolu High Line yeşillendirilip yürüyüş yolu haline getiriliyor ve şehrin blokları arasında oldukça estetik bir görüntü sunuyor.  

New York'taki muhteşem çatıların yeniden keşfedilmesi ve bu dönüşümün gözler önüne serilmesinde elbette pilot ve fotoğrafçı Alex McLean'in büyük payı var. Artistik ve mimari fotoğraflar çeken sanatçı Tudor binasının dönüşen çatısından çok etkilenmiş ve çatıları keşfe koyulmuş. Şimdiye kadar aralarında Empire State Building ve Rockefeller Center gibi pek çok ikonik binanın bulunduğu çatısını fotoğraflayan McLean, enerjisini sıradan ve küçük binaların çatı katlarını keşfetmeye yöneltmiş. 184 estetik çatı karesinin yer aldığı son kitabı "Up on the Roof" ile New York şehrinde yaşanan bu yeşil dönüşümü gözler önüne seriyor. Kitapta yer alan fotoğrafları 17 uçuş yaparak çeken sanatçı New Yorkluların yaşam alanlarına karşı bakış açılarının yenilendiğini söylüyor.  
12.08.2016 - Tasarım ve Mimari