Oscar 2020 Adayları: Akademi Ödülleri Kimlere Gidecek?

Oscar ödülleri, sinema dünyasının en prestijli ödülleri olarak kabul ediliyor. Sizin için 2020 Oscar adaylarını inceledik ve öne çıkan isimleri belirledik.

Tüm dünyanın gözü 10 Şubat'ta Los Angeles'ta düzenlenecek Oscar Ödül Töreni'ne çevrilmiş durumda. Amerikan Sinema Sanatları ve Bilimleri Akademisi tarafından 1929'dan bu yana verilen ve bu yıl 92. kez sahiplerini bulacak Akademi Ödülleri’nin adayları da bir süre önce belli oldu.

Joaquin Phoenix'in başrolde yer aldığı Joker; En İyi Film, En İyi Yönetmen ve En İyi Erkek Oyuncu dahil toplam 11 dalda aday gösterilerek bu yıl en fazla Oscar adaylığı kazanan film oldu.

Bu yazımızda sizlere 2020 Oscar adayı filmlerden bahsedeceğiz ve Oscar tahminlerinde bulunacağız. Hazırsanız başlayalım ve listelere bir göz atalım.

En İyi Film Adayları

Her yıl olduğu gibi Oscar töreni 2020’nin en çok merak edilen kategorisi “En İyi Film” kategorisi. 9 filmin yarışacağı kategoride oldukça iddialı yapımlar yer alıyor. Ancak Martin Scorsese’nin The Irishman’ı, Sam Mendes’in 1917’si ve Güney Koreli yönetmen Bong Joon-ho'nun Parasite’i öne çıkan yapımlar arasında. Tam liste ise şu şekilde:

1917

Ford v Ferrari

Jojo Rabbit

Joker

Little Women

Marriage Story

Once Upon a Time in Hollywood

Parasite

The Irishman

En İyi Yönetmen Adayları

2020 Oscar adayları arasında en dikkat çeken kategorilerden birisi "En İyi Yönetmen" kategorisi. Usta isimlerin yarışacağı kategoriyi kimin kazanacağı ve altın heykelciğe kimin ulaşacağı çok merak ediliyor. Parasite filminin yönetmeni Bong Joon-ho ve 1917 filminin yönetmeni Sam Mendes bu kategoride öne çıkan isimler arasında. Tam liste ise şu şekilde:

Bong Joon-ho - Parasite

Martin Scorsese - The Irishman

Quentin Tarantino - Once Upon a Time in Hollywood

Sam Mendes - 1917

Todd Phillips - Joker

En İyi Erkek Oyuncu Adayları

Bu yıl yapılacak Oscar törenlerinde rekabetin en çok yaşanacağı kategorilerin başında "En İyi Erkek Oyuncu" kategorisi geliyor. Hayli güçlü adayların olduğu bu kategoride Joaquin Phoenix, Joker filmindeki performansıyla birkaç adım öne çıkıyor. Aday listesi ise şu şekilde:

Adam Driver - Marriage Story

Antonio Banderas - Pain and Glory

Joaquin Phoenix - Joker

Jonathan Pryce - The Two Popes

Leonardo DiCaprio - Once Upon a Time in Hollywood

En İyi Kadın Oyuncu Adayları

Şahane aktrislerin yarışacağı “En İyi Kadın Oyuncu” kategorisinde Renee Zellweger, Judy filmindeki oyunculuğuyla ödülün en güçlü adayı olarak görülüyor. Ödülün başka bir isme gitmesi sürpriz olarak nitelendirilebilir. Adaylar şu şekilde:

Charlize Theron - Bombshell

Cynthia Erivo - Harriet

Renee Zellweger - Judy

Saorise Ronan - Little Women

Scarlett Johansson - Marriage Story

En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu Adayları

"En İyi Erkek Oyuncu" kategorisinde olduğu gibi "En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu" kategorisindeki rekabet de hayli fazla. Birçok yıldız ismin yarışacağı bu kategoride öne çıkan isim ise Once Upon a Time in Hollywood filmindeki performansıyla Brad Pitt. Aday listesi şu şekilde:

Al Pacino -The Irishman

Anthony Hopkins - The Two Popes

Brad Pitt - Once Upon a Time in Hollywood

Joe Pesci - The Irishman

Tom Hanks - A Beautiful Day in the Neighborhood

En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu Adayları

2020 Oscar ödüllerinde enteresan bir detay var. Scarlett Johansson hem “En İyi Kadın Oyuncu” kategorisinde hem de “En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu” kategorisinde yarışacak. Ancak bu kategorinin öne çıkan ismi Marriage Story’deki performansıyla Laura Dern! Aday listesi şu şekilde:

Florence Pugh - Little Women

Kathy Bats - Richard Jewell

Laura Dern - Marriage Story

Margot Robbie - Bombshell

Scarlett Johansson - Jojo Rabbit

En İyi Özgün Senaryo Adayları

Oscar'larda dikkat çeken bir başka kategori de "En İyi Özgün Senaryo" kategorisi. Güçlü filmlerin yarıştığı bu kategoride, Once Upon a Time in Hollywood ve Parasite filmleri ödüle biraz daha yakın duruyorlar. Aday listesi şu şekilde:

Bong Joon-ho ve Han Jin Won - Parasite

Noah Baumbach - Marriage Story

Quentin Tarantino - Once Upon a Time in Hollywood

Rian Johnson - Knives Out

Sam Mendes ve Krysty Wilson-Cairns - 1917

En İyi Uyarlama Senaryo Adayları

"En İyi Uyarlama Senaryo" kategorisinde de birbirinden ilham verici filmler yarışacak. Ancak bu kategorinin öne çıkan yapımları The Irishman ve Little Women. Aday listesi şu şekilde:

Anthony McCarten - The Two Popes

Greta Gerwig - Little Women

Steve Zaillian - The Irishman

Taika Waititi - Jojo Rabbit

Todd Phillips ve Scott Silver - Joker

En İyi Uluslararası Film Adayları

Son olarak bir de “En İyi Uluslararası Film” kategorisinden bahsedelim. Avrupalı filmlerin ağırlıkta olduğu bu kategoride Güney Kore yapımı Parasite filmi diğer yapımlardan ayrışıyor ve öne çıkıyor. Aday listesi şu şekilde:

Corpus Christi - Polonya

Honeyland - Makedonya

Les Miserables - Fransa

Pain and Glory - İspanya

Parasite - Güney Kore

Bu kategori ile yazımızın sonuna geliyoruz, ancak okumaya devam etmek istiyorsanız “Sinema ve Mimarlık Etkileşimi: Tasarım Temalı Filmler” içeriğimize geçebilirsiniz.

04.02.2020 - Kültür Sanat
Oscar, Sinema