Özgür ve Yenilikçi: Uluslararası Nemrut Yanardağı Gözü Yarışması

Sert koşullarda hayatta kalabilen birçok hayvan ve bitkiye ev sahipliği yapan Nemrut Yanardağı ve Krater Gölü; mimarların sihirli dokunuşlarıyla sunduğu biyo-çeşitliliği muhteşem bir görsel şölene çevirmek üzere Uluslararası Nemrut Yanardağı Gözü Yarışması’nda yeniden hayat buluyor. Detaylara bakalım.

Beebreeders’ın katkılarıyla hayata geçirilen Nemrut Yanardağı Gözü Mimari Proje Yarışması, birbirinden güçlü ve bir o kadar da yenilikçi mimari projelere ev sahipliği yaptı. Van Gölü’nün ve çevresinin mükemmel manzarasına hakim olan ve kraterin güney kenarında 2.800 m yükseklikte bulunan 20 metrekarelik gözlem noktasının yeniden tasarımını konu alan projede yarışmacıların hedefi hem işlevsel hem estetik özellikleri göz önünde bulundurarak yeni bir gözlem noktası tasarlamak. Projede yalnızca bu gözlem noktası değil, bu gözlem noktasına ulaşan yol da tasarım sürecine dahil edildi. Yani bölgeye adım attığınız andan itibaren gözlem kulesine ulaşana dek yaratılacak bu yeni atmosfer, bölge için de yepyeni bir rota anlamına geliyor. Projenin işlevsel ve yenilikçi olmasının yanı sıra gerçekleştirildiği bölgede fark yaratması ve çevreci çözümler sunması da bekleniyordu. Öyle de oldu! Gelin, haziran ayında sonuçlanan bu görkemli yarışmada ödül almaya hak kazanan 3 projeyi inceleyelim.

Upservatory - Fernando Irizarry, Marcos Ortiz, Gabriel Rivera

Birincilik ve Öğrenci Özel Ödülü’nü göğüsleyen bu proje, Türkiye’nin de simgelerinden biri haline gelmiş Kapadokya balonlarından ilham alıyor. Asimetrik formda bir sıcak hava balonu ile yerden yükseltilmiş 20 m²'lik hareketli bir platform olarak tasarlanan proje, alanı kuş bakışı olarak ve belirlenen rotada izlemenizi sağlıyor. Şehir manzarasıyla başlayıp volkan kraterine doğru uzanan balona erişim, dağda bulunan teleferiğe yakın bir giriş istasyonundan sağlanıyor. Zirvenin kenarında uzanan rayları takip eden balon, ziyaretçilerin kaldera ve çevre coğrafyanın sınırsız güzelliklerini görebilmesine imkan tanıyor.

Nemrut Caldera Observation Route - Keremcan Kırılmaz, Erdem Batırberk

İkincilik ödülüne layık görülen bu proje ise bölgenin belirgin özelliklerinden olan yanardağlardaki lav akışından ilhamla tasarlanmış. Nemrut coğrafyasını “içten ve aşağıdan hareketlerle sürekli olarak şekillendiren” bir dağ olarak konumlandırılan Nemrut Dağı, projenin hem fikir hem de tasarım aşamalarında da çıkış noktası olarak kabul edilmiş. Kayak istasyonundan izleme istasyonuna uzanan yaya köprüsü, modüler korten ray sistemi ve prefabrik beton iskeleler üzerine yerleştirilmiş delikli merdivenlerle destekleniyor. Böylece yayaların kolayca gözlem noktasına ulaşabileceği konforlu ve bir o kadar da şık bir platform sunulmuş oluyor.

A Walk Beyond The Edge - Giuseppe Pastonesi, Desislava Georgieva, Marchela Varbanova, Nina Gerosa

Üçüncülük ödülünü göğüsleyen “A Walk Beyond The Edge”, kazanan diğer projelere oranla daha keskin ve cesur bir tasarım sunuyor. Heykeli andıran üçgen formu; kraterler ile Van Gölü'ne bakan şık bir platform olarak sunuluyor. Çelik ve ahşaptan yapılmış, tünel formundaki bir yaya köprüsüyle erişilen gözlem noktası; zemininin delikli kaplamasıyla çok daha ferah ve şeffaf bir görünüm sağlıyor. Platformun üçgen yapısı, ziyaretçileri üç ayrı gözlem noktasına yönlendiriyor ve manzarayı farklı açılardan görebilme imkanı sunuyor.
05.07.2018 - Tasarım ve Mimari
Mimari, Tasarım, Haber