Rahat ve Sıcak: Shabby Chic Stili

Son yıllarda dekorasyon dergilerinde ve tasarım bloglarında en sık gördüğümüz dekorasyon akımlarından biri olan Shabby Chic’e daha yakından bakmaya ne dersiniz?

İnsanı yeşillikler içinde bir göl evindeymiş gibi huzurlu ve dingin hissettiren Shabby Chic tarz, geçmişin nostaljik estetik anlayışına göz kırparken aynı zamanda bugünün konfor arayışına da cevap veren bir konsept. Müstakil evlerde, apartman dairelerinde ve hatta stüdyo dairelerde bile kolaylıkla uygulanabilen; işe biraz yaratıcılık ve DIY (kendin yap) katıldığında çok daha güzel sonuçlar veren Shabby Chic tarzı dekorasyona ilham veren püf noktaları ele aldık.

Shabby Chic Nedir?

Klasik ve maliyetli bir dekorasyon anlayışı olan İngiliz country tarzını daha ulaşılabilir ve konforlu hale getirme amacıyla yola çıkan Kaliforniyalı blogger Rachel Ashwell tarafından ortaya atılan ‘Shabby Chic’ konsepti bugün tüm dünyada milyonlarca evde uygulanıyor. Geleneksel Viktoryan dekorasyon anlayışını, Kaliforniya tarzını yansıtan daha yumuşak ve konforlu çizgilerle harmanlayan Rachel Ashwell tarafından yaratılan bu konseptin kalbinde, eskiciden ya da antika ya da bit pazarından alınıp dönüştürülmüş nostaljik romantik eşyalar, ham keten ve pamuk ev tekstilleri; romantik mobilya ve aksesuarlar ve yaşamın her anına yayılan bir konfor yer alıyor.

Shabby Chic Stilin Başlıca Unsurları

Özellikle aydınlık ve pozitif bir his veren yaşam alanlarından hoşlananlar için son derece uygun bir konsept olan Shabby Chic stiline ismini veren ‘Shabby’ kelimesi ‘eski püskü ve salaş’ anlamına gelirken ‘Chic’ ise klasik İngiliz kır evi stiline gönderme yapıyor. İşte bu iki zıt kavramın birleşmesiyle de ortaya, klasik İngiliz kır evi stiline göre çok daha mütevazı, konforlu ve pastel tonlarıyla bohem görünen benzersiz bir tarz çıkıyor. Eğer siz de evinizde böyle bir stil yakalamak isterseniz Shabby Chic stilinin bazı unsurlarını uygulamanız yeterli:

Fransız Dantelleri ve Nakışlar

Büyük annelerimizin sandıklarından çıkan dantel örtüler; kanaviçe ve benzeri nostaljik el işleri, evde Shabby Chic dekorasyonu oluşturmak için olmazsa olmazdır. Kanaviçe işli kırlentler, dantel detaylı perdeler ve benzeri ev tekstilleri kullanarak mekana Shabby Chic stili için gerekli olan feminen ve romantik havayı kazandırmak mümkün.

Floral DesenlerÇok abartılı ve büyük figürlerden oluşmayan floral desenleri (çiçek desenleri) perdelerde, yatak örtülerinde, halılarda ve hatta koltuk döşemelerinde bile rahatlıkla kullanabilirsiniz.

Eskitme / Vintage Mobilyalar

Gelelim son dönemin popüler dekorasyon trendlerinden Shabby Chic stilinin en öne çıkan unsuruna, yani eskitme efektli ve vintage mobilyalara. Shabby Chic stilinin o buram buram yaşanmışlık kokan ruhunu yakalayabilmek için antikacılardan alınmış konsolların, ahşap masaların, orta sehpaların, yani eski mobilyaların tamamı uygun olabilir. Eğer ikinci el mobilya kullanmaya sıcak bakmıyorsanız country stili mobilyalar satın alarak bu ahşap mobilyaları, zımpara ve özel amaçlı eskitme pudraları kullanarak eski eşyalara benzetebilirsiniz.

Beyaza Boyanmış Duvarlar

İç mekanları Shabby Chic stiline göre dekore ederken ilk olarak duvarlarda beyaz duvar boyası ya da duvar kağıdı kullanmak gerekiyor. Gün ışığının mekanda rahatça dolaşmasına imkan tanıyan beyaz duvarlara hareket katmak için de duvarı ahşap çıtalarla bölerek altta kalan kısımda dilediğiniz renkte bir duvar kağıdı kullanabilirsiniz.


30.09.2018 - Dekorasyon
İç Tasarım, İpucu, İnovasyon