Şeffaflığın Sihirli Etkisi ya da Küçük Daireleri Daha Geniş Göstermek

Şeffaf mobilyalar uzun zamandır aramızda ancak onları hiç bu kadar pratik ve şık birer eşlikçi olarak görmemiştik. Yeniden popüler olmamalarına şaşırmıyor ve bu şeffaf dünyaya yakından bakıyoruz.


Çalışma odası ya da oturma odası, gün içerisinde uzun saatler harcadığınız mekan hangisi olursa olsun, daima daha geniş ve ferah bir atmosfere ihtiyaç duyarsınız. Eviniz, huzura en çok ihtiyaç duyduğunuz ve kendinizle baş başa kalabildiğini nadir yerlerdendir. Bu nedenle her geçen gün büyüyen şehirlerin aynı hızla küçülen evlerinde kendinizi sıkışmış hissetmemeniz için yeni ve oldukça sihirli birkaç önerimiz olacak.

Şeffaf Mobilyaların Kısa ve Renkli Tarihi

Henüz postmodernizmle tanışmamış bünyelere, dekorasyon ve tasarım anlamında gelmiş geçmiş en postmodern “tokadı” atan Erwine ve Estelle Laverne ikilisi; 1957 yılında tasarım dünyasının -kelimenin tam anlamıyla- altını üstüne getiren The Invisible Group (Görünmez Grup) sandalye tasarımlarıyla takvimlerde bu tarihe küçük bir çentik atmış oldu. Pleksiden yapılan ve tamamen şeffaf olarak tasarlanan bu sandalyeler yalnızca görünümleriyle değil, kullanılan malzeme dolayısıyla da devrim niteliği taşıyordu. Her ne kadar 30’lu yıllarda Helena Rubinstein tarafından yine benzer bir malzeme ile şeffaf mobilyalar üretildiyse de bu dönemde üretilen tasarımlar çoğunlukla klasik bir görünüme sahipti.

Şeffaf Mobilyalara Modern Yorum

Şeffaf mobilyalara ilk ve en özenli modern yorumu getiren ise Erwine ve Estelle Laverne ikilisi oldu. Pleksi ve akriliğin böylesine incelikli ve özgür bir biçimde kullanılması, bu malzemenin yalnızca temel mobilyaların tasarımında değil, ev dekorasyonunda akla gelebilecek her detayda karşınıza çıkmasının da önünü açmış oldu. 60’lı yıllarda da aynı trendin izini süren Vladamir Kagan, Snail Table (Salyangoz Masa) tasarımıyla şeffaf mobilyalara yeni bir yorum getirdi. Dönemin tasarım trendleri arasında altın çağını yaşayan şeffaf mobilyalar, takvimler 2002’yi gösterdiğinde tekrar eski popülerliğine kavuştu.Fransız tasarımcı Philippe Starck’in Hayalet Sandalyesi (Ghost Chair) 2002 yılından beri en önemli tasarımlarından biri olarak anılıyor. Öyle ki üretiminin başlamasından itibaren günümüze dek ortalama 2 milyon adet Hayalet Sahne satıldı ve bu tasarım, şeffaf mobilyaların en güncel ve başarılı temsilcisi olarak tarihe geçmiş oldu.

Daha Ferah Bir Yaşam Alanı İçin Şeffaflık

Gelelim, ev dekorasyonunuzda ya da ofis tasarımlarınızda bu sihirli ürünleri nasıl kullanabileceğinize… Şeffaf mobilya ve detaylar, genellikle küçük ya da dar alanları daha geniş göstermek için kullanılırlar. Bulundukları alana hem klasik hem de modern bir görünüm sağlayan şeffaf mobilyalar, genellikle ayna ve cam gibi detaylarla birlikte değerlendirilirler. Özellikle hem uygun fiyat hem de uzun ömürlü kullanım sunan akrilik tasarımlar, ev dekorasyonunda sıklıkla tercih edilirler. Duvara ekleyebileceğiniz cam detaylar ya da cam sehpalara eşlik edecek şeffaf sandalyeler, mevcut alanı daha ferah göstereceği gibi oldukça minimal bir görünüm de sunar. Koyu tonlara sahip duvarları ya da mobilyaları tamamlayıcı olarak kullanabileceğiniz gibi şeffaf tasarımları lamba, abajur ya da askılık gibi alternatif detaylarda da tercih edebilirsiniz.

Şeffaf Detaylar, Ferah Mekanlar

Şeffaf tasarımlar akıllara yalnızca beyaz rengi getirse de şeffaf mobilyaların farklı birçok rengi bulunuyor. Bu da masanızı sarıp sarmalayacak sandalyeleri farklı renklerde seçerek evinize her daim baharı taşıyabileceğiniz anlamına geliyor. Gümüş ve bakır egemenliğinden sıkılanlar için renkli ve şeffaf mobilyalar kurtarıcı olabilir. Ağırlıklı olarak eklektik denilen ve farklı tarzdaki mobilya ve tasarımları bir araya getirme prensibine dayalı tarzdaki dekorasyonlarda kendilerine yer bulan şeffaf mobilyalar; retro, pop-art ve İskandinav tarzı modern dekorasyon stillerinde gönül rahatlığıyla kullanılabilir. Evinizi çok daha geniş ve ferah gösteren şeffaf detaylara oturma odası ve mutfak başta olmak üzere evinizin birçok noktasında yer verebilir ve dar alanları, hem daha şık hem de daha geniş gösterebilirsiniz.


06.06.2018 - Tasarım ve Mimari
Mimari, Tasarım, Sanat